banner521
banner533

Metal İşçileri greve gidiyor… “Azgın metal patronlarına en gür sesimizle bağıracağız!”

banner418

Metal İşçileri greve gidiyor… “Azgın metal patronlarına en gür sesimizle bağıracağız!” Birleşik Metal İşçileri Sendikası üyeleri, düzenledikleri basın açıklaması ile MESS’e tepki gösterdi

banner482
Metal İşçileri greve gidiyor… “Azgın metal patronlarına en gür sesimizle bağıracağız!”
16 Ocak 2020 Perşembe 18:13

banner552
banner535

MESS’in 3 yıllık sözleşme, düşük zam, esnek çalışma ve güvencesizlik dayatmasına karşı Birleşik Metal İş sendikası, düzenlediği kitlesel basın açıklaması ile tepki gösterdi. İzmit  Sabri Yalım Parkın’da toplanan işçiler, “Çarklar duracak elimizde, MES diz çökecek önümüzde, “Ya hep beraber ya hiçbirimiz, “Direne direne kazanacağız, “Baskılar bizi durduramaz” sloganlarıyla MESS’e tepki gösterdi. 
 

“ÜYELERİMİZİN HAKLARINI GASP ETTİ”
Basın açıklamasını Birleşik Metal İşçileri Sendika Genel Sekreteri Özkan Atar okudu. Atar şunları söyledi; “Bizler Türkiye’de 130 bin işçinin sendikacı olarak 40 bine yakın işletmede 12bin üyemiz adına bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Diğer metal sendikaları da Eylül sözleşmelerini de devam ettiriyorlar. Bizler kendi üyelerimizle birlikte başvuruları yaptığımız Mayıs 2019’dan itibaren talepler doğrultusunda onların görüşlerini sendikamızın yetkilileriyle görüşerek Eylül ayı taslağını hazırladık. Çalışma koşullarımızı iyileştirecek, gönül koşullarımız olacak şekilde üyelerimizi rahatlatma doğrultusunda tekliflerimizi hazırladık. Bu gelişmeler olduğu dönemde hepinizin bildiği gibi bizim en temel yaşamımızla ilgili ihtiyaç maddelerinde doğalgazda, elektrikte, giyimde, kuşamda, yani yaşamımızı her gün ilgilendiren bu tüketim hususlarında yağmur gibi gelen zamlarda bizi her gün daha sefalete mahkûm eden bu şartlarda onların her gün yaşamını kolaylaştırabilecek çabaları sarf ettik. İşveren sendikası MES, üyelerimizin sorunlarına yanıt vermek yerine bu krizi fırsata çevirmek amacıyla üyelerimizin haklarını gasp etmeye yönelik girişimlerde bulunmuştur.” 
 

“O GREV İŞÇİ DÜŞMANI AK PARTİ TARAFINDAN YASAKLANMIŞTI”
Sözlerine devam eden Atar; “Daha toplu iş sözleşmesinin ilk görüşmesinde 3 yıllık toplu sözleşme karşı teklifi masaya getirdiler. Hastalandığımızda mazeretimize dayalı izin kullandığımızda ikramiyelerimizi kesintiye uğratacak, hatta yılda 1 kere ödeyerek ikramiyeyi tamamen kaldırma girişimine saygısızca girdiler. Bununla da yetinmediler. Esnek çalışma adı altında adeta bizleri yevmiyeci, köle işçiler haline getirmek istediler. Bize karşı birçok karşı saldırıyı toplu sözleşme masasında dile getirdiler. 2019 yılı içerisindeki ekonomik dalgalanmaları fırsat bilerek bu kazanılmış haklarımıza saldırgan bir tutum izlediler. Bu tutumun yanlış olduğunu ve bizim metal işçileri olarak asla ve asla ne 3 yıllık toplu söz dayatmasına ne ikramiyelerimizin ortadan kaldırmak istenmesine müsaade etmemeye çalışarak, en sert cevabı vereceğimizi masada ve her platformda ortaya koyduk. Bu sayede fabrikalarda direnişler, eylemler gerçekleştirdik. Bu gelişmeler doğrultusunda bizler üyelerimizin beklentilerinin oluşmasında talebimizi ortaya koyduk. Şimdi ben arkadaşlarıma soruyorum bu sefalet ücreti teklifinde de onu 2 puan arttırarak %8e çıkardılar. Soruyorum sizlere kazanılmış haklarınızın sömürülmesine müsaade edecek miyiz? 2014 toplu iş sözleşmesinde bizim ısrarla reddetmemiz doğrultusunda 3 yıllık bir toplu sözleşme yapmışlardı. O sözleşmeyi kabul etmeyerek greve çıkmıştık ama o grev İşçi düşmanı AKP iktidarı tarafından yasaklanmıştı biz o yasakları da dinlemedik. bu mücadeleyi ortaya koyan bütün metal işçisi arkadaşlarımı saygıyla sevgiyle kutluyoruz.” ifadelerini kullandı.
 

"BU SÖMÜRGECİ AĞALARA EN GÜR SESLERİYLE BAĞIRACAKLAR”
İşçilerin fabrikalarında omuz omuza mücadele ettiğini vurgulayan Atar; “MESS 3 yıllık toplu sözleşme saldırısını bertaraf ettik ve o defteri kapattık. 3 yıllık toplu sözleşmesini grevle reddettik. 60 günlük müzakere sürece bittikten sonra fabrikalarımızda en etkili eylemler devam ediyor. İşçilerimiz fabrikalarda vardiya giriş çıkışlarında eylemlerini gerçekleştiriyorlar. Omuz omuza güçlerini birleştiriyorlar. Sendikamız öncülüğünde diğer 2 sendikayla da güç birliği, eylem birliğini de örmeye çalışıyoruz. Çünkü biz hangi sendikaya üye olursa olsun işçiler bu ülkede alın teri döken ve bunun karşısında bir parça ekmeğini büyültmeye çalışan emekçilerdir. Biz gücümüzü birleştirdiğimiz ölçüde de o gözyaşlarının dineceği doğrultusundayız. Ayın 19’unda ilimizde Gebze ilçesinde büyük bir miting gerçekleştireceğiz. Birleşik metal işçileri yurdun dört bir yerinden bu mitinge katılacak. İşveren sendikasına,  azgın metal patronlarına bu sömürgeci ağalara beylere en gür sesleriyle bağıracaklar. Ülkemizde, ekonomik dalgalara fırsat vermeyeceğiz. Siz karlarınıza kar kattınız. İş kazalarında sakat kaldık, günü geldi canımızı da o fabrikalarınızda kar hırsınıza vermek zorunda kaldık. Şimdi bizler hakkımızı istiyoruz.” Diyerek sözlerine ekledi.
 

“ANALARININ AK SÜTÜ GİBİ HELAL OLAN HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”
Açıklamasına devam eden Atar; “2018 - 2019 yılları içerisinde işverenlerin işçi başına yılda 100 bin TL civarında kar yaptılar. Onlar zarar yaptıkları için taleplerimize karşı çıkmıyorlar, onlar karlarından fedakârlık yapmak istemiyorlar arkadaşlar. Onlar toplumsal bütçelerden, teşviklerden alıyorlar ve her şekilde gemilerini yüzdürmeyi biliyorlar. Bizler gün geliyor fabrikanın kapısının önünde kalıyor ve ekmeğimizden oluyoruz, gün geliyor zamlarla uğraşıyoruz. Bizlerin talep ettikleri tamamen haklarımızdır. Metal işçi kardeşlerimizin analarının ak sütü gibi helal olan haklarımızı istiyoruz.” dedi.
 

“ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ DAHA DA KULLANACAĞIZ”
Konuşmasının devamında grev vurgusu yapan Atar; “İMF heyeti bir rapor hazırladı ve bu raporun mürekkebi bile kurumadan bir ekonomik program açıkladı. O bildiğimiz dünyanın her tarafında İMF’nin ortaya koymuş olduğu reçetelerdir. 19 Ocak’ta Gebze’de başta Kocaeli de grev günümüzü ve büyük mücadelemizin hattını çizeceğiz hepinize hayırlı olsun.  MES toplu sözleşmeleri revize edeceğini bize iletti. Düşük oranlarla masaya gelirseniz önümüzdeki hafta eğer bir gelişme olmazsa üretimden gelen gücümüzü daha da kullanacağız ve işçinin gücünü bir kere daha göstereceğiz. Kocaeli kenti işçi kenti emek kenti. 100 binlerce işçi olarak hak ve ekmek kenti haline getireceğiz. Önümüzdeki mücadele hepimize hayırlı uğurlu olsun.” diyerek sözlerini noktaladı.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alikahyali - 6 ay önce
ALLAH'im sen iscilerin yaninda ol amin ...