banner292
banner302

KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi sürekli zarar ediyor!

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sürekli zarar ediyor. Son 5 yılı 4’ünü zararla kapatan hastane 2016 yıldan kar etmiş gözükse bile bunu yardımlarla sağlayabildi.

KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi sürekli zarar ediyor!
16 Ekim 2017 Pazartesi 11:07

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin mali yapının son derece bozuk olduğu Sayıştay raporu ile ortaya çıktı. Sayıştay tarafından yapılan incelemede, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Döner Sermaye İşletmesi’nin yıllar itibari ile genellikle zarar ettiği, mali yapısının bozulduğu, bazı ihtiyaçlarının bütçeye ödenek konulmak suretiyle özel bütçe giderlerinden karşılanmasına rağmen söz konusu mali yapının tam olarak düzeltilemediği, 2016 yılında ise alınan dış yardımlarla kurumun mali yapısının düzeltilmeye çalışıldığı belirlendi.

Sayıştay raporuna yansıyan bilgilere göre, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 2012 yılında 21 milyon lira, 2013 yılında 15 milyon lira, 2014 yılında 37 milyon lira, 201 yılında ise 18 milyon liranın üzerinde zarar etti. 2016 yılında ise KOÜ Hastanesi ilk kez yılı zarar etmeden kapattı. 2016 yılında 211 milyon liranın üzerinde bir gelir elde eden hastanenin gideri ise 183 milyon liranın üzeninde oldu. Bu gerilerin içince yer alan yaklaşık 60 milyon liralık dış yardımlarla hastane 33 milyon liranın üzerinde bir kar elde etti.

Bu durum ebetteki sadece Kocaeli Üniversitesi’nin karıştığı bir sorun değil. Konuyla ilgili çok önemli tespitlerin yer aldığı Sayıştay raporunda, söz konusu yapısal sorunun çözümü ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile diğer sağlık kuruluşlarında kalıcı ve istikrarlı bir mali yapının kurulabilmesi için, gerek kurum bünyesinde gerekse de paydaş kurumlarla birlikte mali, idari ve yasal düzenlemeler yapılması ve üniversite hastanelerinin sürdürülebilir bir mali yapıya kavuşturulması gerektiği düşünülmekte olduğu bilgisi yer aldı. Raporda, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bildirilerek gerekli çalışmaların yapılmasının kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılması ve soruna kalıcı çözüm bulunması açısından gerekli olduğu kanaatine varıldığı belirtildi.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.