banner451
banner421

Mia tartışmasına Ulusoy’da dâhil oldu ’’Büyükşehir Belediyesi İzmit Belediyesinin kararlarını tanımıyor’’

banner418

İzmit Belediyesi CHP Meclis üyesi harita mühendisi İlker Ulusoy, Real Alışveriş Merkezi arazisinin MİA kapsamına almak için Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Belediyesi’nin kararını hiçe sayarak adım atmak istediğini ifade etti

Mia tartışmasına Ulusoy’da dâhil oldu  ’’Büyükşehir Belediyesi İzmit Belediyesinin kararlarını tanımıyor’’
18 Ocak 2018 Perşembe 18:06

banner32
banner457

Harita mühendisi İzmit Belediyesi CHP Belediye Meclis üyesi İlker Ulusoy kendisine ait sosyal medya adresinden MİA arazisi ve Real Alışveriş Merkezi arazisindeki kat artışı tartışmalarına katılarak teknik bir açıklama yaptı. Ulusoy KOZ’a konuşarak, Real alışveriş merkezi arazisinin MİA kapsamına sokmak için Büyükşehir Belediyesinin çalışma yaptığına değinerek,’’ İzmit Belediyesi’nin kararı yok sayılarak, Büyükşehir Belediyesi yasalardan aldığı güçle Real arazisini MİA kapsamına sokmak istemektedir’’ dedi.
İşte Ulusoy’un o açıklaması; 

‘’MİA MERKEZİ İŞ ALANI PLANLAMA SÜRECİ ve SON NOKTADA YAPILAN YANLIŞLIKLAR’’
MİA olarak planlanacak bölgeyi İzmit Belediyesi 08/03/2011 tarih ve 31 nolu kararı ile karar özetinde yer alan gerekçeler ile plan yapma yetkisini kullanmayarak bu yetkiyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devretmiştir.
Bu  doğrultuda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında "Merkezi İş Alanı" olarak tanımlanan söz konusu alanın Kocaeli kent bütünü için önem arz eden bir alan olması, altyapısının doğru ve sağlam oluşturulması ile uygulanabilir ve sürdürülebilir bir planlama yaklaşımı çerçevesinde imar planlarının daha etkin ve yetki sahibi bir üst makam olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesince yapılması ve "İzmit Sahil Projesi" ile birlikte yürütülmesinin uygun olacağı düşünüldüğünden alana ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı yapım yetkisinin planlama sürecinde İzmit Belediyesi İmar Komisyonu üyelerinin görüşünün alınması kaydıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devredilmesi hususu uygun görülmekle kabulüne oybirliği ile karar verilmiştir.
2009 yılında onaylanan 1/25000 ve 1/5000 nazım imar planlarında İzmit Kent Merkezi ve bugün planı yapılan bölge MİA kapsamında ki bölgeler arasındadır.
İzmit Belediyesinin 08/03/2011 tarih ve 31 sayılı kararı ile KBB ye devredilen plan yapma yetkisi 17/03/2011 tarihli KBB  meclisi tarafından alınan karar ile ile Plan yapma süreci başlamış olmuştur.

REAL KAPSAM DIŞI
KBB 12/09/2013 tarih 558 sayılı kararı ile onaylanarak askıya çıkarılan planlar KBB’nin 16/01/2014 tarih 71 sayılı kararı ile yürürlüğe girmiştir. 
Onaylanan imar planlarında perşembe pazarı alanı ile Real avm arası bölge ile 42 evler konut bölgesi, sanayi mahallesi konut bölgesi eski (saraybahçe planları hükümleri) plan emsal ve kat yüksekliği kullanılarak MİA plan hükümleri kapsamı dışında bırakılmıştır.
Askı sürecinde 822 adet plana itiraz dilekçesi verilmiş MİA kapsamı dışında bırakılmış parsel maliklerinden herhangi bir itiraz emsal ve kat artışı talebi gelmemiştir.
Süreç devam ederken plan ve plan notlarına mahkeme yolu ile yapılan itirazlar neticesinde MİA planı haklı gerekçeler ile mahkemece 1/5000 ve 1/1000 imar planları iptal edilmiştir.
Plansız alan konumuna dönüşen bölge için çalışmalar bu sefer İzmit Belediyesi tarafından yürütülmüş önceki plana göre eşitlik ilkesine daha yakın 10 kata kadar sınırlandırılmış kat adeti ve bölgenin tamamı için eşit 1.50 emsal verilmiştir.
Bu süreç sırasında perşembe pazarı alanı, valilik yerleşkesi ve Real avm arazisi eski plan hükümleri ile devam etmiştir. 
İzmit belediyesinde meclis ve askı süreci sonrasında yapılan  itirazlar imar komisyonuna havale edilmiştir;
İtiraz dilekçeleri içerisinde yer alan Not gayrimenkul (Haldız-Obaköy Gayrinenmul ortak girişimi) dilekçesinde yeni projeleri için emsal değerinin 2.50 olmasını talep etmiş fakat komisyon tarafından parsellerinin 1 emsal ve 7 metre yükseklik yapılaşma koşulları ile ticaret alanı olarak planlandığı talep edilen emsal artışının diğer planlama bölgeleri için belirlenen hakların önüne geçeceği imar planları ile tanınan hakların eşitliğini bozucu nitelikte olduğu ile alanda hedeflenen sağlıklı ve estetik çevrenin oluşumunu engelleyerek görsel yapı yoğunluğu artışına neden olacağı gerekçesiyle uygun olmadığı görüşü ile talebi red edilmiş olup akabinde KBB sine gönderilmiş ve burada alınan kararda da aynı gerekçeler ile itirazı red edilmiştir.


‘’KBB BÜYÜKŞEHİR YASASINDAN GELEN HAKLARINI KULLANIYOR’’
KBB Büyükşehir Yasasından gelen haklarını kullanarak İzmit Belediyesini ve meclisini yok sayarak kendi tasarrufu ile real avm arazisini MİA kapsamına sokmak istemektedir.
6 yıllık planlama süreci icerisinde hiçbir zaman MİA emsal ve kat adeti verilmemiş alan neden şimdi akıllara gelmiştir?
İzmit belediyesi tarafından yapılan planlarda küçük sanayi ve valilik arası bölge B1
kücük sanayi  alanı B2
küçük sanayi ve güneyi B3 bölgesi olarak tanımlanmış olup
gelelim yapılmak itenene;
real arazisi B1 alanına sokularak 1 olan emsali otomatikman 1,50 olacak ve 10 kata kadar imar hakkı kazandırılacak, 
Sadece bununla yetinmeyen KBB
*İzmit Belediyeisi, tarafından zorunlu olarak yapılması istenilen ve herhangi bir emsal artısı verilmeyen yenilenebilir enerji yapması koşulunu %25 i yapması koşulu ile mevcut emsaline 0,20 emsal artışı verecek,
*B1 bölgesinde otopark ihtiyacının %50 sininden fazlasını parselinde veya tasarrufunda bulunan alan üzerinde gösteren parsel sahiplerine de 0,15 ilave emsal vermiş. Real avm alanı haricinde B1 bölgesinde bu koşulları sağlayacak parsel sayısı 3 -5 tanedir. 
*sadece b1 bölgesi için parsel büyüklüğü
10001-20000m2 arası parseller 0,15
20001-30000m2 arası parsellere 0,30
30001 ve üzeri parsellere 0,45 ilave emsal verilmiştir. 
Bölgede mevcut parsel dokusu incelendiğinde bu m2 lerde 3 tane parsel bulunmaktadır. 
Parsel büyüklükleri ile ilgili bu emsal artışı madem ki herkeze eşit davranılıyor neden B3 plan bölgesi için uygulanmamıştır.
Evet bu yapılanlar ile plan kişiye özel değil parsele özel bir konum almıştır.
Real arazisi böylelikle 1 olan emsali B1 alanına dahil edilerek 1,50 yapmış olacaktır.
1,50 B1 den
0,20 yenilenebilir enerji üretiminden
0,15 otopark yapımından
0,45 de alan büyüklüğünden
toplamda 2,30 emsal ve 10 kat imar hakkı ayrıca imar kanundan ve imar yönetmeliklerinden gelen imar hakları ile birlikte bu emsal 2,50 lere gelecektir.
Bu emsal artışları insan sirkülasyonunu arttıracağından ulaşım ve altyapı yetersiz kalacaktır.
İzmit Belediyesi tarafından hazırlanan ve içerisinde bulunduğum imar komisyonunda komisyon raporuna olumlu oy verdiğim İmar Planı ve plan notlarının her zaman arkasında duracağım, fakat KBB si tarafından değiştirilen plan ve plan notları ile MİA sürecin başında ki haline döndürülmeye çalışılmakta ve plan henüz uygulamaya geçmeden değiştirilmeye ve bozulmaya başlamıştır bu acele ve sabırsızlık  nedendir?
Bu büyük bir yanlışlıktır.
H.İlker ULUSOY
Harita Mühendisi

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.