banner109
banner125
banner61

Nevzat Doğan gerçekten taşeron işçileri kadrolu yapabilir mi?

banner65

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “İşçiler kadrolu olacak” dedi ama gerçek pekte Doğan’ın dediği gibi değil.

banner57
Nevzat Doğan gerçekten taşeron işçileri kadrolu yapabilir mi?
08 Kasım 2017 Çarşamba 10:27

banner15
Taşeron işçilere kadro vaadi, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun 2015’teki seçim kampanyasında gündeme gelmişti. O günden beri çokça konuşuldu, tartışıldı ama bir arpa boyu bile yol alınamadı.  Mevcut hükümet ise kamuda taşeron eliyle çalıştırılan işçilerin 2017 yılı sonuna kadar kadroya alınması konusunda söz vermişti. 

AKP hükümeti bu yönde çalışmaları sürdürürken henüz ortaya çıkan net bir durumda yok. Bu belirsizlik içinde çalışmanın bu yıla yetişmesi zor görünüyor.

Taşeronun kamuda nasıl bir statüyle kadroya alınacağı konusunda Çalışma ile Maliye bakanlıkları arasında anlaşmazlık yaşanıyor. Çalışma Bakanlığı, TÜRK-İŞ’in de önerdiği işçinin işini yapanların işçi, memurun işini yapanların memur kadrosuna alınması formülüne sıcak bakarken, Maliye’nin bu işçiler için bütçeye ek yük getirmeyecek şekilde ‘yeni bir statü’ kurulması formülüne yoğunlaştığı belirtiliyor. Halen kamuda 4a memur, 4b sözleşmeli personel, 4c geçici işçi ve 4d işçi olmak üzere 4 farklı statü bulunuyor. Hazırlanan formüllerin arasında taşeron işçilerin bu 4 statünün dışında tutularak 5’inci statüye alınması, böylece hak ve sorumluluklarının ayrıştırılması önerisi de yer alıyor. 

Bu tartışma hala sürerken İzmit Belediye Meclis toplantında Nevzat Doğan,  taşeron işçilik konusunda ilginç bir çıkış yaptı. Toplantıda yaptığı konuşmada Doğan, “Taşeronların yaptıkları işi yüzde 100 belediyemizin yapabilmesi için çalışıyoruz. Bu yılın sonunda yüzde 100’ü belediye şirketlerine geçmiş olacak. Çünkü işlem hacmi ona göre büyümüş oluyor. Buna çalışıyoruz. Hükümetimizin yaptığı çalışma var. Ocak ayından itibaren taşeronlarımızı şirketlerimize aldıktan sonra sendikalaştıracağız” şeklinde konuştu.

İzmit Belediyesi’ndeki taşeron işçilik konusunda Nevzat Doğan ta bir şark kurnazlığı ile meseleyi çözme derdinde ama işin rengi pek öyle değil. Hükümetin yaptığı çalışmalarda belediyelerdeki taşeron işçilerin durumu ile ilgili sıkıntı var. Yapılan çalışmalarda, kamuda çalışan 750 bin taşeron işçinin kadroya alınması, belediyelerdeki yaklaşık 300-350 bin taşeron işçinin ise dışarıda tutulması konuşuluyor. Yani hükümet taşeron işçileri kadroya alsa bile bu belediye işçilerini kapsamayacak.

Doğan’ın söylediği bir husus daha var, Nevzat Doğan’ın açıklamasına göre taşeron işçiler belediyeye ait şirketlere alınacak. Bu durum o işçilerin kadrolu olması anlamına gelmiyor. Eğer o işçiler şirket bünyesinde çalıştırılmaya başlanırsa hepsi ile sözleşme yapılacak ve çalışmaya böyle devam edecekler. Onlar artık birer sözleşmeli işçi olacak ama kadrolu değil.

Eğer hükümet taşeron işçilik konusunda, belediyelerde çalışan taşeron işçileri de içine alan bir düzenleme yapmazsa İzmit Belediyesi’nde hiçbir taşeron işçi kadrolu olamaz. Nevzat Doğan’ın bu sözleri ise boş bir vaatten öteye geçemez.banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.