banner559

Ölüm yolunda “İhmal” iddiası!

banner418

Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında meydana gelen iş kazası sonrası bölgeye giden uzmanlar, ihmal olmadan iş kazası olamayacağına işaret etti 

banner482
Ölüm yolunda “İhmal” iddiası!
30 Kasım 2018 Cuma 08:19

banner535

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gebze bileşenlerinden oluşan 14 kişilik heyet, Kuzey Marmara Otoyolu'nda yapımı devam eden 7 nolu viyadükte meydana gelen ölümlü iş kazası sonrası bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Heyette yer alan Makine Mühendisi, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Can Bulut Yılmaz, teknik incelemelerin devam ettiğini ve olayla ilgili teknik yönüyle bir değerlendirme yapmanın doğru olmadığını söyledi. "Ancak şunu söyleyebilirim" diyerek sözlerine devam eden Yılmaz, "Nihayetinde burada ölümle sonuçlanan bir iş kazası hatta iş cinayeti var. İşin içinde ölüm olduğu için bir aksaklık, bir ihmal, bir eksiklik olduğu aşikar gibi duruyor. Ama bunun boyutlarını teknik incelemeler sonucunda bildireceğiz" dedi. 
 

'UZMANLAR BAĞIMSIZ OLMALI' 
Yılmaz, TMMOB bileşenleri olarak iş güvenliğiyle alakalı bugüne kadar vermiş oldukları demeçlerin ve raporların ortada olduğunu ve haklılıklarının bir kez daha ortaya çıktığına işaret ederek şu duruma dikkat çekti: "O haklılık da şu: İş güvenliği uzmanlarının işini hakikaten doğru ve tarafsız şekilde yapabilmesi için iş güvenliği uzmanlarının bağımsız olması gerekiyor. Çünkü ücretlerini çalıştığı işvereninden aldığı müddetçe bu bağımsızlıktan söz etmek çok da doğru olmuyor." Yılmaz, her ne kadar işçilerin altişveren işçisi olsa da 6331 sayılı Iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yönünden değerlendirildiğinde ana işverenin de altişveren kadar kusurlu olduğunun altını çizdi. 
 

'MESLEKİ KÖRLÜK' UYARISI 
İş kazasının meydana geldiği bölgeye gidenler arasında İş Sağlığı Ve Güvenliği Çalışanları Sendikası da (ISG-SEN) vardı. Konuyla ilgili ISG-SEN Genel Başkanı irfan Sayar, ihmalin söz konusu olduğunu, ihmal olmadan iş kazalarının gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirtti. Büyük projelere baktıklarında hep aynı müteahhit ile aynı taşeron firmanın birlikte çalıştığının dikkat çektiğini belirten Sayar, "Dolayısıyla beraber çalıştığınız zaman bir mesleki körlüğe yol açar bu. Aynı ortak sağlık ve güvenlik birimiyle çalışmak, sürekli aynı uzmanlarla, aynı formenlerle çalışmak mesleki körlüğe yol açar. Büyük projeleri hep bu firmalar yapıyor. Burada bir şirketleşme, birbirini eleştirememe durumları ortaya çıkıyor. İş kazaları bunları sevmez. Bazen kral çıplak denilmesi lazım" ifadelerini kullandı. 
 

'KONUŞARAK ENGELLERİZ' 
Yayın yasağı getirilmesini manidar bulunduklarını belirten Sayar, şunları söyledi: "İnsanların haber alma özgürlüğü kısıtlanıyor. Bu vakaları konuşarak çözmeliyiz. Soma büyük bir faciaydı. Bir daha Soma'nın yaşanmaması için bunu konuşmalıyız, irdelemeliyiz. Bilirkişi raporları, savcılık ve jandarma tutanakları, en azından halkla paylaşılmıyorsa da konunun muhataplarıyla paylaşılmalı. Bizim bu bilgilere ulaşmamız engellenmemeli. Bu kazaları konuşarak engelleyebiliriz." 

Aydınlık


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.