banner61

Memurları, memurluktan çıkaracaklar!

banner65

Hükümet “köle işçilik” olarak bilinen esnek çalışma modelini kamu kurum görevlilerine uygulamak için çalışma başlattı

banner57
Memurları, memurluktan çıkaracaklar!
01 Kasım 2017 Çarşamba 09:04

banner12
banner15
Hükümet esnek çalışma modelini devlet memurlarına da uygulama kararı aldı. 2018 yılından itibaren hazırlık çalışmaları hızlandıracak. Yeni modele göre memurların çalışma saatleri ile çalışma yerleri esnetilecek, bir yere ve belirli bir zamana bağlı çalışma zorunluluğu ortadan kaldırılacak.
Yeni sistem, hükümetin yayımladığı 2018 yılı programında resmen açıklandı. Kamu kesiminde esnek çalışma biçimlerinin uygulanabilirliğinin araştırılması amacıyla 2014-2016 yılları arasında Devlet Personel Başkanlığı tarafından devlet memurlarının çalışma yerleri ve çalışma saatlerinin esnekleştirilmesi projesinin yürütüldüğü belirtilen programda, “Bu projenin de katkılarıyla 2018 yılı içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma modelleri için hazırlık çalışmaları başlatılacaktır” denildi.


EMEKLİYE DÖNÜŞ YOLU

Programa göre hükümet kamuda esnek çalışma modelini hayata geçirmek üzere Devlet Personel Başkanlığı'nı sorumlu kurum olarak belirledi. Başkanlık, esnek çalışmayı hayata geçirmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile memur sendika ve konfederasyonlarıyla işbirliği yapacak. Programda esnek çalışma modelinin hayata geçirilmesi için yapılacak işlemlere de yer verilirken, esnek çalışmaya, kamu kurum ve kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması yapabilmek için ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. Programda, “Emekli veya görevden ayrılmış liyakat sahibi kişilerin kamuda gönüllü ve ücretli olarak çalışabilmelerine yönelik mekanizmalar oluşturulması için çalışmalara başlanacaktır” denildi.

Programda ayrıca kamu personeline yönelik performansa dayalı değerlendirme sisteminin en geç 2018'in sonuna kadar olgunlaştırılacağı bildirildi. Programda, kamuda performansa dayalı değerlendirme sistemine yönelik hazırlık çalışmalarının tamamlandığı belirtilirken uygulama için mevzuat taslağının gelecek yılın sonuna kadar işleme konulacağına işaret edildi. Performansa yönelik çalışmalar da yine Devlet Personel Başkanlığının sorumluluğunda olacak ve Maliye, Kalkınma ve Çalışma bakanlıklarıyla koordinasyon içerisinde yürütülecek.


ÜCRETLER UYUMSUZ

Programda kamu personel rejimindeki sorunlara da dikkat çekildi. Kamuda görevde yükselme konusunun mevzuatta açık ve yeterli bir şekilde tanımlanmadığı, kamu personelinin kurum ve kuruluşlar arasında dengesiz dağıldığı, personel ile ücret düzeyinin hizmetin gerekleriyle uyumsuz olduğu belirtilen 2018 yılı programında, “Bu sorunlar nedeniyle kamu personelinin performansının ölçülmesinde nesnel ve açık standartların geliştirilmesi önem arz etmektedir” denildi. Hükümet performans ve esnek çalışma konusunda memur sendikalarıyla görüşmeler yapılacağına işaret ederken hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen'den özellikle esnek çalışma söylentilerine sert tepki gelmişti.

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.