banner613
banner559

Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı’dan çok özel açıklamalar…

banner418

Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Genel Yayın Yönetmenimiz Gökhan Karabulut’a özel açıklamalar yaptı. Sarı, birçok konuya Genel Yayın Yönetmenimiz Karabulut aracılığıyla açıklık getirdi. 

banner482
Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı’dan çok özel açıklamalar…
08 Ekim 2020 Perşembe 11:25

banner603
banner535

Lastik-İş Sendikası Alaaddin Sarı, Genel Yayın Yönetmenimiz Karabulut ile bir araya geldi. Sohbet havasında geçen görüşmede Sarı, toplu sözleşme, Abdullah Karacan davası, Lastik-İş yatırımları gibi konuları kendi çerçevesinden yorumladı ve merak edilenleri Karabulut aracılığıyla cevapladı. 
 

“İŞTEN ÇIKARMA YASAĞINI AŞMAK İSTEYEN FİRMALAR İŞÇİLERİ…”
Hükümetin aldığı işten çıkartma yasağı sonrası örgütlü olduğunuz iş yerlerinde ne gibi sorunlar yaşadınız?

“Pandemi sebebiyle yürürlükte olan işten çıkarma yasağını aşmak isteyen firmalar, işçileri 25/2 maddesine göre, ‘İşçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı’ maddesini kullanarak işten çıkarmaya çalışıyorlar. İşten çıkarmaların çoğu bu maddeye bağlı olarak gerçekleşiyor. İzmir’de bir İngiliz firması ile toplu sözleşme konusunda sıkıntı yaşanıyor. Orada 30 kişilik bir grup olarak grevdeyiz. Ankara BELPET isimli, Çankaya Belediyesine ait bir firmamızda grev öncesi anlaşma sağlandı. Toplu sözleşmelerimizin neredeyse tamamını bitirdik diyebilirim.”
 

“HEM SOSYAL ALANDA HEM SENDİKACILIK OLARAK EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Lastik İş Sendikasının çalışmaları nasıl gidiyor. Sendika neler yapıyor?

“Örgütlenme çalışmalarımız devam ediyor. Lastik-İş Sendikasının Türkiye’de olduğu çoğu yerde Abdullah Karacan’ın vefatı sonrasında sendika ne olacak diye bir soru işaretiyle kaos beklentisi vardı. İşverenlerinde içinde bulunduğu bu kaos beklentisi boşa çıktı.  Bu süreçte Lastik-İş sendikası iki kulvarda yoluna devam ediyor. Hem sosyal alanda hem sendikacılık olarak en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Yönetim kurulumuz ve aldığımız kararlar haricinde birbirimizle olan dayanışmamızla güvenimizle iyi bir konuma geldik. Sendikayı Karacan’ın vefatından sonraki süreçte, 1999 senesinden bu yana rahmetli genel başkan Abdullah Karacan ile beraber görev almamız ve şubede beraber olmamızın dışında bize verilen desteklerle sendikayı adım adım götürdük. Yapının içinde nereye dokunacağını bildiğiniz sürece ve kriz yönetimi ile elimizden geleni yaptık. Karacan’ın vefatı, sonrasında yaşanan bireysel çıkışlar, dava süreci, toplu sözleşme dönemine girilmesi ve bunlar yaşanırken Pandemi yaşanması gibi bir süreç yaşadık.”

“ESNEK ÇALIŞMAYI ASLA KABUL ETMEDİK VE BUNDAN SONRADA KABUL ETMEYECEĞİZ”
Pandemi süreci ile birlikte hükümetin yeniden gündem aldığı esnek çalışma ile ilgili Lastik İş Sendikasının tavrı nedir?
 Esnek çalışma ile alakalı bütün devletler çalışıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bizim gibi kurumsal kimliğini kazanan ve toplu sözleşme bağlı çalışılan yerlerde esnek çalışma asla mümkün olamaz. Bizim toplu sözleşmelerimizde de esnek çalışmaya asla yer almaz. Esnek çalışmayı asla kabul etmedik ve bundan sonra da bunu kabul etmeyeceğiz. Esnek çalışma, sendikası olmayan yerlerde daha çok olacaktır. Bu uygulama işçi arkadaşlarımızın hem geleceği hem sağlığı ile alakalı onlara bir şey getirmeyecektir. Para her şey değildir. Bu çalışmayı asla kabul etmedik etmeyiz. 

“LASTİK İŞÇİSİ ALDIĞI ÜCRET NOKTASINDA KENDİ LİGİNDE EN İYİ ÜCRETİ ALAN YERDİR”
Lastik İşçisi yeteri kadar ücret alabiliyor mu?

Lastik işçisi çok şeylere layık bir işçidir. Vardiya sistemi ile çalışan işçi büyük zorluk yaşar.  Vardiyalı sistem insan hakları ihlalidir. İnsan en iyi uykuyu gece alır. İnsanların ve fabrikaların arasında ki rekabet vardiya sistemini oluşturmuştur. Lastik işçisi aldığı ücret noktasında kendi liginde en iyi ücreti alan yerdir. Türkiye’de lastik bir numaradır. Otomotiv bir numara olması gerekirsen lastik bir numarayı alır. Türkiye’de lastik işçisi üzerinde ücret alan kimse yoktur. ‘Eşit işe eşit ücret’ mantığı ile bu yakalanmaktadır. Lastik iş Sendikasında birinci yıl ile 25.yılı olan çalışanlar aynı ücreti alır. Lastik işçisi daha fazlasını hak ediyor. Lastik işçisinin kendi alanında bir numara olduğunu tekrar söylüyorum. Bir mühendis işe girdiği zaman lastik işçisinin aldığı maaşın yarısını alır.  

“TOPLU SÖZLEŞMEDE LASTİK İŞÇİSİ KAYBETMEDİ AKSİNE KAZANDIĞI BİRÇOK ŞEY OLDU”
Yapılan son toplu sözleşmeler oldukça eleştirildi. Toplu sözleşmelerde sizce nasıl sonuçlandı?

“Lastik işçisi toplu sözleşmede enflasyonun artı bir puanını aldı. Bu toplu sözleşmede enflasyon oranını geçtiğimiz ilk yıl. Lastik işçisine özel sağlık sigortası ve tamamlayan sağlık sigortası kazandırdık. Toplu sözleşmede Lastik işçisi kaybetmedi aksine kazandığı birçok şey oldu. Pandemi sürecinde çoğu toplu sözleşme yapılan yerde nasıl bittiğini biliyoruz. Bugüne kadar başka fabrikalarda gerçekleşen düşük sözleşmeler ile kıyas konusunda takdiri kamuoyuna bırakıyorum. Toplu sözleşmelerin kamuda dondurulduğu zamanda biz lastik işçisinin kaybetmeden kazanmasını sağladık. Bazı işverenler beyaz yakalarına zam vermeden ücretlerini düşürmek kaydıyla toplu sözleşmeyi geçiştirdi. Bu dönem önemli bir dönemden geçiyoruz. Arkadaşlarımızın hiçbir haklarını kaybetmemesi bir kazançtır. Pandemi öncesi ve sonrası diye bakacağımız bir sürece giriyoruz. Önümüzde ki dönemde yenilikçi bir anlayışla karşı karşıya kalacağız. Önümüzde ki süreçte emek yoğun değil makine yoğun olan işletmelerin olacağı firmalar olacaktır. Dünya ilerleyen süreçte makinelerin üretiminde olacaktır.” 
 

“BURADA NEDEN TEKNE TURU YAPMIYORSUNUZ?”
Bulunduğumuz yer hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bulunduğumuz meslek icabı çok yer görüyoruz. Bu bölgede oturanların, kadınların %70-80’i denizi görmüş ama denizin üstüne çıkmıştır. ’Ne güzel manzara’, ‘Ne güzel deniz’ demiştir. Burası muazzam bir denizi olan bir yer fakat denizden yararlanmıyoruz. Denizden yararlanmak adına bir vizyon veya proje yok. Burada neden tekne turu yapmıyorsunuz? Deniz kenarına milyon dolarlık yatırımlar yapılmış. İpek yolunun buradan geçmesi harika bir durumdur. İpek yolundan başlayarak bir tarih yolu yapılabilir. Sahilden akşam tekneye binse, bazıları yemekli bazıları gezme imkanı sağlasa otellere de çok güzel olur. Burada yer alan iskelenin modernleşmesi de olabilir. “
 

“VERİLEN KARAR SONRASINDA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK”
Abdullah Karacan davasında gerekçeli karar da açıklandı. Dava hakkında neler söyleyebilirsiniz?

“İlk mahkemenin karar vermesinden sonra açıklamalarda bulundum. Verilen kararın kabul edilir olmadığını ve üst mahkemeye taşıyacağımızı söyledik. Verilen karar sonrasında hayal kırıklığına uğradık. Bu olayın içerisinde olmayan, kargaşayı ayırmaya çalışan arkadaşlara en üst limitten ceza verilmesi,  katile de en alt limitten ceza verilmesi bizi hayal kırıklığına uğratan sebep oldu. Gerekçeli karara da baktığımız zaman verilen gerekçeli kadar uygun görmediğimiz bir gerekçedir. Çok yanlı ve kompleks bir karar olduğunu söylüyoruz. Bu kabul edilebilir bir mahkeme sonucu değil. Yeni avukatlar ekleyerek davamızın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

“ABDULLAH KARACAN’IN ADINI VERECEĞİMİZ BİR OKUL KURMAK İSTİYORUZ”
Lastik İş Sendikasının yeni bir projesi var mı?

“Biz Abdullah Karacan’ın adını vereceğimiz bir okul kurmak istiyoruz. Bizim ilk etapta değerlendirdiğimiz sıradan okulun dışında, geleceğin mesleklerinin olacağı bir okul olacak. Bu okulda okuyan çocukların %30’ı üniversiteye gidecekse geri kalan öğrencileri fabrikalar havada kapmalıdır. Yapay zeka, robotik yaklaşımlar, teknolojik olarak gelişmeleri takip edeceğiz. Bunlarla bağlantılı bir okul olacak. Bu okulda okuyacak çocukları yetiştirerek fabrikalara ara elaman sağlayacağız. Avrupa’da en çok gelişen ülkelerden biri olarak Almanya’yı görüyoruz. Bizde sektörde olan bir sendika olarak ara eleman yetiştirecek ve geleceğin mesleklerini barındıran bir okul kurmayı planlıyoruz. Bu okulu biz mi yönetelim yoksa Mili Eğitim mi yönetsin noktasında kararsızız. Biz sıradan bir okul yerine iddialı bir okul açmak istiyoruz sıradan olacaksa olmasın diyoruz. Bu belki bir hayaldir bir ama bizim için idealdir. Bu okulda okuyan öğrencilere yurt dışında staj imkanımız da olmasını planlıyoruz. Pandemi sürecinin bitmesinden sonra bu konuda gerekli adımları atacağız.”
 

“BİR KAMP ALANI PLANIMIZ VAR…”
Lastik işçisi için sosyal anlamda neler yapmayı planlıyorsunuz?

“Bir kamp alanı planımız var, bunun için yer aradık ve bulduk. Yine fabrikalarımızda çalışan çocuklara doğa sevgisini aşılamak için bunu düşündük. Kız ve erkek çocukları ayrı olacak şekilde onları 3-4 gün kamplarda profesyonel izcilerin takibinde eğitim alacaklar ve onlara hayatı boyunca unutamayacağı bir kamp alanı oluşturmak istiyoruz. İznik’in rakımı bin metre olan yerlerinde arazi araştırmaları yaptık buraları Lastik-İş Sendikası’nın öz malı olacak. Burada Kocaeli’yi tercih etmemizin sebebi her yatırımı buraya da yapmayalım, Lastik-İş Türkiye’ye hitap eden bir sendikadır. Konum olarak merkezi bir yer olması ve fiziki olarak gidiş geliş uygun olacağı için böyle bir yatırım düşüncemiz var. Buna benzer sendikal çalışmalarımız devam edecek. Artık durağan bir sendika anlayışında olmayarak daha sahanın içerisinde herkese dokunabilen bir sendika olmak zorundayız. Muhalefet etmek yerine “Sen ne yapıyorsun” düşüncesi ile hareket etmeliyiz. Eski Lastik-İş Sendikası binasının olduğu yere bir sosyal tesis daha inşa ediyoruz. Birinci katında kafeteryalar olacak. 2 ve 3’üncü katlarında bizim arkadaşlarımızın çocuklarına matematik ve İngilizce kursları vereceğiz.  Bu kurslara cüzi bir miktar koyacağız. Son kat olarak da şube binası olarak değerlendireceğiz. 
 

“TYRP BY WYNDHAM OTELİMİZDE HEM SENDİKA ÜYELERİMİZE HEM HALKA AÇIĞIZ”
Lastik-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Nejdet Ulusoy ise otel hakkında şunları söyledi; “Bulunduğumuz yer olan Tyrp By Wyndham otel, buradan oldukça memnunuz. Birde bünyemizde Lastik-İş sosyal tesisi var. Çalışma sistemleri farklı gözüksene orayı da biz yönetiyoruz. Üyelere hizmet edecek alanları harekete geçiriyoruz. Tyrp By Wyndham otelimizde hem sendika üyelerimize hem halka açığız. Haftanın üç günü; Çarşamba, Cuma, Cumartesi  günleri canlı müzik yapıyoruz. Pandemi döneminde hem burası hem Lastik-İş sosyal tesisleri çalışmadı. Çok güzel bir sosyal tesisimiz var. Sosyal tesisin sadece sendika çalışanlarının hizmetinde olduğuna dair bir algı var, tüm halkımıza açık olan kısmını vatandaşlarımız bilmiyor. Bu sosyal tesis için İzmit’in en güzel mekanı diyebilirim. Pandemi bizim en iyi iş yapacağımız döneme denk geldi. Bizimde önümüz kısıldı. Sağlıkçı arkadaşlarımızı Pandemi sürecinde 3-4 ay burada ağırladık. Hem burada bende Lastik-İş sosyal tesisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.”


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Brisa Destek - 2 hafta önce
Saçma sapan konuşmayı bırak başkan,sosyal sendikacilik falan iatemiyoruz biz.işveren ensemizde boza pisiriyor temsilcilerin pasif,vasıfsız işveren sendikacisi olmuslar seni fabrikada takan yok.bos boş konusma birakin gidin sizde kurtulun bizde sizden.hicbirsey olmaz.izci kampina gidin bi dahada hiç dönmeyin
Avatar
Destege cevap - 2 hafta önce
Destek heralde yenısın servıse bınemedıgınız gunleri yemekyahaneden yemek alamadıgınız cay saatlerinizin olmadıgı maaslarınızın yatmadıgı işbaşı dahi alamadıgınız gunlerimi özledin sen