banner478
banner421

KOÜ'den köy okullarındaki gençlere kitap armağan

banner418

KOÜ’lü öğrenciler, köy ortaokullarındaki öğrencilere kitap hediye etti.

banner482
KOÜ'den köy okullarındaki gençlere kitap armağan
31 Mayıs 2019 Cuma 16:37

banner460

Kağıttan Gemiler projesi kapsamında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuyan bir grup öğrenci, KOÜ BKFK (Kocaeli Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantastik Kurgu Kulübü) çatısı altında, köy ortaokullarındaki öğrencilere birçok kitap hediye etti.


Sümeyye Nur Erdoğan, Ömer Faruk Topçu, Gözde Kara, M. Uğur Şahin ve Mete Korkmaz tarafından yürütülen Kağıttan Gemiler projesi ile üniversite öğrencileri, yerel şartlardan dolayı kitaplara ulaşma konusunda yaşıtlarına göre daha dezavantajlı olan, uzak beldelerdeki köy ortaokulu öğrencilerimizin hayal güçlerini zenginleştirecek, ileriye bakmaları için onlara ilham verecek ve iyi bir insan olmalarına katkı sağlayacak kitaplarla tanışmalarını sağlamak amacıyla yola çıktı.


Yusufça Şehit İrfan Yaman Ortaokulu ile Akçaova Ortaokulu'nda gerçekleşen projeyle birlikte beşinci, altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerine dörder; sekizinci sınıf öğrencilerine beşer kitap hediye edildi. 
Kağıttan Gemiler projesi kapsamında ortaokul öğrencilerine Jules Verne, H.G. Wells gibi bilim kurgu ve fantastik kurgu yazarlarının ve İlber Ortaylı’nın kitapları hediye edildi. Bilim kurgu ve fantastik kurgu ile tarih kitaplarının birlikte hediye edildiği projede, geleceğe de daha güçlü bakabilmek için geçmişimizi de bilmemiz gerektiği vurgulandı.


Kağıttan gemiler ile hayallerine doğru çıkacakları yolculukta, onlara yol arkadaşları olacak olan kitaplarına kavuşan öğrenciler, onları ziyaret eden abileriyle ablalarına sordukları sorularla hoş vakit geçirdiler.  Kitaplarla birlikte hediye kalemlerine de kavuşan öğrenciler, okudukları kitaplara notlar almaları ve sevdikleri cümlelerin altını çizmeleri için teşvik edildi.

Her öğrenciye hayallerinin sorulduğu ve samimi bir ortamın oluştuğu okullarda, ortaokul öğrencilerine zaman yönetimi, sınav kaygısını aşmak ve hayallerine ulaşmak için kitapların ne kadar kıymetli olduğundan bahsedildi. Soru sormanın kıymetinin vurgulandığı projede ortaokul öğrencileri, akıllarına gelen soruları sormaktan çekinmedi. Kimi öğrenciler, abilerine ve ablalarına en sevdiği renkten en sevdiği kitaplara uzanan bir çok soru sorarken; kimi öğrencilerse gelen üniversite öğrencilerinin hayallerini, sahnede heyecanlanıp heyecanlanmadıklarını ve bu güne kaç kitap okuduklarını sordu.  


Yalnızca öğrencilerin değil öğretmenlerin de büyük bir ilgiyle karşıladığı Kağıttan Gemiler projesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da takdir edildi. Akçaova Ortaokulu'nda gerçekleşen etkinliğe katılan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Yıldırım, Kağıttan Gemiler projesine verdiği destek için hediyesini almak üzere sahneye davet edildiği sırada, projenin Kandıra'da gerçekleştiğinden çok memnun olduğunu iletti.


Projeyi gerçekleştiren öğrenciler, "Küçük kardeşlerimizin zihinleri, gelişim için en uygun oldukları yaşlarda, onları olumsuz olarak etkileyecek uyarıcılarla kuşatılmış durumda. Modern teknoloji, insan yaşamını yeryüzünden yoksun bırakıp derin düşünmemize izin vermiyor. Sosyal medya, gençleri küçük yaşta etkisi altına alıp sanal, bağımlı ve sınırlı bir dünyaya hapsediyor. Üstelik çağımız endüstrisi de insanları, yalnızca tüketebilecekleri bir hayat tarzına doğru manipüle ediyor." dedi. 


Zihin tembelliğinin ve günümüz dünyasının sunduğu bağımlılığın önüne geçmenin en büyük çaresi ise kitaplardan, okumaktan ve hayal kurabilmekten geçtiğini söyleyen üniversite öğrencileri, sosyal medyanın, telefonların ve televizyonun kapadığı kapıları aşmanın ancak kitaplarla mümkün olduğunu ekledi. 


Projeyi gerçekleştirirken yaşanılan zorlukların sorulması üzerine projeyi gerçekleştiren öğrenciler, en büyük zorluğun kitap teminini sağlamak amacıyla bağışçı bulmakta yaşadıklarını şehrin önde gelenlerinin projeye ve kitaplara ilgisiz kaldıklarını fakat tüm zorluklara rağmen projeyi gerçekleştirebildiklerini söylediler.


Okullardan ayrılırken ortaokul öğrencilerden kitapları okumaları için söz alan üniversite öğrencileri, yaz tatili sonrasında ortaokulları tekrar ziyaret edeceklerine dair öğrencilere söz verdi. Kağıttan Gemiler projesi sonunda üniversite öğrencileri, bu projenin benzer projeler için örnek olmasını ve bu amaçlarla yola çıkan projelerin katlanarak artmasını diledi.

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.