banner478
banner421

MMO, Enerji Verimliliği Kongresi'ne çağırdı

banner418

MMO Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural, herkesi 13-14 Ekim’de gerçekleştirilecek 4. Enerji Verimliliği Kongresi’ne herkesi davet etti. Türkiye’nin yüzde 75 oranında enerjide dışa bağımlı olduğunu belirten Özmural, “Enerjinin kontrollü ve ekonomik kullanılması gerekiyor” dedi

banner482
MMO, Enerji Verimliliği Kongresi'ne çağırdı
10 Ekim 2017 Salı 14:38

banner477
banner460
Makina Mühendisleri Odası (MMO)  13-14 Ekim’de Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek 4. Enerji Verimliliği Kongresi’ne herkesi davet etti. Oda binasında yapılan açıklamaya Şube Başkanı Ünal Özmural, Şube Müdürü Alpaslan Güven, Yönetim Kurulu Üyeleri Fahri Aloğlu, Ömer Aydın, Serkan Demir ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Koordinatörü Sibel Kahya katıldı. 


ENERJİDE DIŞA BAĞIMLIYIZ

Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Ünal Özmural, Türkiye’nin enerjide yüzde 75 oranında dışa bağımlı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: ‘’TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın düzenlediği ve Şubemizin yürüttüğü IV. Enerji Verimliliği Kongresi, 13-14 Ekim 2017 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. 


FOSİL YAKITLAR TÜKENİYOR 

Dünyada yıllık nüfus artışından daha fazla enerji talebi artışı yaşanmaktadır. Ülkemiz de gittikçe artan bir enerji talebiyle karşı karşıya olup, nüfus artışıyla birlikte enerji kullanımı;  sanayi, ulaşım ve binalarda hızla artmaktadır. Sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğu fosil yakıtların hızla tükenmesi, enerjinin verimli kullanımını daha da önemli hale getirmektedir. Enerji Verimliliği, ülkemiz artan enerji talebi riskine karşılık en kolay, en ucuz ve doğrudan bir yoldur. Hali hazırda Ülkemizin yaklaşık olarak bina sektöründe %30, sanayi sektöründe %40 ve ulaşım sektöründe %15 olmak üzere enerji tasarruf potansiyeli mevcuttur.


DÜNYANIN KORUNMASI İÇİN

Mevcut tesislerde enerji verimliliğinin artırılması,  yeni kurulacak sistemlerde enerji verimli teknoloji ve ekipman kullanımı ile enerji yoğunluğunun düşürülmesi, ülkemiz ekonomisinin gelişimine çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca, sanayileşme ve denetimsizlik yüzünden halkın yaşamını tehdit eden çevre kirliliğinin engellenmesinde, iklim değişikliği ve küresel ısınma ile etkin bir mücadele yöntemi olan enerji verimliliği dünyanın korunması için önemli bir adımdır.


FARKINDALIK VE BİLGİLENME

Odamız, 01-02 Haziran 2007 tarihlerinde ilkini,  09-11 Nisan 2009 tarihlerinde ikincisini ve 31 Mart-2 Nisan 2011 tarihlerinde üçüncüsünü gerçekleştirildiği Enerji Verimliliği Kongrelerinde; Enerji sektöründe temel politikaları ve teknolojik gelişmeleri irdelemek, enerjinin etkin, verimli ve tasarruflu kullanımı için toplumsal "farkındalık", "bilgilenme" ve "bilinç" yaratmaya yönelik yeni açılımlar sunmak, alternatifler üretme sorumluluğunu yerine getirmiştir.


BİLGİ VE DENEYİMLER PAYLAŞILACAK

13-14 Ekim 2017 tarihinde dördüncüsü düzenleyeceğimiz Enerji Verimliliği Kongresi’nde, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Oturumları, Panel ve Forumlar aracılığıyla Ülkemizin dört bir yanındaki sektörle ilgili akademisyenler, kamu ve özel sektör yetkilileri, sektörde ürün ve hizmet üreten firmalar ve işletmelerin bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları,  mühendis ve teknik elemanların buluşturulması amaçlanmıştır.”


KİRLENMEDEN, KİRLETMEDEN…

Başkan Özmural, son olarak Türkiye’nin 2016 yılında 27 milyar dolar enerji için dış ülkelere para ödediğini de belirterek, “Bu rakamın 2017 yılı için 40 milyar dolar olması bekleniyor. Enerjinin kontrollü ve ekonomik kullanılması gerekiyor. Bizim bu kongredeki hedefimiz enerjinin ekonomik kullanılmasını sağlamaktır. Kirlenmeden, kirletmeden, barış içinde, eşit, özgür, adil, aydınlık bir dünya ve bağımsız ve demokratik Türkiye dileğiyle” dedi. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.