banner616
banner624
banner559

Peynir ekmek gibi satılıyor… Peki hangisi gerçekte koruyor?

banner418

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de koronavirüs salgının yayılmasını engellemek amacıyla, maske takmak zorunlu hale geldi. Ancak, vatandaşlar fiyatları 17 lira ile 50 lira arasında değişen ve peynir ekmek gibi satılan cerrahi maskelerden, hangisinin gerçekte koruduğunu bilemediğinden, almakta büyük kararsızlık yaşıyor.

banner482
Peynir ekmek gibi satılıyor… Peki hangisi gerçekte koruyor?
08 Ekim 2020 Perşembe 12:38

banner603
banner619

Koronvirüs salgının dünyadaki pek çok ülkeden sonra ülkemize de ulaşmasının ardından, bir anda karaborsaya düşen ve alınması oldukça güç olan cerrahi maskeler, devletimizin zamanında aldığı tedbir ve yaptığı sıkı denetimler ile tekrardan ulaşılabilir olduğu gibi, makul fiyatlara geriledi. Ancak salgın ile mücadele kapsamında, zamanla ev dışında takılması mecburi hale gelen maskeler, Pazar, market, büfe, zücaciyeci gibi hemen hemen her noktada satılmaya başladı. Vatandaşın günlük yaşantısında ayrılmaz bir eşyası haline gelen maskenin ulaşılabilir olması hoş karşılanırken, birebir aynı görünen maskelerin fiyatları arasındaki fark ise vatandaşları korunabilirlik konusunda kararsız bıraktı.

ÖNERİLEN VE ZORUNLU BİR DURUM
Maske ve maskenin kullanım alanları ile ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof.Dr. Nuh Zafer Cantürk, "Ağız ve burun solunum yolunun giriş kısmını oluşturuyor. Çeşitli virüs ve bakteriler solunum yollarından vücudumuza girmektedirler. Bunların girmelerini engellemek için maske takılması önerilen ve zorunlu hale gelmiş bir durumdur. Maske, özellikle hasta olan kişilerin solunum yollarından açığa çıkan partiküllerin etrafa yayılmasını önler. Eğer, karşı taraftaki kişide maskeyi takıyorsa o zaman bu virüslerin bulaşma şansı tamamen ortadan kalkmaktadır. Tarih boyunca, insanlar çeşitli maskeler kullanmıştır. İlk maske orta çağdan sonra bin 600'lü yıllarda, vebaya karşı kullanılmıştır. Ülkemizde de, bu pandemi ile birlikte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 3 Nisan tarihinde yaptığı açıklama ile toplu yaşam alanlarında maske takılmasının zorunlu olduğunu ilan etmiştir. O tarihten sonra maskelerin standartları ve kalitesi, maskelerin nasıl takılması gerektiği sık sık gündem oluşturmuştur" dedi.

KARŞILIKLI TAKILIRSA YÜKSEK KORUMA SAĞLAR
Maskenin hafif ve gevşek bir yapıda olması, ayrıca burun ile çeneyi kapatması gerektiğini ifade eden Cantürk, " Maske, aslında tek yönlü koruma için efektiftir. Ama karşılıklı takıldığında her iki taraf içinde yüksek derecede koruma sağlamaktadır. Maskelerin katmanlarının 3 mikrondan fazla büyüklükte olan partiküllerin geçişine izin vermemesi gerekir. Virüsler etraftaki çeşitli partiküller ile bir araya gelerek yayılırlar. Onun için bu 3 mikrondan büyük olan maskelerden virüslerin geçmeleri mümkün olabilir. Dolayısıyla 3 mikron kalınlığını geçirmeyecek maskelerin özellikle bu dönemde kullanılması oldukça önemlidir. Maskelerde aranan bir diğer özellik ise kullanılan kumaşın alerji yapıcı bir yapıya sahip olmamasıdır. İstenilen özellikte ki kumaşlar kullanılmadığında, maskelerin uzun süre takılması ile vücutta rahatsız edici alerjik etkiler çıkabilir. Maskelerde kullanılan kumaş ile materyallerde, sağlığa zarar verici herhangi bir özelliğinin bulunmaması lazım. Maskelerin, partikülün geçişine müsaade etmediği gibi kalınlık ve katmanlarının alerjik etkisinin de olmaması gerekir" şeklinde görüşlerini aktarmayı sürdürdü.

zafer cantürk

KORUNMAK AMACIYLA TAKIYORUZ
Günlük hayatın eksilmez bir eşyası haline gelen maskeleri alırken dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Cantürk, " Cerrahi maskelerin üzerinde bulunan tel, belirli bir esnekliğe sahip olmalıdır. Burnun üzerine gelen bu tel, maskenin yüzde durmasına imkân sağlayıcı özellikte olmalıdır. Bu tel bazı maskelerde takıldıktan birkaç dakika sonra yüzden düşmeye başlıyor. Maskenin kulağa takılan bağları esnek ve sağlam olmalıdır. Çekiştirdiğimizde hemen kopacak bir yapıda olmamalıdır. Bildiğiniz gibi biz bu maskeleri, cerrahi olarak da kullanıyoruz. Bu maskeyi takmamızdaki amaç hastanın ameliyat sahasına bizden herhangi bir mikroorganizmanın bulaşmasını engellemektir. Ama aynı zamanda da karşıdan gelebilecek mikroorganizmalardan korunmak amacıyla takıyoruz. Ama asıl yön, tek yönlüdür. Karşı tarafından maskeyi takıyor olması, koruyuculuk açısından büyük önem arz etmektedir"

MASKE BULMAKTA SIKINTI ÇEKMEDİK
Maskeler ile ilgili kabul edilen Avrupa Birliği standartları olduğunu ifade eden Cantürk, "Maskeler, Ülkemizde ve Avrupa’da bu standartlara göre üretiliyor. Günlük hayatta kullanmaya başladığımız cerrahi maskelerin dışında FF2, N95 tarzı maskeler var. Bu maskeler yüzde 95 partikülün geçişine engel olan maskelerdir. Birde N99 ile FF3 maskeler vardır. Bunlarda partiküllerin geçişini yüzde 99 engellemektedir. Cerrahi maskeler dışında saydığımız bu maskeler özellikle hekimler ve sağlık çalışanları ile direk hasta olan, bulaşıcılığı yüksek olan kişiler tarafından kullanılması önemlidir. Aslında zaten bu amaçla kullanılmaktadır. Dünyada bulunmasında asıl sıkıntı yaşanan maskeler bunlardır. Ancak bizim ülkemizde, bu süreçte bizler bu tür maskeleri bulmakta sıkıntı çekmedik. Çünkü yeterince elimizde bulunuyordu."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.