banner61

“Mart ayında seçim takvimini açıklayacağız”

banner65

banner57
“Mart ayında seçim takvimini açıklayacağız”
10 Şubat 2018 Cumartesi 13:55

banner15

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut gazetemize özel açıklamalar yaptı. Bulut, Mart ayında seçim takvimini açıklayacaklarını ifade etti. Kent gündemini uzun süredir meşgul eden MİA projesiyle ilgili değerlendirme de bulunan Bulut, MİA gibi projelere ihtiyacımız olduğunu söyleyerek,’’ bu tür projeler, il dışından insanların kentimize gelme sebebi artar’’ dedi. Seçim çalışmasına bu ay start vereceklerini vurgulayan Bulut, ‘arkadaşlarımız sürekli üye ziyaretlerini sürdürdü, yakın bir zamanda çalışma ofisimizi tekrar kuruyoruz,  yüzde 90 komitelerde başarılıyız’ dedi

Röportaj; Gökhan KARABULUT

Kocaeli Ticaret Odasının seçim takvimi ne zaman açıklanacak?

Mart ayının başında seçim takvimimizi açıklayacağız.

Seçim takvimi açıklandıktan sonra Necmi Bulut ve ekibi nasıl bir yol izleyecek?

Aynı ekiple, aynı arkadaşlarımızla, hiçbir değişiklik olmadan sahada çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Üye odaklı çalışmalar yapıyoruz, arkadaşlarımız sektöründe kabul görmüş isimler, biz en çok bu arkadaşlarımızın sektörlerinde kabul görmüş yönlerine güveniyoruz.

KOTO geçtiğimiz yıllarda FETÖ ile anılan bir kurumdu, bugün Ticaret Odasının geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ticaret odasında bizlerin 4-5 dönemi. AK Bank’ın üzerinde kiracıydık Kocaeli Ticaret Odasına geldiğimizde. Akbank’ın karşısında binamız vardı, Hüseyin bey yıktı burayı ve kendi binamıza geçtik. İbrahim bey zamanında Venüs restaurantın olduğu araziyi kiraladık ve daha sonra araziyi alarak kendi yerimizi yaptık. İbrahim beyden sonra göreve gelen arkadaşlar okul yaptılar ve daha sonra malum süreçleri yaşadık. Bu döneme kadar Ticaret Odasında başkanlık yapmış arkadaşlarımız hep bir taş koyarak ilerlemişler. Biz malum konulardan dolayı ufak tefek sıkıntılar yaşadık, biz sıkıntılara sığınan insanlar değiliz. Bizde yapılanların üzerine taş koyarak projeler üretmeye devam edeceğiz. Biz göreve geldiğimizde 6 ay vardı seçimlere. Şu an Kocaeli Ticaret Odası’nın vizyon ve imaj olarak bir sıkıntısının olduğunu düşünmüyorum.

‘BAŞKANLARIMIZIN HER BİRİ TAŞ ÜZERİNE TAŞ KOYARAK ÇALIŞTI’

Ne yaptınız imajı düzeltmek için peki?

Tüm bürokrasiyi, kentin dinamiklerini Ticaret Odasına olan güvenlerini tekrar tazeledik. Üyelerimize ihtiyaç olduğunda yanında olabileceğimizi gösterdik. Kurslara devam ettik. Büyük projelere imza atamadık, göreve geldiğimizde seçimlere 6 ay vardı.  6 ay önümüzü proje bazlı göremedik. Tüm çalışmalarımızı imaj düzenlememize çalıştık. İnşallah önümüzdeki süreçte komite sayımızı 22’den 30’a çıkartarak herkesin kendi sektörünü rahat yönetebilir imkâna kavuşturacağız. Üye temsilcilikleri kuracağız. Bu üye temsilcilerimiz devletin desteklediği imkânları üyelerimizle paylaşacak, anlatacaklar. 2-3 kişiden oluşan bir ekip yapacağız. Bu ekip yurt dışında etüt çalışması yapacak. Kocaelili firmaların ihracatını arttırabilecekleri seçenekleri araştıracaklar. Yurt dışına ne satabiliriz ne alabiliriz. Biz bunlara büyük projeler demiyoruz. Vizyon projelerimiz var, ileriye dönük projelere çalışıyoruz. KOTO kanunla yönetilen bir kurum. AK Bank’ın üzerinden buraya nasıl geldiğimizi size kısaca özetledim. Tüm arkadaşlarımız üzerine taş koyarak Ticaret Odasını bu noktaya taşıdılar. Bizde ekibimizle çıtamızı daha yukarılara taşımak için çalışacağız.

Tekrar KOTO Başkanı seçilirseniz, ne yapacaksınız vizyon proje olarak?

Geçtiğimiz günlerde Antep gezisi yaptık. Antep’te hiç kimse havaalanı neden çalışmıyor veya çalışıyor gibi bir tartışmanın içerisine girmiyor. İnsanların ilimize gelme sebeplerini arttıracak hamleler yapmalıyız. Antep’in 180 markası var. Havaalanının kullanılması için 180 markanın Antep’te olması bir sebep. İş adamlarının ilimize gelme sebeplerini arttırabilirsek ilimizdeki havaalanı tartışması sona erer. Mesela Kartepe ilçemizin kış turizmini anlatmalıyız, tanıtmalıyız, Kandıra ilçemizin yaz turizmini canlandırmalı ve tanıtımını yapmalıyız. Bacasız sanayimizin tanıtımına ciddi ihtiyaç var. Yerel yönetimlerimizle birlikte el birliğiyle bunu sağlayabilirsek, Kocaeli gelişir ve büyür.

‘KENTİN SİYASİ ERKİYLE İŞ ADAMLARI HER AY BULUŞMALI’

Kentimizde ithalat ve ihracat yapan onlarca ciddi firma var, bu firmaların gelişimine katkı sunabilecek misiniz?

İlimizde ulusla ve uluslararası önemli firmalar var. Ama maalesef Genel Müdürlükleri ilimizde değil. Mesela öğrenci servislerini il dışından çekiyoruz. İlimizde insanların sahiplenme duygusu zayıf, kentimizin kaymağını il dışındaki firmalar yiyor. Ticaretimizi dışarıda paylaşıyoruz. Kocaelilik bilincinin arttırılması ve dayanışma duygumuzun pekişmesi gerekiyor. Mesela Kocaeli Valimiz, Başbakan yardımcımız ve yerel yönetimlerle ayda 1 kez bir araya gelerek, ilimizin ticari hacmini arttırabilecek konularda fikir alış verişinde bulunmalıyız.  Bunu çok önemsiyorum.

Geçtiğimiz günlerde MİA projesiyle ilgili fikirlerinizi kamuoyundan takip ettik. MİA konusunda olumlu görüş beyan etmenizin sebebi nedir?

Biz hata yapmamak adına, konuyla ilgili söz hakkımızı doğru kullanmak adına, MİA projesini araştırmak üzere teknik ekibe görev verdik. Projeyi araştırın dedik. Bu teknik ekibimizde yaptıkları araştırmaları önümüze koydular. MİA’nın bir prestij projesi olduğuna kanaat getirdik. İlimize değer katacağına ve hatta MİA gibi projelere ihtiyacımız olduğunu gördük. Sadece MİA yetmez.

Sizi sokakta göremiyoruz, çalışıyor musunuz biz mi göremiyoruz?

Ekim ayında arkadaşlarımızı seçim tartışması yaşanmasın diye sahadan çektik. Tek tek üye çalışması yaptılar, üyelerimizi ziyaret ettiler. Bu ayda arkadaşlarımızla koordineli bir şekilde çalışma ofisimizde seçim startı vereceğiz. Çalışma merkezimizde kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu çalışma merkezimizde komitelere çalışacağız, şimdilik yüzde 90 komitelerde iyiyiz.


 

banner29
banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.