banner521
banner533

O dünyaya şanslı gelenlerden…

banner418

Ve kendisi gibi şanslı olanların, daha az şanslı olanlara borçlu olduğunu düşünüyor.Bu yüzden yardımsever ve eğitim gönüllüsü.İsmi gibi ışıl ışıl bir kadın.

banner482
O dünyaya şanslı gelenlerden…
23 Aralık 2016 Cuma 23:07

Ve kendisi gibi şanslı olanların, daha az şanslı olanlara borçlu olduğunu düşünüyor.

Bu yüzden yardımsever ve eğitim gönüllüsü.
İsmi gibi ışıl ışıl bir kadın.
Sert duruyor ama içinde sıcacık bir kalbi olduğunu konuşunca anlıyorsunuz.
Üstelik güzel ve en az kendisi kadar güzel bir kız çocuğu annesi.
Sıfırdan iş kurmakla uğraşmamış ama hayal ettiği mesleği bırakıp baba mesleğini yürütmek için epey yol kat etmiş.
Kimden mi bahsediyorum?
Işıl Kayan’dan.
Şimdilerde gıda sektörüne de el atan Esoto’nun Genel Müdürü Işıl Hanım ile iş hayatını ve hedeflerini konuştuk.

 

Işıl Hanım asıl mesleğiniz nedir?

Aslında mimarım ama 20 senedir esas konusu otomotiv olan aile şirketimizde çalışıyorum. Ford Otosan Kocaeli Bayi Esoto’nun Genel Müdürüyüm.

 

Aile şirketi olduğu için baba mesleğini yürüttüğünüzü söyleyebiliriz yani
Evet, kardeşim Burak Kayan ile babamız Ender Kayan’dan devraldığımız işi yürütüyoruz. Ana işimiz Ford araçlarının satış, servis ve yedek parça bayilikleri. Diğer iş kollarımızda genel olarak otomotiv odalıdır.

 


Diğer iş kolları neler?
30 yıllık bir Petrol Ofisi bayiliğimiz var. Continental Bölge Bayiliğimiz, çeşitli sigorta acenteliklerimiz ve 300 araçlık bir kiralama filomuz var. Konularında uzman 200 kişilik ekibimizle, yüzde 100 müşteri memnuniyeti hedefiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.


İş hayatına otomotiv sektöründe mi başladınız?
Evet, ama bu benim tercihim değildi aslında; aile işimizdi. Dediğim gibi asıl mesleğim mimarlık. Bu alanda fazla çalışma şansım olmadı maalesef. Üniversiteye başladığımda aile işimiz müteahhitlikti. Bu sebeple ben mimarlık okudum, kardeşim Burak inşaat mühendisliği okudu. Ancak okullarımız bittiğinde şirketimiz şu anki işlerimize odaklanmıştı ve biz de burada çalışmaya başladık.

 

Peki, sevdiniz mi bu sektörü yoksa aile işi olduğu için mecburen mi başındasınız?

Kendi tercihim olarak başlamamış olsam da bu sektörü zamanla çok sevdim, yaptığım işten her zaman keyif aldım. Başka türlü başarılı olamazdım.
 

“HAYALİM DOKTOR YA DA BALERİN OLMAKTI”
Peki, küçükken ne olmayı hayal ediyordunuz?

Doktor ya da balerin olmayı hayal ederdim. Bu nedenle okulda hep ‘Kızılay Kolu’nda olur, arkadaşlarımın yaralarına pansuman yapardım. 10 yıl da bale yaptım ama meslek olarak otomotivle devam etmek zorunda kaldım.


Kadınların ilgi alanlarını düşününce zor bir alanda görev yaptığınızı söyleyebiliriz. Önünüze ne gibi engeller çıktı ve bunları nasıl aştınız?

Elbette, hiçbir iş kolay değil ancak bazı işler kadınlar için daha zor. Sizin de söylediğiniz gibi otomotiv biz kadınlar için çok ilgi çekici bir alan değil. Bu sebeple bazı konuları anlamam ve konsantre olabilmem başlarda kolay olmamıştı. Ama çalışarak her şey başarılabilir ve ne kadar zorsa başarıldığında da alınan hazzın o derece tarifi yoktur.

 

Başarılı bir iş kadını olmayı da çok çalışmaya borçlusunuz o halde

Öncelikle böyle düşündüğünüz için teşekkür ederim. Bence her şeyin başı eğitim. Ülkemizde maalesef gençlerimiz eğitim aldıkları meslekleri icra edemiyor. Ben de onlardan biriyim aslında. Ama büyüklerimizin dediği gibi bir alanda eğitim almak ‘kolundaki altın bileziktir.’ Ben okul bittikten sonra da yapacağım işle ilgili eğitimler aldım. Muhasebeden sigortacılığa kadar onlarca sertifika programına katıldım. Bu noktada başarılı olmak isteyen gençlerimize sevdikleri ve keyif aldıkları işleri yapmalarını, bu mümkün olmadıysa da yaptıkları işten keyif almayı bir şekilde becermelerini önemle tavsiye ederim.

 

 

BAŞARIYI PARAYLA ÖLÇMEM”
Çalışmak, çok çalışmak, özverilerde bulunmak başarı için gereklidir elbette. Ancak hayata dair başarıyı sadece iş yaşamındaki kazanılan paralarla, biriktirilen plaketlerle ölçmüyorum. Bence yolun sonu geldiğinde insanın yaşadığı hayattan mutlu olması, işe yaramış bir ömür geçirdiğine dair ikna olması hayata dair en önemli başarılardır. İnsanın kendini gerçekleştirme serüveninden tatmin olmasıyla ilgili aslında her şey. Bir kayanın yaratılmasının bile bir amacı vardır doğada. Bir taş parçası bile altındaki böceğe yuva olur. İnsanlar da bu dünyadan gelip geçtiklerine dair izler bırakmalı mutlaka arkalarında. Mutlaka üretmeli ve sosyal çevrelerinde bir fark yaratmalılar mesela. Benim başarılı insan tanımım böyle.

 

Özellikle son yıllarda devletin teşvik kredileriyle kendi işini kurmak isteyen çok fazla kadın var. Yıllarını iş hayatına vermiş bir kadın olarak onlara tavsiyeniz ne olur?

Evet, kadınlarımız için çok cazip girişimcilik destek programları var. KOSGEB’in 50 bin TL hibe kredisi, bankaların verdiği faizsiz krediler, ihracat kredileri vs… Yeni bir başlangıç yaparken çok faydalı olacak bu tip desteklere muhakkak başvurmalarını öneririm. Kadınların iş hayatında olmalarını çok önemsiyorum. Bu kendileri için olduğu kadar ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasıyla, ekonomimizin kalkınmasıyla da ilgili. Kadının sadece ev işleri ve çocuk büyütmekle sorumlu tutulmasını, bir kadın olarak haksız bir küçümseme olarak algılıyorum. Kadınlar kendilerine güvensin ve çalışsınlar.

 

“HER ŞEYİ BABAMDAN ÖĞRENDİM”

Siz ailenizden tam destek gördünüz mü iş hayatında?
Her zaman, hep destek olmuşlardır bana. Zaten iş hayatımda bildiğim hemen hemen her şeyi çok önemli bir işadamı olan babam Ender Kayan’dan öğrendim. Ve kızım Nisan’ı büyütürken iş ve annelik hayatımı dengeleyebilmem için annem Jale Kayan’dan gördüğüm desteğe teşekkür yetmez. Ayrıca kardeşim Burak Kayan da şirketlerimizde çok zaman benden fazla çalışarak bana destek vermiştir.

 Kızınız Nisan kaç yaşında? Bu kadar iş yoğunluğu arasında ona zaman ayırabiliyor musunuz?

Kızım 8 yaşında. İş dışındaki hayatımın neredeyse tamamı kendisine aittir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TESİSİ KURDU

Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Bugüne kadar yaptığımız işlerimizle ilgili gelebileceğimiz noktaya ulaştığımızı düşünüyorum. Sonuç olarak ülkede her yıl satılan ve satılabilecek olan araç sayısı belli. Bundan sonra artık babamın yeni girişimiyle ilgili bir şeyler yapmak istiyorum.


Yeni bir sektöre mi giriyorsunuz?
Evet, hayvancılık, süt ve ürünleri, doğal gıda, ceviz vs.. gibi ürünlerimizin pazarlamasıyla ilgilenmek istiyorum.
 

Sanırım bir çiftlik-mandıra kurdunuz.
Hayvancılık, süt ve süt ürünleri tesisi diyebiliriz. Akmeşe’nin Mecidiye Köyü’nde 60 dönüm arazi üzerine bölgenin en büyük hayvancılık ve süt ürünleri tesisi oldu.
 

GÜNDE 6 BİN LİTRE SÜT
Kaç hayvanınız var?

Çiftliğimiz Essüt’te bugün bine yakın büyükbaş hayvanımızla günde 6 bin litre süt üretimimiz var.
Yakın zamanda hayvan sayımız bin 400’e yükselecek ve tesisimiz tam randımanlı çalışıyor olacak.
 

Peki ya ceviz?
Arazimize 2 binin üzerinde ceviz diktik. Bunun yanında hayvan gübresinden gaz ve elektrik enerjisi elde edeceğimiz ‘biogaz’ tesisimizin alt yapısı yapıldı ve yakın gelecekte aktif olacak.

 

Kamuoyuna çok duyurmasanız da yardıma muhtaç çocuklarla ilgili ciddi çalışmalar yaptığınızı, bir de hayvan sever biri olduğunuzu biliyorum. Biraz da sosyal sorumluluk çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Aile olarak çocuklarla da hayvanlarla da aramız çok iyidir. Evde bir kedimiz var, şirkette de köpeklerimiz var. Çiftliğimizde de şimdilik bine yakın inekle haşır neşiriz. Şehrimizdeki çocuk esirgeme kurumlarının tamamını bilirim, belirli aralıklarla çocukları ziyaret eder, bir kısmını bizzat tanırım. Onlarla bazen bowling oynamaya, bazen hamburger yemeğe gidiyoruz. Bu aktivitelerin karşılıklı olarak birbirimize iyi geldiğini düşünüyorum.
 

300 ÖĞRENCİ OKUTUYORLAR

Esgrup olarak sosyal yardım çalışmalarını çok önemsiyoruz. Yılda 2 kere Türk Kızılayı’ın araçlarını şirketimize davet eder hep birlikte kan veririz. Bir süre önce engelli çocuklarımızın okullarını Ford Otosan’ın da desteğiyle yeniledik. Hatta mimari projelerini bizzat ben çizdim. Birde çok önemsediğim bir burs çalışmam var. Arkadaşlarımın da destekleriyle bu yıl 300’e yakın öğrenciye burs sağlıyoruz. Bu Türkiye’deki pek çok vakfın ve kurumun çok üstünde bir rakam. Çocukların takibini bizzat yapıyorum.

 

 

O kadar iş arasında sosyal projelerle de bizzat ilgilenmek zor olmuyor mu?
Çok yorucu olsa da kendimi iş hayatımda elde ettiğim tüm başarılardan çok daha mutlu, çok daha işe yarar hissediyorum. Bu dünyada daha şanslı olanların daha az şanslı olanlara borçlu olduğunu düşünüyorum.

 

Gerek özel hayatınızda gerek iş yaşamınızda örnek aldığınız biri var mı?
Evet, babam Ender Kayan ve annem Jale Kayan. Hayattaki en büyük şansım beni bu iki önemli insanın yetiştirmiş olması. Hayata dair her şeyi hakkıyla ve onurluca yaşamayı öğreten anne ve babama bu vesileyle bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Son olarak ne söylemek istersiniz?
Başarı çıtasını her geçen gün yükselten Koz Haber Aktüel Dergisi’ne başarılarının devamını diliyorum. Başarılı iş kadınları kategorisinde bana yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

Röportaj: Yeliz KORAY


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.