banner286
banner282

“Pekin ve yönetimi başarılı olsaydı aday olmazdım”

11 Mart’ta yapılacak olan Kocaeli Emlakçılar Odası’nı kongresi öncesinde aday olan ve aynı zamanda KEMDER başkanı olan Alpay Hacıoğlu dobra dobra her şeyi açıkladı. 

“Pekin ve yönetimi başarılı olsaydı aday olmazdım”
09 Mart 2018 Cuma 10:10

banner274

Hacıoğlu emlakçılarından sıkıntılarından ve mevcut yönetimin eksiklerinden bahsederken, “KEMDER’de yaptıklarımız belli. Yapacağımız en önemli olay meslektaşlarımızı bir araya getirmek olacak. Daha sonrasında eğitim programları düzenleyeceğiz. Bu eğitimde emlakçılık öğretilmeyecek. Konuşma, diksiyon, hitap dersleri olacak. Sonuçta kutsal bir meslek yapıyoruz” dedi.

RÖPORTAJ: Ahmet YEŞİLMEN

Öncelikle Alpay Hacıoğlu kimdir? Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

1976 İzmit doğumluyum. Evli ve bir çocuk babasıyım. Doğma büyüme İzmitliyim. 15 yıldan beri emlakçılık yapıyorum. İşimizin sıkıntılı zor süreçleri var ama işimi seviyorum. KEMDER 2004 yılından beri faaliyet gösteriyor. Temsil noktasında mesleğimizi Kocaeli adına tek temsil eden kurumdu. 15 yıl önce derneği kurmak için rahmetli Ünal Emre kapı kapı gezip meslektaşlarımızı bir araya getirmek için uğraştı. Açıkçası bir böyle sağlam bir yapı oluşacağına çok inanmamıştık ama bu dernek iyi ki kurulmuş. Ben de bu dernekte dernek başkanı olarak 7’nci yılımı doldurdum.

Ahmet Pekin ve yönetimi nerde başarısız oldu?
Henüz çok yeni bir oda olmasına rağmen mesleğimize güzel bir ivme kazandırdı. Fakat bu ivme her geçen gün aşağı düştü. Kucaklayıcı bütünleyici bir yönetim olamadı. Çalışmış olsalardı hizmet vermiş olsalardı ben ve meslektaşlarım bunu görür ve aday çıkarmazdık. Fakat geldiğimiz konjonktürde hem meslekten hem de kamuoyundan gelen isteğe göre aday oldum. Bundan tam 1,5 yıl önce çalışmalarımıza başladık. Ben ve ekibim 11 Mart’ta yapılacak olan kongrede ipi göğüsleyeceğiz. 12 ilçemiz var toplamda 12 ilçeden 20 kişilik bir ekip oluşturacağız. Çünkü biz İzmit Emlakçılar Odası değiliz Kocaeli Emlakçılar Odasıyız. Yapılan hiçbir şey göremedik. Sadece web tapu projesi vardı. Biz de zaten bu projeyi destekliyoruz. Bu sistem şu anda da çok sağlıklı çalışmıyor. Biz destekliyorduk ama bu halini değil altının biraz daha doldurulması lazımdı. Web tapunun günümüz koşullarına daha uygun olması lazım. Bu web tapuyu meslektaşlarımıza tam olarak anlatamadılar. Ben emlak odasının 2 yıllık başkan ve yönetimi zayıf buldum. Elle tutulur bir çalışma sergileyemediler maalesef.

“KOCAELİ’Yİ KUCAKLAYACAĞIZ”

Kongre sonrası başkan seçilirseniz kentimizi nasıl bir oda bekliyor olacak ve üyeler neden Alpay Hacıoğlu’nu desteklemeli?
Öncelikle şunu söylemeliyim ki oda başkanı meslekle ilgili kanun hazırlayacak biri değildir. Sonuç olarak hakim savcı ya da milletvekili seçmeyeceğiz. Beni meslektaşlarım tanıyor. KEMDER’de yaptıklarımız belli. Yapacağımız en önemli olay meslektaşlarımızı bir araya getirmek olacak. Daha sonrasında eğitim programları düzenleyeceğiz. Bu eğitimde emlakçılık öğretilmeyecek. Konuşma, diksiyon, hitap dersleri olacak. Sonuçta kutsal bir meslek yapıyoruz. Baktığınız zaman insan en yakınına vermediği yetkiyi bize veriyor. Yılları birikimini gelip bize teslim ediyor. Veriyor parasını sen bana tapuyu verirsin diyor. Vekalet veriyorlar bize. Önemli işler bunlar. Altını çizerek söylüyorum vergi mükellefi olan, oda kaydı olan hiçbir meslektaşımız bilerek isteyerek hata yapmaz. Sıkıntı yaşadığımız şey kayıtçı emlakçılar. Burada hem mesleğimiz kirleniyor hem de haksız kazanç anlamında devletimizin bir kaybı var. Üyelere neden beni desteklemeli sorusuna gelecek olursam. Ben ve ekibim Kocaeli’yi kucaklayacak bir ekibiz. 12 ilçemizden isimler yönetimde yer alacak. Sonuç olarak İzmit Emlakçılar Odası değil Kocaeli Emlakçılar Odasıyız. Birçok meslektaşımı tanıyorum şimdiye kadar dernekte yaptıklarımız ortada. Ben onların bir kardeşiyim. Bize inansınlar bize güvensinler. Biz bu inanç ve güvenlerini boşa çıkarmayacağız. Türkiye’de emlak kanunu olmamasına rağmen 24 il temsilcileriyle bir araya gelip kanunun taslağını hazırladık. Biz bu illerde bir kamuoyu oluşturup bakanımızın karşısına çıktık. Ben inanıyorum ki 2018 yılında mesleğimiz yasal bir zemine oturacak. Ofis açıp vergi levhasını açan herkes emlakçı olmamalı.
 

“ODA SİYASET KURUMU DEĞİL”
Uzun yıllardır KEMDER’de başkanlık yapıyorsunuz. Siyasetin dışında kalan isimlerin oda seçimlerinde rol kapmak istemelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kesinlikle söylemeliyim ki asla hiçbir siyasi bir şekilde gitmiyorum. Gideni de zaten doğru bulmuyorum. Biz siyaset yapmıyoruz. Biz siyaseten bir yere aday değiliz meslektaşlarımıza hizmet etmek için adayız. Bireysel ilişkileri olan siyasi insanlar Ahmet’e Alpay’a destek verebilir. Bu gayet doğal. Biz bunu yapmıyoruz. Onların yaptığını görüyorum duyuyorum bunu yanlış buluyorum. Meslek odası kurulduğunda A parti destekliyse 5 yıl sonra B parti öne çıkacak. O zaman biz B partiye mi geçeceğiz. Ya da daha sonrasında C partiye mi geçeceğiz. Dolayısıyla siyaseten gidenleri çok doğru bulmuyorum. Biz asla böyle bir şey yapmayacağız. Hiçbir STK’nın siyasi şekilde gitmesi doğru değil. Ben Alpay Hacıoğlu olarak hiçbir şekilde siyasi gitmiyorum çünkü bu da etik değil zaten.

Yönetim listeniz belli mi?
Aslında ekip arkadaşlarım belli. Yönetim kurulu, denetim kurulu asil ve yedekler olmak üzere 20 kişilik bir ekip olacağız. Bu ekipten yaklaşık 12-13 kişilik isimler belli. Ama ben ekip arkadaşlarım oturup konuşacağız ve yönetim listemizi asil ve yedekler şeklinde belirleyeceğiz. Az evvel de belirttiğim gibi 12 ilçeden arkadaşlarımızla çalışacağız. Ekip arkadaşlarımız ismini verecek olursam da Kandıra’dan Aytekin Türkyılmaz, Darıca’dan Adem Kabul, Gebze’den Ahmet Özler ve Hakan Bayraktar, Derince’den Ertan Karakaş, Karamürsel’den Kadir Öksüz, Körfez’den Abdurrahman Yazıcı, İzmit’ten Mevlüt Bozbağ, Murat Gündem ve Esra Serim Çalım, Gölcük’ten Abdullah Kanpara, Çayırova’dan Oktay Yıldız. Şimdilik belli olan ekibim bunlar. Abdurrahman Yazıcı ve Murat Gündem bir önceki kongrede Ahmet Pekin'i desteklemişti fakat seçimden hemen sonra gördükleri yanlışlardan ötürü desteklerimi çekmişlerdi.

Sizin son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Öncelikle bu röportaj için teşekkür ediyorum. Sizler aracılığıyla meslektaşlarıma mesaj göndermek işitiyorum. Emlak odası 10-15 yıl önce yoktu emlak odası bizim hayatımıza belki yön vermeyecek ama bizim işimizdeki sorunları sıkıntıları durumlarda meslektaşlarımız emlak odasını arayacak. Sıkıntılarında biz onlara köprü olacağız. Mesleğe sahip çıkma adına lütfen 11 Mart’ta tercihleri ne olursa olsun kongreye katılsınlar.
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.