banner373
banner559

Muhasebecilerden “poşet” tepkisi… “Birileri kişisel servet elde ediyor”

banner418

Alışveriş poşetlerinde alınan ücretlerin vergilendirilmesi uygulamasının birlerine servet kazandırdığını iddia eden muhasebeciler, uygulamaya tepki gösterdi

banner482
Muhasebecilerden “poşet” tepkisi… “Birileri kişisel servet elde ediyor”
07 Haziran 2019 Cuma 09:55

banner535

Plastik poşetlerde ücret uygulaması artık uzun bir süredir hayatımızda. İlk günlerde vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanan bu uygulama artık iyice oturmuş durumda. Uygulama ile birlikte, 440 olan yıllık poşet kullanımı düzenlemelerin ardından 110’a kadar düştü. 

Bu uygulamanın bir diğer tarafı ise vergilendirilmesi. Poşeti ücretli veren işletmeler, altıklar ücret ile ilgili vergi ödeme zorunluluğu getirildi. Halkın cebinden toplanan poşet vergilerini tahsil eden vergi mükelleflerine, poşet beyannamesi vermek ve ödemek sorumluluğu, sorumlulukların hiç yerine getirilmemesi ya da geç yerine getirilmesi durumunda ise oldukça yüksek bedelde ceza veriliyor.

Poşet vergisi sistemine ise muhasebecilerinden büyük tepki geldi. Alışveriş poşetlerinde alınan ücretlerin vergilendirilmesi uygulamasının birlerine servet kazandırdığını iddia eden muhasebeciler, uygulamaya tepki gösterdi. 

KSMMMO Başkan Adayı Savaş Yıldız, bu sistemi ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

İşte muhasebecilerin tepkisi;

POŞET VERGİSİNDE KAST SİSTEMİ ( ! )

    Bilindiği üzere; plastik poşetlerin doğaya verdiği zarar nedeniyle, poşet kullanımını azaltmak maksadıyla tüketici vergisi olarak halkın cebinden her bir poşet için 0,25 kuruş alınmaktadır. 

2019 YILI ÖNCESİ PLASTİK POŞET VERGİSİ

     9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanununa ekli (1) sayılı listede yer alan  plastik(içecek), metal, kompozit(kağıt-karton), cam ve ahşap ambalaj ürünleri ve ayrıca, POŞET (0,15 kuruş) dahil 26 çeşit ürünün geri kazanım katılım payı adı altında , 35 yıldan beri zaten vergilendirilmektedir. 

Üretici ve ithalatçı işletmeler tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bilgi sistemine veri girişi yapılarak kaynağında vergilendirilmektedir.  

Üretici ve ithalatçıların, bu vergilendirmeyi bir maliyet unsuru olarak dikkate aldıkları ve ürünlerin satış fiyatlarına yansıttıkları tabidir. Başka bir deyişle, yurdum insanı yaptığı alışverişlerde 0,15 kuruş PLASTİK POŞET vergisini, 35 yıldır ödediğinden habersizdir.  

2019 YILINDA NELER OLDU? 

    Çevre Kanunu’na ekli (1) sayılı listede yer alan 26 çeşit ürün içerisinden sadece plastik poşet için sistem değiştirildi. Yani, plastik poşetler artık üretici vergisi değil tüketici vergisi oldu. 

Yapılan alışverişlerde plastik poşet talep edilmesi durumunda 1 (bir) adet poşet için 0,25 kuruş ödenmesine başlandı. 

Poşet tüketici vergisi olunca, fatura, yazar kasa fişi, perakende satış fişi vb. belgelerde poşet ayrı bir kalem olarak yerini aldı. 

NURTOPU GİBİ POŞET BEYANNAMESİ DOĞDU 

    Halkın cebinden toplanan poşet vergilerini tahsil eden vergi mükelleflerine, poşet beyannamesi vermek ve ödemek sorumluluğu, sorumlulukların hiç yerine getirilmemesi ya da geç yerine getirilmesi durumunda dudak uçuklatan para cezaları da belirlendi. 

    Poşet beyannamesinin zamanında verilmemesi durumunda, Hazine ve Maliye Bakanlığınca kesilecek olan Özel Usulsüzlük Cezası dışında, ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 18.037,00TL.- idari para cezası kesilecektir. 

    
Hazine ve Maliye Bakanlığının, baskı ve tehditleri altında olan serbest muhasebeci mali müşavirleri ile mükelleflerin zaman içerisinde karşı karşıya geleceklerine ve zarar görenlerin gene serbest muhasebeci mali müşavirler olacağına şüphe bulunmamaktadır. 
    
Geri Kazanım Katılım Payı Yönetmelik Taslağı ( ! ) 

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığının web sitesinde bulunan Geri Kazanım Katılım Payı Yönetmelik Taslağı için 30 Haziran.2019 tarihine kadar görüş talep edildi. Ancak, taslak yönetmelik anlaşılamayan bir nedenle kısa bir süre sonra kaldırıldı. 

Neden kaldırıldığı ise belirsizliğini korumaktadır.  

KAST SİSTEMİ?    

    Çevre Şehircilik Bakanlığınca kaldırılan taslak yönetmeliğin "ilkeler" başlıklı 5 maddesinde ; 
"Bu Yönetmelik kapsamında piyasaya sürülen ürünlerin muhasebe kayıtlarının ayrı olarak oluşturulması ve bu kayıtlarının yeminli mali müşavirlere doğrulatılması zorunludur. " ve 

Aynı yönetmeliğin, Bildirimlerin ve beyanların doğruluğu başlıklı 11maddesinde, "Piyasaya süren işletmeler tarafından Bilgi Sistemine girilen bilgi ve belgelerin doğruluğu konusunda; piyasaya süren işletmelerin ilgili birimi ve/veya temsilcisi sorumlu olup Bakanlık tarafından gerekli görülmesi halinde; piyasaya süren işletmeler beyan ve belgelerini yeminli mali müşavire inceletir ve inceleme raporunu Bakanlığa sunar. " denilmektedir. 

    Devlet içerisindeki kast sisteminin kamu kaynaklarını belli bir zümrenin kişisel servetlerine aktarmak üzere bir kez daha harekete geçtiğini görmekteyiz. Oysa, 

    3568 sayılı yasa ile mesleğin konusu içerisinde "doğrulama" hizmeti diye bir hizmet çeşidi yoktur. "...,inceleme, tahlil, denetim yapmak, malî tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, ...," ünvan ayırımı olmaksızın serbest muhasebeci mali müşavirlerin de yetkisi dahilindedir.  

    Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan , Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ,  Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ,

    Devletimizin, kılcal damarlarına kadar yerleşmiş olan tekelleşmenin, 108 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirin hak ve yetkilerini gasp ederek sistemin dışına itilmesine diğer taraftan kamu kaynaklarının tekelleşmenin kişisel servetlerine aktarılmasına, yapılması planlanan yeni bir yasal yolsuzluk uygulamasına yönetmelik çıkarılmadan engel olunmasını talep ediyoruz. 

    Kast sisteminin, Serbest Muhasebeci Mal Müşavirleri yok etme projesine seyirci kalmayacağımızın bilinmesini istiyoruz.!


 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmetinejat - 1 yıl önce
Sorunun kökü ne olduğu veya vergi boyutu önemli değil burada, Bunu vergi daireleri, sizler gibi kurumlar veya Maliye, Hazine bakanlığı düzenlesin ,düzenleyin... Burada önemli olan çevre kirliliğini önlemek veya Çevre duyarlılığında katkıda bulunmak. Sanırım fayda sağladı ! Tüm insanlık için faydalı bir çalışmaydı.
Avatar
savas yildiz - 1 yıl önce
sayin ahmetinejat , size katiliyorum. yazida vurgulanan sey, devlet icerisinde kast sistemidir. smmmm yok etme projesidir. sahip olunan haklarin taslak yonetmelik ile gasp edilmesidir. kamu kaynaklarinin tekellesmenin kisisel serverltlerine aktarilmasidir. tepki bu noktada toplanmaktadir. anayasa ve kanunlarin verdugo yetkin burokrasinin teroru ike gasp edilmesidir.