banner230

MİA’ya karşı olduğumuz algısı yanlış

Kenti aylardır meşgul eden MİA projesi hakkında CHP İmar Komisyonu Üyesi Orhan Tanış ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Tanış, “CHP olarak MİA’ya karşı olduğumuz algısı yanlış. Biz projedeki yanlışlara karşıyız” dedi.

MİA’ya karşı olduğumuz algısı yanlış
27 Şubat 2018 Salı 20:16

banner232

Röportaj: Ahmet YEŞİLMEN
 

Öncelikli olarak CHP’nin MİA projesine karşı olduğu tarzında bir algı var. CHP Grubu olarak projede nelere karşısınız?
CHP MİA’ya karşı söylemi çok yüzeysel bir söylem. Bir şeye ne tam evet dersin ne de tam hayır dersin. Bizim karşı olduğumuz MİA’da ki eksiklikler. Bu eksiklikler temelde aslında yer seçiminden başlıyor ve belli bir siyasi karar verilmiş merkezi iş ilanı olarak belirlemişler. Burada da gördüğümüz eksiklikleri dile getiriyoruz. Birincisi ulaşım sorunu. O bölge Kocaeli’de ki kent trafiğini en yoğun olduğu bölge. Şu anda bile zaman zaman tıkanıyor. Planlamanın belirli temel ilkeleri var. Eğer bir bölgede yapı yoğunluğunu arttırıyorsanız bu da trafiği etkiliyorsa siz o trafiğe bir çözüm bulmak zorundasınız. Yönetmelik diyor ki bunun trafiğine olan etkisini ortaya koyacak raporlar ortaya koymak zorundasınız. Bu raporlar bu oluşum trafiğe etkisi olacaksa nasıl çözeceksiniz, mevzuat bunu talep ediyor. MİA’da yapılan ise parsel bazında bize sunacak. 7500 metrekareyi geçiyorsa etki değerlendirme raporu isteyeceğiz. Varsayalım ki ilk raporda olumlu sonuç çıktı. Yandaki parsel geldi 2 sene sonra onda da sorun çıkmadı ama gelen üçüncü parselde sorun çıkarsa ne yapacağız. Bu ikisine ruhsat verdik ama üçüncü kişiye bu yol yetmiyor mu diyeceğiz. Bunu tek parsel sahibinden mi isteyeceğiz yoksa planlamayı yaparken üst ölçekten mi çözeceğiz. Bunu sen sokak bazında yapamazsın. Üçüncü bir bakış açısıyla üst ölçek planlamasında yaparsın. Biz de diyoruz ki bu raporlar nerede hazırladınız mı bunu bize gösterin eğer bir sorun varsa bu sorunu nasıl çözeceğinizi gösterin. Ulaşım çünkü hepimizi etkileyecek. Teknik gerekçilerimizden en önemlisi ulaşımla ilgili olan kısmı. Bu raporlar hazırlatılır ve bakılır. Ona göre kavşak ya da yollar yapılır. Bunlara kendileri çözüm getirdik diyorlar ama bunun raporlarla belirlenmesi lazım. Belirli bir disiplin içinde yönetilmesi gerekiyor. 
 

YAPTIKLARI EŞİTLİK VE HAKKANİYET İLKESİNE AYKIRI
İkinci eksiklik ise parsel bazında verilen ilave emsal artışları. Bunu sebeplerini çok tartıştık. Getirilen öneri 10 dönüm ve üzerindeki parsel sahiplerinin ilave emsal artışı öneriliyor. Bundan küçük parseller birleşir bunlarda 30 dönümü geçer ve yüzde 45 emsal artışını alır. Bize getirilen bu ama bu da pratikte çok gerçekleşmez. En azından inşaat alanı olarak bir eşitlik sağlanabilir. Bu getirilen değişiklikle eşitlik bozulmuş oluyor. Eşitlik hakkaniyet ilkesine uymak gerekiyor. O açıdan da burada b1 bölgesinde arsa maliyetleri yüksek deniyor. Buranın dönüşmesi içinde bu emsal artışlarını vermemiz gerekiyor deniyor. Küçük parseller onun dışında onların öne sürdüğü birleşme gerçekleşmez. Farklı farklı kişilere ait parsellerin birleşmesi zor. Büyük parsel sahiplerinin işine gelen ama küçük parsel sahiplerini mağdur eden bir durum. Planlamanın eşitlik ve hakkaniyet ilkesine aykırı. Biz MİA’ya karşıyız demiyoruz. CHP MİA’ya karşı çok yüzeysel bir tartışma o yüzden. 
 

Rant konusunda gerek basın açıklamalarınızda gerekse de mecliste bunu ön plana çıkardınız. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Biz komisyonda önümüze gelen dosyada o yer kimin, sahibi kim diye bakmayız. Yönetmelikleri uygun mu diye bakarız ama bu yerin alınma tarihine bakarız. Yakın zamanda parsel el değişmişse orada o parselle ilgili herhangi bir ilave hak ya da kullanım kararı değişikliği kamu vicdanın çok yer bulmaz. Kamuoyunun idareye olan güvenini sarsar. Biz onun için kamu vicdanı zedelenmesin diye yeni edinilmiş parsellerde çok fazla değişikliğe gitmeyiz. Bir parsel daha önceden belli talepleri oluyor bunlarda reddediliyor. Biz bunu her ne kadar teknik terimlerle açıklasak ta vatandaşın bundan anladığı ranttır. Vatandaş ve kamuoyu bunu bu şekilde dillendiriyor. Bunlar kamuoyunun çok fazla kabul edeceği şeyler değil. Planlamanın hakkaniyet ilkesine mutlaka uyulması gerekiyor. O konuda firma ismi çok önemli değil. İlave verilen emsallerin veriliş şartı nedir biz buna bakarız. Mesela ilk MİA planında yapılan açıklamalara baktığımız zaman Karamürsel’den İzmit’e bir raylı sistem öneriliyor. Bu projeye baktığımızda bunlar da yok. Yarın öbür gün bu proje hayata geçtiğinde trafik tıkanırsa bu vatandaşlara bir şey sunmamız lazım. Güzel maketler gösteriliyor tamam da sonuçları dile getirmekte bizim görevimiz. Önümüzdeki ay gelecek değişikleri reddetsek te prosedür işlemeye devam edecek.

Son olarak Nevzat Doğan sizin sorduğunuz sorulara sessiz kalıyor bu konuda neler söylemek istersiniz?
Sayın Nevzat Doğan bence tarafını çıkıp açık açık tarafını belli etmesi lazım. Nevzat Doğan’ın MİA’yı desteklememe gibi bir şey söz konusu olamaz. Demek ki gördüğü eksiklikler var ki bu konuda biraz geride kalıyor. Bizim ve onların gayretleri Kocaeli kenti nasıl daha iyi hale gelir arayışı. Nevzat Doğan’ın çıkıp görüşlerini belirtmesi lazım. MİA konusunda İnşallah daha uygun bir çözüm bulunur ve ona göre bir yol çizilir. 
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.