banner218
banner125

“Olağanüstü bütçelerle Körfezi yaşanamaz hale getirdiniz”

banner65

Körfez Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Engin Taşdemir, belediyenin faaliyet rakoru ile ilgili çok sert eleştirilerde bulundu. Taşdemir, “Olağanüstü bütçelerle Körfezi yaşanamaz hale getirdiniz”

banner57
“Olağanüstü bütçelerle Körfezi yaşanamaz hale getirdiniz”
05 Nisan 2018 Perşembe 13:21

banner32
banner15

Körfez Belediyesi meclis toplantısında bir konuşma yapan CHP’li meclis üyesi Engin Taşdemir, 2017 yılı körfez belediyesi faaliyet raporuna yönelik önemli eleştirilerde bulundu. Körfez Belediyesinin 2016 yılı bütçesi 191 Milyon, 2017 bütçesi 230 Milyonluk olağanüstü bir bütçeye sahip olduğunu belirten Taşdemir, faaliyet raporunu incelediğinde her türlü sorununu halletmiş bir Körfez göründüğünü ama gerçekte tablonun böyle olmadığını ifade etti. Körfez’de otopark sorunundan, hava kirliliğine, imar planlarından, ilçedeki sosyal yaşam ile ilgili pek çok noktada eleştirilerde bulunan Taşdemir, “Bir yıl sonra halkımızın oylarıyla belediye seçimlerini kazandığımızda, ilçemiz hak ettiği noktaya getireceğiz” dedi.

İşte CHP’li meclis üyesi Engin Taşdemir’in Körfez’de yaşan sorunları ilgili o konuşması;

Otopark Sorunu: İlçede ki otopark sorununa kalıcı bir çözüm bulamadınız. 4 yıldır görevdesiniz, hala mahalle aralarında ki tanker ve tır lar için kalıcı bir çözüm bulamadınız. İlçemizin merkezi noktalarında ki trafik yoğunluğunu giderecek hiçbir adım atmadınız.

Hava Kirliliği: Her fırsatta belediye tarafından bağımsız bir kuruma ölçüm yaptırmanızı talep ettik. Fakat hiç oralı olmadınız ve geçiştirdiniz. Körfezin havası kirli.  Körfezde yaşayan vatandaşlarımızın sağlığını hiç düşünmediniz. Her gün solunum hastalıklar ve kanser illeti ile vatandaşlarımız hastanelere doluyor.

Çevre Kirliliği: Körfezin hemen hemen her mahallesi kirlilikten geçilmiyor. Bazı sokaklara yıllardır belediye ekiplerinin uğradığı yok. Kaldırımlarda otlar artık insan boyuna yaklaşmış durumda. Parklarımız bakımsız ve kırık dökük. Boydan boya sahilimiz var. Fakat halkımız bu sahillerden faydalanamıyor. En son yaşanan tanker faciası ile denizimiz kirlendi, denizde ki canlılar yok oldu… Bu faciadan sonra belediye olarak hangi önlemleri aldınız merak ediyorum?

Yetmedi liman adı altında denizimizi doldurdular ve siz belediye olarak bunlara ön ayak oldunuz. Neydi gerekçeniz? Körfezde yaşayan 2 bin tane gence iş imkanı olacaktı. Sn başkan sizlere soruyorum ? kaç tane Körfez ilçesinde oturan vatandaşımız bu limanlarda işe girdi. Her geçen gün alanını genişleten Evyap limanına dur diyemediniz. Bırakın dur demeyi, destek olarak büyümesini sağladınız.

İmar Planları: İmar planlarında yaptığınız çalışmalar tam bir başarısızlık örneği. Örneğin Kabakoz imar uygulaması. Garip vatandaşlarımızın bütün hayali, başlarını sokacağı bir ev ve içinde sıcak çorbasının kaynamasıydı. Oysa siz bunu bile onlara çok gördünüz. Bu garip vatandaşlarımızı götürüp büyük iş adamlarına ve lojistik firmalarına teslim ettiniz. Kabakoz imar uygulamasında vatandaşlarımız mağdur oldu. Milyonlarca para ödeyip plan yaptırdığınız taşeron şirket, kişiye özel açıkça rant sağlayıp değerli yerleri kentte ki yandaşlarınıza peşkeş çekti. İnanın bana, bütün bunları yapanlar yarın vefat ettiğinde toprak bile kabul etmeyecektir.

Dereköy de yapılan uygulamalar yıllardır çözüme kavuşmadı. Körfez genelinde  Parkları, yeşil alanları artıracağınız yerde, tam aksine limanları, lojistik alanları, sanayi alanlarını artırdınız. Yetmedi botaş hattının üzerine Akaryakıt istasyonu yapılmasına bile onay verdiniz. Trajikomik imar uygulamaları yaptınız.

Barboros Mahallesini taşıyacağız diye seçim meydanlarında söz verdiniz. Fakat 4 yıl geçti hala bir adım atmadınız.

Körfezde geniş ve bir kent meydanı yok. CHP grubu olarak öneri getirdik. Merkeze Kent Meydanı yapın ve insanların dinlenebileceği, nefes alabileceği kent meydanında tesisler oluşturun dedik, oysa siz tam aksine kentin meydanına, Sarnıçhan adı altında bir beton yığını koydunuz. Kent merkezinde en ufak bir boş alan bırakmadınız. Büyük bir şovla temel atma töreni yaptığınız Sarnıçhan projesi, kent meydanında şuan ucube bir yapı olarak duruyor ve akıbeti belli değil.

Yıl 2018, uzay çağındayız. Ama siz hükumetinizle birlikte bu ülkeyi nasıl yoksullaştırdığınızı belgesi ile ortaya koydunuz. Günlük 827 adet aile ye ekmek dağıtıyorsunuz. 1.224 aileye düzenli olarak erzak dağıtıyorsunuz. Geçen yıl bu sayı daha azdı. Her yıl ekmek ve erzak dağıttığınız vatandaşlarımız artıyor. Bu ülkede ekmeğe ihtiyacı olan vatandaşların her yıl artması demek, bu ülkenin ne kadar fakirleştiği anlamına gelir. Hiçbir vatandaşımız sabahın soğuğunda kuyrukta bekleyip bedava ekmek almayı hak etmiyor. Sizler insanlara ekmek dağıtacağınıza, iş alanları yaratın.

İlçemizde sosyal hayatın gelişmesine dair doğru düzgün bir katkınız olmadı. Vatandaşlarımız genelde ya İzmit’e yada İstanbul’a gitmekte. Hava karardığında insanların gidip oturabileceği bir yer yok. Sokağa çıksa sokaklar karanlık, çünkü sokak lambaları yanmıyor. Körfez ilçesi eskiden uluslararası olimpiyatların ve organizasyonların merkezi halindeydi, şu an bu ülkenin kurucu değerlerine ve Atatürk’e küfür edenlerin gelip kültürel etkinlik adı altında şarlatanlık yaptığı bir ilçe haline geldi.

Şirinyalı ve Kirazlıyalı da bazı sokakların, şehir ile bağlantısı yok. Araçlar sokaklara giremiyor.

Körfezde bulunan yarış pistini kaldırıp yerine sosyal projeler yapacağız dediniz.. fakat ortada herhangi bir şey yok.

İlimtepe de lise kurulması için çalışma yapacaktınız ama sanırım onu da unuttunuz…

İlimtepe yolunu genişletip ulaşımı kolaylaştıracağız dediniz. Oysa bir de baktık ki, Safi port denilen firmanın hayatını kolaylaştırdınız.

Belediye ye ait değerli bina ve arsaları sattınız ve satarken de bunu bir övünç kaynağı olarak hep savundunuz. Oysa o sattığınız yerler bu ilçede yaşayan 160 bin nüfusun emeği ve alın teriydi. Ve her şeyden önemlisi bir daha geri gelmeyecek çok ama çok değerli yerlerdi. Elimizdeki jandarmaya ait 30 dönüm civarında ki değerli sanayi arazisini götürüp Büyükşehir’e teslim ettiniz. Karşılığında bu ilçenin belki de gelecekte ki en değerli yerleri olan, halkın nefes alanı İlimtepede ki 300 dönüm arsayı TOKİ’ye teslim ettiniz. Sn Başkan ve değerli meclis üyeleri, bilmiyorum ki hangi birini sayayım. Saysam sayı yetmez, söylesem nefes yetmez…

Yarımca sahilinde bir huzurevi yapacaktınız. Hala yapamadınız.

160 bin nüfusu aşan ilçemizde hala bir otogar yaptıramadınız.

Milli görüş gömleği adı altında yıllarca faize karşıyız diye alanlarda siyaset yaptınız, oysa hem milli görüş gömleğini çıkarıp ecnebi markalı gömlekler giydiniz ve yetmedi, Körfezi bütçesinin 5 trilyonu nu faiz olarak bankalara ödediniz.

Bu kadar olağanüstü bütçe ile ilçemizde kalıcı hangi eserleri bıraktınız merak ediyorum ?

Eleştirimizin ana noktası şu; eskiden yokluk içinde olan ve çok kısıtlı bütçe ile Cumhuriyet Halk Partili belediye yönetimi, Körfez ilçesini çok iyi noktalara getirmişti… Şimdi sizler bu kadar olağan üstü bütçeler ile ilçemizi yaşanamaz hale getirdiniz.

Milyonlarca bütçesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ilçemize doğru düzgün ne gibi bir katkı sağladı. Bir havuz, bir kültür merkezi ve buna benzer birkaç yapı dışında, 4 yıldır neredeyse Körfez ilçesine üvey evlat muamelesi yapılıyor. Bu konuda Sn Karaosmanoğlu’nu destek olması için göreve çağırmadınız. Aslında bazen Sn Karaosmanoğlu’nu Körfeze davet edip çağırdınız ama kendisi sizinle hizmet yapacağına kahvaltılı yürüyüşler yaptı.

İlimizde ki 11 ilçede hesapların denetlenmesi için oluşturulan Denetim Komisyonuna bütün ilçe belediyeleri muhalefet meclis üyeleri almalarına rağmen, yalnızca bizim ilçemizde denetim komisyonuna muhalefetten meclis üyesi alınmadı. Şayet hesaplar şeffaf ve doğru ise, herhangi bir sıkıntı yok ise, gizli saklı bir surum söz konusu değil ise, niçin muhalefetten bir kişiyi hesapları denetlemesi için komisyona almadınız?


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.