banner373
banner559

Projede olmayan bu yakıt tankları nasıl birden bire ortaya çıktı?

banner418

Çevre Mühendisleri Odası, Safi Port Limanı’nda yapımına başlanan yakıt tanklarının ÇED raporu olup olmadığını sordu. Kocaeli Valiliği İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü ise liman genişleme projesine ÇED olumlu kararı verildiğini söyledi fakat yakıt tanklarıyla ilgili bir yanıt vermedi

banner482
Projede olmayan bu yakıt tankları nasıl birden bire ortaya çıktı?
27 Haziran 2018 Çarşamba 00:33

banner535

39 yıllığına Safi ailesine devredilen Derince Limanı’nda, çevrecilerin tepkisine rağmen 5 milyon metreküp deniz dolgusu işlemi tamamlandı. Bir yandan da limanda eskiden kalan 6 yakıt tankı sökülerek yeni 19 tane yakıt tankı yapımı işlemi başladı. Alınan bilgilere göre ise bu yakıt tankları inşaatı bir süre devam ettikten sonra Derince Belediyesi tarafından durduruldu. Tankların inşaatının Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu (ÇED) eksikliğinden mi yoksa başka sıkıntılardan mı kaynaklandığı konusunda net bir bilgi edinilemedi. Ayrıca yakıt tankları işini ise ilimizde önemli bir siyasi figürün çocuğunun yaptığı iddia edilmişti.

Konunun basına yansıması sonrası Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi de olayla ilgili olarak Kocaeli Valiliği’ne bir dilekçe yazarak bu yakıt tanklarının ÇED raporunun olup olmadığını sordu. Odanın Kocaeli Valiliği İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü’ne verdiği dilekçede, “Tankların inşaatının ÇED  raporu var mıdır? Eğer yok ise ve yasaya aykırı bir durum varsa, bununla ilgili nasıl bir işlem yapılmıştır? Ayrıca limanda dolgu çalışmasının devamına izin verilip verilmediği konusunda bilgi verilmesi” yazıyor.
 

Haziran ayının başlarında verilen bu dilekçeye yanıt geldi. Çevre Mühendisleri Odası’nın, yakıt tanklarının ÇED raporu var mıdır sorusunu es geçen İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, dolgu işlemiyle ilgili bir yanıt verdi. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, verdiği yanıtta, “Safi Port Derince Limanı genişleme (İlave, dolgu, rıhtım, dolfen, dip taraması) projesine ÇED olumlu kararı verilmiştir” dedi.  Müdürlüğün, dolgu ile ilgili açıklama yapıp, asıl soru olan ‘Akaryakıt tanklarının ÇED raporu var mıdır?’ sorusuna yanıt vermemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı, “Biz hem İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne hem de Liman Başkanlığı’na konuyla ilgili bir dilekçe verdik. Liman Başkanlığı konuyla ilgili olarak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nü işaret etti. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, bizim ‘Bu akaryakıt tanklarının ÇED raporu var mıdır?’ sorumuza yanıt vermedi. Gönderdikleri yazıda liman dolgusu, ilave dolgu, rıhtım, dolfen ile ilgili konuda eskiden alınmış ÇED raporundan bahsediliyor ve Çevre Bakanlığı’nın ilgili sitesini işaret ediliyor. Bakanlığın sitesinde de yakıt tanklarıyla ilgili bir açıklama yok” dedi.

Yakıt tanklarının çok önemli konu olduğunu, denize yakıt sızması ve yangın konularının ciddi konular olduğunu belirten Ağdacı, “Çevreyi ve insan sağlığını ilgilendiren işler bunlar. Geçen yıl bunu Poliport Limanı’nda gördük. Resmi verilere göre 70 ton, bizim verilerimize göre 100 tonun üzerinde denize yakıt sızdı. Bunun için yakıt tanlarının ÇED raporunun olması zorunludur. Bu yetmez. Ayrıca Liman teşkili diye bir olay var. Liman teşkili acil eylem ve müdahale planlarının olması lazım. Herhangi bir yangın ve sızıntı durumanda bu plan çerçevesinde hareket edilmelidir. Bu sistemin 500 grostonluk gemilerde de olması gerekir. Acil eylem ve müdahale planının hayata geçirilmes için ise uzman, işinin ehli insanlar ikame edilmedir. Herkesin görevini bilmesi çok önemlidir. Bir de bu insanların zaman zaman tatbikat yapmaları gerekir. Elbetteki bu sistemi valilik de denetlemelidir. Bir eksiklik var sa müdahale etmelidir. İdeal olan budur fakat saydıklarımızın bu limanda gerçek anlamda olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden sordukları sorunun yanıtını alamadıklarının altını çizen Ağdacı son olarak şunları söyledi: ‘’Odamızın bu anlamda ne yazık ki yaptırım gücü yok. Tekrar yakıt tanklarının ÇED raporu var mıdır diye soracağız. İzmit Körfezi’nde daha büyük şeylere hazır olmak lazım. Deniz dolgusu deniz ekosistemini öldürür. Çok tehlikelidir. Ayrıca bu bölgede donanmazın savaş gemilerinin hareket alanı da kısıtlanmaktadır. Bu limana yılda 12 bin büyük gemi yanaşıyor. Diğer yandan bizim bölgemizin bir deprem bölgesi olduğunu da unutmamak lazım.”
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir’den VALİLİK KOMPLEKSİNDEKİLERE - 2 yıl önce
Bugün valilikte ifade verdim bu konuyu da andım,Derince’deki kaymakama,ilin valisine sormazlar sanılırsa bu konular FAZLA FAZLA SORULACAĞINI BİZZAT söylüyorum!!!
Avatar
İzmit bebesi - 2 yıl önce
Ersoy bey hep doğru söylüyor ama anlayana