banner478
banner421

Mesleki Yeterlilik Kursları Sektör Çalıştayı gerçekleşti

banner418

banner482
Mesleki Yeterlilik Kursları Sektör Çalıştayı gerçekleşti
02 Nisan 2017 Pazar 10:47

banner477
banner460

Mesleki Yeterlilik (SRC) Kursları Sektör Çalıştayı Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde, Tüm Eğitim Dernekleri Federasyonu ile Türkiye Sürücü Eğitimi İşverenleri Sendikası’nın destekleri ve Türkiye genelinde faaliyette bulunan Mesleki Yeterlilik (SRC) Kurslarının katılımıyla Mesleki Yeterlilik (SRC) Kursları Sektör Çalıştayı düzenlendi. Yeni yayınlanmış olan mevzuatların, sektör sorun ve çözüm önerilerinin tartışıldığı sektör çalıştayı, 200’ü aşkın davetlinin katılımıyla Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

KATILIM YOĞUN OLDU 

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı ve 15. Meslek Komitesi Meclis Üyesi Yıldırım Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen, Milli Eğitim Bakanlığı Trafik ve Sürücü Eğitimleri Daire Başkanı Ercan Alpay ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Katip Üyesi- Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz’ın da konuşmacı olarak katıldığı programda; SÜRSEN Genel Başkanı Nihat Polat, TÜMEDEF Genel Başkan Talat Yıldız, Kocaeli İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Turgut Cüre, Vedat Çetin, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, İstanbul Ticaret Odası’nı temsilen Nusret Türker, Gaziantep Ticaret Odası’nı temsilen Davut Aytop, Erzurum Ticaret Odası temsilcisi M. Alpaslan Dumlu, Konya Ticaret Odası temsilcisi Saim Yaşar, TÜMEDEF Genel Başkan Yardımcıları Dilaver Güngör, Mehmet Kaya, Orhan Yıldız, Nurettin Malay, Genel Sekreteri Turan Yıldız, KOTO Meclis Üyesi Fatih Ekinci, 15. Meslek Komitesi Üyesi Handan Kümeli ve sektör temsilcileri katıldı. 

 

450 FİRMAYI YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR 
Program, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Volkan Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yılmaz konuşmasında, “Mesleki Yeterlilik (SRC) Eğitimi, Karayolları Taşıma Kanunu kapsamında ticari araç sürücülerinin almak zorunda olduğu bir eğitim. Mesleki Yeterlilik (SRC) Eğitimleri 1 Ocak 2017 itibariyle de Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmiştir. Bu devirden sonra Türkiye’de bu eğitimi vermekte olan yaklaşık 450 firma iş ve işlemlerini yeni mevzuata göre yapmak durumunda kalmıştır. Çalıştayımızın amacı; bu geçiş sürecinde firmalarımızın en az zararla bu süreci atlatmaları için Bakanlığımızla firmalarımızı bir araya getirmek ve mevcut durumda karşılaşılan aksaklıkların tespitini sağlamak, onlara çözüm önerileri sunmak ve sorunları konusunda kendilerine yardımcı olmaktır” dedi. 

 

YILDIZ: TEKNİK KONULARDA SIKINTI YAŞIYORUZ 
Çalıştayın sektör için çok verimli sonuçlar doğuracağını ifade ederek konuşmasına başlayan Tüm Eğitim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Talat Yıldız, “Gerek yönetmelik hazırlık çalışmalarında gerekse sorunların çözümünde emek veren arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Bugün burada bazı konuları istişare etmek hem de önümüzdeki döneme ilişkin bazı teknik konuları görüşmek üzere bir araya geldik. Şubat 2017 itibariyle başlattığımız eğitimler sonucunda ilgili bakanlık tarafından yayınlanan yönetmelik büyük ölçüde ihtiyacımızı karşılamaktadır ancak bazı teknik konularda yaşanan aksaklıkları da zaman içinde çözebileceğimizi düşünüyoruz” dedi. 

 

POLAT: SIKINTILAR ÇOK BÜYÜK AMA AŞACAĞIZ 
Akabinde konuşan SÜRSEN Genel Başkanı Nihat Polat, “2004 yılında Karayolu Taşıma Kanunu değiştiğinde, yıllarca sistemden dolayı ihmal ettiğimiz ‘trafik eğitimini’ sürücü belgesi almış olanlara yeniden hatırlatırız diye heyecanlanmıştık. Çünkü 2004’te çıkan kanun Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde ticari taşımacılığı yeniden tarif ediyordu. Ancak sistemden kaynaklanan sıkıntılar yaşadık. Ulaştırma Bakanlığı bizi sürücü kurslarıyla kıyaslıyordu. Genel Müdürlüğümüz Mehmet Küçük Bey’den başlamak üzere bu algıyı kırmak için ciddi çalışmaları oldu. Sürücü eğitiminde bir noktaya geldik artık. Ama kesinlikle yeterli değil. Problemlerimiz var. Hem sürücü kurslarında, hem mesleki yeterlilik kurumlarında endişelerimiz var. Bunları nasıl aşarız diye koşturup duruyoruz. En az bizim kadar da daire başkanımız koşturuyor. Bir yerde tıkanıyoruz ve bunu çözmemiz lazım. Biz sistemden, eğitime bakıştan ve bize tanınan hakların çelişmesinden kaynaklanan sıkıntılar yaşıyoruz. Denetimlerle ilgili sıkıntılarımız var. Biz mesleki yeterlilik kurumlarında da sürücü kurslarında da uygulayabileceğimiz bir yönetmelik talebiyle devam ediyoruz. Ama inşallah aşacağız. Ev sahipliği için KOTO’ya çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

 

ALPAY: AVRUPA’DAN DA ÖNDEYİZ 
Milli Eğitim Bakanlığı Trafik ve Sürücü Eğitimleri Daire Başkanı Ercan Alpay da konuşmasında, “Bu dönem özellikle mesleki eğitim kursları dolayısıyla yapılan çalışmalardan dolayı KOTO’yu tebrik ediyorum. Sektörle birlikte olmak bizleri mutlu ediyor. 1987 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen sürücü sektörü 29 Mayıs 2013’e kadar yaklaşık 26 yıl, dünya değiştiği halde değişmeyen dünya ileri gittiği halde geri kalmış bir sistemle sınav yapan bir yapıdaydı. Ancak bu son 4 yıllık süreçte 4. defa yönetmeliğimizi değiştirdik. Alana çıktık, sahadaki uygulamaları gördük ve bizim kültürümüze, değerlerimize en uygun sistemi geliştirdik. Hatta şuan Avrupa’dan bile öndeyiz. Çünkü oradaki sınavları incelediğimizde daha radikal kararlar aldığımızı görüyoruz. Eskide ‘Hiç gitmeden ehliyet aldım’ diyenler çoktu. Bunları temizlemek adına çok radikal kararlar aldık ve çok etkili oldu. Yönetmelikler karşılıklı mutabık kalındığında değiştirilebilecek şeyler. Çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi. 

 

MİLLETVEKİLİ YILMAZ: TÜRKİYE BU MESELESİNİ ÇÖZMEK ZORUNDAYDI 
Açılış etkinliğinin son konuşmasını yapan Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Katip Üyesi- Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz da konuşmasında, “Kocaeli Ticaret Odamıza böyle bir çalıştayı organize ettikleri için teşekkür ediyorum. Trafik eğitimi yıllardır ihmal ettiğimiz ve bedelini çok ağır bir şeklide toplum olarak ödediğimiz bir mesele. Maalesef yıllar yılı yönetmelikleri olmayan, olsa da uygulanamayan ve büyük ihmallerle belgelerin verildiği ve bu belgelerle de ülkemiz trafiğinde büyük bedellerin ödendiği bir süreçten geçtik. En nihayetinde gelişen Türkiye bu meselesini de çözmek zorundaydı. Çözüm için önemli adımlarda atıldı. Bu manada hala bu adımları birlikte atmaya devam ediyoruz. Önemli olan bu meselede sorumluluk üstlenmiş olan siyaset ve bu meselede sorumluluk alan sektör temsilcilerinin birlikte hareket ederek sorunları masaya yatırarak çözümler üretmesi. Bunu da başarmış vaziyetteyiz” dedi. Konuşmaların ardından çalıştayın 2. oturumunda katılımcıların sorunları tek tek yanıtladı. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.