banner613
banner559

"Nefret dilini yayınlamayın" çağrısı

banner418

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun saldırıya uğramasıyla ilgili olarak dikkat çeken bir açıklama yaptı.

banner482
"Nefret dilini yayınlamayın" çağrısı
22 Nisan 2019 Pazartesi 18:19

banner603
banner535

Hakkari’de şehit edilen asker Yener Kırıkçı’nın cenazesinde dün olaylar çıkmıştı.

Çubuk Akkuzulu Mahallesindeki cenaze törenine Ankara Büyükşehir Belediyle Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte katılan Kemal Kılıçdaroğlu, törende saldırıya uğramıştı.

RTÜK’ün CHP'li üyesi İlhan Taşcı, konuyla ilgili olarak dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Taşcı, "2019 yerel seçimlerinde, bazı siyasi partilerin yöneticilerinin ve hatta bazı bakanların sıklıkla ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı bir nefret dilini kullandığına tanık olduk" derken, "Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi de bu söylemlerin sonucudur" dedi.

Taşcı, "Siyasetin kullandığı bu ötekileştirici nefret söylemi başta radyo ve televizyonlar olmak üzere, yazılı basın ve sosyal medya kullanımının etkisiyle daha da artmış ve toplumu ayrıştırmada, kutuplaştırmada olumsuz yönde etkilemiştir" diye ifade ederken, bundan sonraki süreçte, bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için RTÜK'ün yapmak yükümlü olduğu konular olduğunu belirtti.


İlhan Taşcı'nın açıklaması şu şekilde:

"21 Nisan 2019 tarihinde Ankara’nın Çubuk ilçesinde protokolün katılımıyla düzenlenen şehit cenazesinde bir grup tarafından Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik fiili saldırıda bulunulmuş ve sonrasında provokatörlerin de kışkırtmasıyla saldırı bir linç eylemine dönüşmüştür. Sonrasında tüm Türkiye’nin yüreği ağzında endişeyle izlediği ve saatlerce süren olaylar gelişmiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun güvenliğini sağlama gerekçesiyle götürüldüğü 'güvenli ev' taşlanması, evin önünde biriken güruhtakilerin 'yakın bu evi, yak yak' naraları atılması, akıllara 26 yıl önceki Madımak Oteli’nde aydınların katledildiği günü getirmiştir.

Ana muhalefet partisinin lideri güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından Ankara’ya dönmüştür.

Bu linç girişiminden çıkarılması ve alınması gereken pek çok ders vardır. 2019 yerel seçimlerinde, bazı siyasi partilerin yöneticilerinin ve hatta bazı bakanların sıklıkla ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı bir nefret dilini kullandığına tanık olduk. Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi de bu söylemlerin sonucudur.

Siyasetin kullandığı bu ötekileştirici nefret söylemi başta radyo ve televizyonlar olmak üzere, yazılı basın ve sosyal medya kullanımının etkisiyle daha da artmış ve toplumu ayrıştırmada, kutuplaştırmada olumsuz yönde etkilemiştir. Başta haber bültenleri olmak üzere, tartışma programlarında sergilenen ve yansıtılan bu ayrıştırıcı nefret dili konusunda medyamız ne yazık ki sınıfta kalmıştır. 

Seçim dönemlerinde siyasi partilerin ve adaylarının propagandalarını ne şekilde yürütecekleri, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bu alandaki görevleri 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun çerçevesinde belirlenmiştir. Ancak KHK ile yapılan mevzuat değişikliği sonucunda; yapılan izleme ve değerlendirmeler sonucunda hazırlanan raporlara gerek RTÜK gerek ise YSK tarafından herhangi bir yaptırım uygulanamaması sonucunu doğurmuş ve ‘yaptırımsız bir suç olamayacağı’ konusundaki uyarılarımızın da gelinen noktada ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur.

Bu bağlamda, RTÜK’ün yapmakla yükümlü olduğu şeyler de bulunmaktadır. Bundan sonraki süreçte benzeri olayların önüne geçmek için yapılması gerekenlerin şunlardır:

Seçim dönemlerinde yayınlar ile ilgili mevzuat hızla gözden geçirilmeli ve sorumlu kurumun yaptırım yetkileri net bir şekilde tanımlanmalıdır,

Yayıncıların tarafsızlık ilkesine bağlı, hukukun üstünlüğünü gözeten bir anlayışla yayın yapmaları sağlanmalıdır, yapmayanlar hakkında yaptırım yoluna gidilmelidir.

Yayıncıların, kim tarafından kullanıldığına bakılmaksızın ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, ötekileştirici nefret diline yer vermemesi sağlanmalıdır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.