banner608
banner601
banner559

My Lavanta’dan dört dörtlük hizmet… Hiç buharla halınızı yıkattınız mı?

banner418

My Lavanta Kuru Temizleme Kocaeli'de tek buharlı temizlemeyi gerçekleştiriyor. Derince'de kurulan ve Kocaeli'nin üç ilçesine de şubelerini açan My Lavanta Kuru Temizleme pandemi sürecinde yoğun hijyen esaslı hizmet vermeye devam ediyor

banner482
My Lavanta’dan dört dörtlük hizmet… Hiç buharla halınızı yıkattınız mı?
15 Eylül 2020 Salı 16:39

banner603
banner535

My Lavanta Kuru temizleme Kocaeli'de tek buharlı halı temizleme olarak hizmet vermeye devam ediyor. Derince'de bir aile işletmesi olarak kurulan My Lavanta Kuru Temizleme buhar teknolojisiyle halı, endüstriyel kuru temizleme, koltuk ve giyim eşyalarının temizliğini pandemi döneminde hijyen kurallarına oldukça dikkat ederek gerçekleştiriyor.

My Lavanta Kuru Temizleme'nin ortaklarından olan Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Umut Aras Ayhan bu aile işletmesinde bizlere buhar teknolojisinden, müşteri memnuniyetinden ve firmasıyla ilgili verdikleri hizmetlerden bahsetti.  

My Lavanta Kuru Temizleme ne zaman ve nasıl kuruldu?

“KELİMENİN TAM ANLAMIYLA ÖZENDEN BAHSEDİYORUM”
Şirket, 2012 yılında 44 yaşında ev hanımı olan annem Leyla Ayhan’ın aile bütçesine katkıda bulunmak niyetiyle planlaması sonucu, KOSGEB’e başvurmasıyla plan nihayete ermiş ve çoktan harekete geçmişti. Tabii o dönem sadece halı yıkama ile başlanmıştı ve çok daha düşük kapasiteliydi. İşine dört elle sarılan annem kısa sürede bölgesinde markamızın adını duyurmuştu. Öyle ki ikinci ay bitmeden çevre ilçelerden sipariş yağmuruna tutulmuştuk. Hiç durmadan artış devam ediyordu. Bunun elbette bir sebebi vardı o da gelen halıların her birinin özenle temizlenmesi. Özenle temizleme derken slogan gibi duruyor farkındayım. Ben kelimenin tam anlamıyla “özen”den bahsediyorum. Leyla Ayhan başında durmadan bu işletmede halı yıkanmaz! Bu özen sayesinde 8 yıl sonra bugün hiç hayal edemeyeceğimiz noktalara ulaştık. Müşterilerimizin her biri bize güvenir ve My Lavanta Kuru Temizleme’yi benimserler. Şehir içi ve şehir dışından birçok insan bize telefon açıyor franchise almak için.

Franchise Veriyor Musunuz?

“KADIN İSTİHDAM SAĞLAMAYA GAYRET EDİYORUZ”
Çok soran var. Bu konuda biraz titiz davranmak zorundayız. Çünkü biz mal satmıyoruz, hizmet satıyoruz. İyi bir hizmet vermenin yegane şartı hizmet verilen ticarethanenin işletmecisinin zihniyetinin para odaklı değil hizmet odaklı olmasıdır. Şimdi maliyeti düşürmek için sağlığa ziyan verici kimyasal kullanılsa, arıtma kullanmadan kuyu suyu kullanılsa, bütün temizlenecek halılar aynı havuzda ıslatılsa, ruhsatsız iş yapıp devletten vergi çalınsa bunu hangi vicdan kaldırır? Biz etik olmayan hizmet verseydik bu günlere gelebilir miydik? Gelemezdik. Bugün işletmemizde yirmiye yakın insan istihdam ediyoruz. Bunu arttıracağız da bunun için mücadele ediyoruz. Kadın istihdam sağlamaya özellikle gayret ediyoruz. Bunun desteklenmesini de çok önemsiyoruz. Kendi ayakları üzerinde durmak, aile ekonomisine katkıda bulunmak isteyen bütün kadınlara kapımız sonuna kadar açıktır. İster iş olanakları ister de yatırım yapıp markamız altında ticaret yapma. Elimizden geldiğince destekte bulunmaya hazırız. 

Sizden bir ev hanımı franchise almak isterse, ev hanımı olduğu için avantaj sağlayacağınızı mı söylüyorsunuz?

“MAĞAZAYI AÇMAK KOLAY İŞLETMEK ZOR”
Tam olarak onu söylüyorum. Bununla ilgili projelerimiz var. Marka bedelinin yarısını hibe etme, ücretsiz eğitimler sağlama hatta elimizde bulunan makinaları hizmetine verme gibi. Böylelikle iş ortağımız, müşterilerimize daha candan, daha istekli ve daha sorumluluk duygusuyla yaklaşır ve bu hızımızı azaltmaz. İşini severek yapacağına dair şüphelerimiz varsa şube vermeyi tercih etmeyiz. Mağazayı açmak kolay işletmek zor!
Franchise almak isteyen kadın işletmeci adayları size nasıl ulaşabilir?
Herhangi bir şubemize gelip yahut yine herhangi bir şubemizi telefonla arayarak bilgilerini bırakabilirler. Böylelikle biz kendilerine randevu oluşturup temas haline geçebiliriz.

Halı yıkama sektöründe durum nedir?

“KOCAELİ’DE TEK”
Malumunuz olduğu üzere çok fazla halı yıkama işiyle uğraşan meslektaşımız var. Halı yıkama, yapması ağır ve maliyetli bir iştir. Maalesef hilesi de çoktur. Biz kuru temizleme, endüstriyel çamaşırhane hizmetleri, ev- ofis temizliği, koltuk-yatak temizleme işleriyle de uğraşıyoruz fakat halı yıkama işi ilk olarak yaptığımız iş. Dolayısıyla çok önemsiyoruz. İlk göz ağrısı derler ya. Mesela pandemi ülkemizde Mart ayında ilan edilmişti. Herkes gibi biz de çok korkmuştuk. İşin başlarında çok fazla bilgi kirliliği vardı her kafadan bir ses çıkıyordu. T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün tedbir tavsiyelerini uyguladık evvela. Sonra birlikte çalıştığımız kurumsal yerlerle, ilan ettiğimiz, aldığımız tedbirleri içeren tedbir bildirgesini paylaştık. Ama asıl tehlikeli olan, insanların evleriyle direkt münasebet halinde bulunduğumuz halı yıkamayla ilgili bir yerlerde eksiklik olduğunu düşündük ve kimsenin önünü göremediği, yarınını kestiremediği günlerde yüklü paralar harcayarak ar-ge yatırımı yaptık, proje çizdirdik ve Türkiye’de çok az olan, Kocaeli’de tek olan bir halı yıkama metoduna geçtik. “Buharla ve sıcak suyla” halı yıkama. Covid-19’a karşı önlem olduğu gibi halılardan kolayca lekelerin çıktığına şahit olduk. Çok güzel dönüşler alıyoruz. İlerlemeye devam edeceğiz. Gelişmeye devam edeceğiz. Büyümeye devam edeceğiz.

Buharla halı yıkayan, şehirdeki tek firma olduğunuzu söylediniz. Yapması çok mu zor?

“GÜZEL DÖNÜŞLER ALIYORUZ”
Çok kolay değil. Buharı üretmek maliyetli bir iştir. Öncelikle buhar kazanınızın olması gerekiyor. Doğalgaz hattı çekmeniz gerekiyor. Proje çizdirmeniz gerekiyor. İş güvenliği prosedürleri var. Var oğlu var. Bize biraz pahalıya mal oldu ama rekabet ettiğimiz çok fazla firma olduğundan biz bunu fiyatlara yansıtmadık. Fakat söylediğim gibi çok güzel dönüşler alıyoruz. Müşteri arayıp teşekkür ettiği zaman insanın aklına para gelmiyor. 

 Endüstriyel çamaşırhane hizmeti verdiğinizi söylediniz. Endüstriyel çamaşırhane hizmeti nedir?

“OTEL TEKSTİLİYLE HASTANE TEKSTİLİ AYNI YERDE YIKANMAZ”
Endüstriyel çamaşırhane, kurumsal düzlemde sunulan bir hizmettir. Bugün birçok 5 yıldızlı otel ve fabrikalara hizmet vermekteyiz. Küçük bir organizasyon değil. Bunu da sunduğumuz hizmetin kalitesinin sürekliliğine ve kurumsallığımıza borçluyuz. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de dikkat edilmesi gereken husus büyümeyi kontrollü gerçekleştirmektir. Bu sene Covid-19 hasebiyle turizm de nasibini aldı ve bu doğrudan bizi etkiledi. Ayakta kalmak daha güç hale geldi. Doğru hamleler yaparak durumdan etkilenmeme gayretini gösterdiğimizi ve büyük ölçüde başardığımızı düşünüyorum. Size bir örnek göstereyim. Bizim bir ilkemiz var. Bu ilke şudur; otel tekstiliyle hastane tekstili aynı yerde yıkanmaz. Pandemi olsun olmasın. Bugün gündemde korona var fakat gezegenimizde bulaşmasını istemeyeceğimiz yüzlerce virüs mevcut. Allah bütün hastalarımıza şifa versin fakat hastaneye hasta adam gider. Hele ki bu günlerde özellikle gözetilmesi gereken bir durum. Otel işletmecilerinin kendi personelinin ve misafirlerinin sağlığını göz göre göre tehlikeye atmayacağını düşünüyorum. Bu ilke bizi müşterilerimize karşı cazip kılıyor. Bizim keskin bir şekilde “Hastane tekstili yıkamıyoruz!” dememiz bizi daha az para kazanacağımız için aptal mı kılıyor yoksa vicdanlı mı? Onu siz takdir edin.


Pandemi kuru temizleme sektörünü nasıl etkiledi?
“İNSANLARDA GÜVEN DUYMA İHTİYACI OLUŞUR”

Pandeminin insanların daha titiz hissetmek ihtiyacı duymasına yol açtığı bir sır değil. Dolayısıyla kuru temizleme talebi çok arttı. Müşteri portföyümüz adet bazında azımsanmayacak derecede. Ne kadar kurumsal olursanız olun, bu sektörde tabiri caizse “esnaflık” yapmak zorundasınız. İnsanlar size en sevdiği kıyafetlerini getirir ve insanlarda güven duyma ihtiyacı oluşur. Bizim çoğu müşterimiz bizi tanır, biz de onları tanırız. Güleryüzle karşılanırlar, ilgi-alaka görürler, muhatap bulurlar ve güven duyarlar. Bu sıraladığım özellikler bize başarıyı getirdi. Bunu, daha çok sürdürmek niyetindeyiz.

Eklemek istediğiniz başka konular var mı?
Çoğu konuya değindik. My Lavanta güçlü kalmaya, müşterilerini memnun etmeye ve bu şehrin gurur duyulan markalarından biri olmaya devam edecek. Size de çok teşekkür ederim. Bunu daha sık yapalım.

Adres :
İbni Sina Mah. Güvenlik Cad. No: 44
Derince / Kocaeli
 

Telefon:
0 (262) 223 12 34
 

E-Posta Adresi
talep@lavantatemizleme.com

Web Sitesi:

http://lavantakurutemizleme.com/iletisim


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.