banner383
banner373

Körfez Meclisi’nde bombaladı… “Belediyenin gelir gider hesabı gerçeği yansıtmıyor!”

banner301

Körfez Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Körfez Belediyesi 2018 yılı Kesin Hesabı’na şerh koyduklarını açıkladı ve hesabın gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü

Körfez Meclisi’nde bombaladı… “Belediyenin gelir gider hesabı gerçeği yansıtmıyor!”
06 Mayıs 2019 Pazartesi 15:24

banner313

Körfez Belediye Meclisi, bugün Şener Söğüt başkanlığında toplandı. Meclise, CHP’nin Körfez Belediyesi 2018 yılı Kesin Hesabı’na şerh koyması damga vurdu. Körfez Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, grubu adına yaptığı konuşmada, “Personel Giderleri için 22 milyon 247 bin 640 TL harcama yapıldığı ve bunun bütçe gider oranının yüzde 11 olduğu, Sosyal Güvenlik Kurumlarına ödemeler için 3 milyon 336 bin 571 TL harcama yapıldığı ve bütçe gider oranının yüzde 1,3 olduğu, mal ve hizmet Alımları için 86 milyon 363 bin 764 TL harcama yapıldığı ve bütçeye oranının yüzde 35 olduğu, faiz giderleri için 2 milyon 352 bin 494 TL harcama yapıldığı ve bütçeye oranının yüzde 0.9 olduğu cari transferler için 2 milyon 803 bin 535TL harcama yapıldığı ve bütçeye oranının yüzde 1,1 olduğu, sermaye transferleri için 96 milyon 636 bin 450 TL harcama yapıldığı ve bütçeye oranının yüzde 40 olduğu, 245 milyon TL’lik bütçede tüm bu giderlerin karşılığında 225 milyon 113 bin 334.9TL harcama yapıldığı oranın da 91,88 olduğu tespit edilmiştir. 
 

“BU FARK İZAH EDİLMEZ”
Personel giderlerinde 23 milyon 810 bin 605 TL, Sosyal Güvenlik Kurumlarına devlet primi giderlerinde 3 milyon 255 bin 375 TL, Mal ve Hizmet Alım giderlerinde 62 milyon 472 bin 400 TL, Faiz giderlerinde 3 milyon TL, Cari transferlerde 3 milyon 300 bin 742 TL, Sermaye Giderlerinde 119 milyon 133 bin TL sermaye transferlerinde 10 milyon 27 bin 878 TL, Yedek ödeneklerinde 80 bin TL, Yedek Ödeneklerde ise 20 milyon TL 2018 yılı içinde aktarma yapılmış 23 milyon 297 bin 698,5 TL imha edilmiştir. Bu durum da bütçenin iyi hazırlanmadığı ilgili yönetmeliklere uyulmadığı son üç yılın verilerine uyulması gerekmesine rağmen gerekli çalışmalar yapılmadan oldu bitti yapılıp, yaz boz tahtasına döndüğü görülmüştür.  Mal ve Hizmet Alımlarındaki, bütçe tahmini ile gerçekleşme arasında 23 milyon 891 bin 364 TL’lik fark izah edilecek gibi görünmemektedir. 
 

“HESAPLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR”
Körfez Belediyesini Konsolide bilanço rakamları üzerinden incelendiğinde; Belediyelerin dış denetimi Sayıştay tarafından yapılmaktadır. Bu denetimler temelde mali denetim ve uygunluk denetimi üzerine gerçekleştirilmektedir. Sayıştay Başkanlığı tarafından belediyelerin denetimleri yapılmakla birlikte, konsolide belediye bilanço tutarları üzerinden bir inceleme yapılmadığı için, dikkatlerden kaçan önemli konularda Sayıştay raporlarında yer almamaktadır. Körfez Belediye konsolide bilançosuna ve mali hesaplarına baktığımızda dikkatimizi çeken ve bizleri yanıltan bazı kalemler olduğunu görmekteyiz.  Körfez Belediyesinin bütçe giderleri hesabı gerçeği yansıtmamaktadır. Mahalli idareler bütçe ve muhasebe yönetmeliğine göre nakit yetersizliği olduğu için ödenemeyen tutarlar bütçe emanetlerinde takip edilmektedir. Mahalli idareler bütçe ve muhasebe yönetmeliğinin 248 ve 250 inci maddelerine göre, nakit yetersizliğinden dolayı ödenemeyen giderlerin bütçe giderleri hesabına borç kaydı yapılarak muhasebeleştirileceği ifade edilmiştir.
 

“ALACAKLARDA DÜZENLİ ARTIŞ VAR”
Körfez Belediyesinin tahsil edemediği alacaklarda düzenli bir artış var. Belediye gelirlerinin önemli bir kısmı tahakkuk ettirilmemekte ya da tahakkuk yapılmadan gelir kaydedilmiştir. Körfez Belediyesinin takipli alacakları ile tecilli ve tehiri alacakları, 2019 yılında artmıştır. Faaliyet sonuçları tablosunda yer alan nakdi gider gerçekleşme tutarı ile mizandaki bütçe gideri arasındaki fark borcu yansıtmaktadır: Belediyelere iş yapan firmaların hak edişlerinin ödenme süresi zaten bu durumu tüm çıplaklığıyla gösterir. Belediyelerin olumlu faaliyet sonucu tutarları, bütçe emanetlerini dikkate almadığından gerçeği yansıtmamaktadır: 
 

“PAY VALİLİK HESABINA AKTARILMAMIŞ!”
2018 yılı bilançosuna bakıldığında yaklaşık 64.146.838,01 TL bütçe emanetlerinde kayıtlı borç olduğu görülmektedir. Körfez Belediyesinin, gelir gerçekleşme seviyesi az olup ve yatırım yapmaya devam ettiği için, borç yükünü her yıl artırmıştır. Bu tespitlerle birlikte, şu sonuca varabiliriz. Parti ayrımı yapmadan, bütçe gelir tahminlerine dayalı harcama yapılmasına imkan verildiği ve borçların yönetimine yönelik sağlam politikalar üretilmediği müddetçe, Körfez Belediyesinin üçüncü kişilere olan borçlarının artarak devam edeceğini öngörebiliriz. Buna engel olamaz isek, belediyelerin bu borcu genel bütçeye ve bağlı olarak vatandaşlara ilave yük getirecektir. Körfez Belediyesinin Emlak vergisi üzerinden aldığı Kültür Payı 11 milyon 148 bin 701,48 TL’dir. Bu pay Valilik hesabına aktarılması gerekirken aktarılmamıştır.
 

“KONTROL MEKANİZMASI YOK”
Şimdi Körfez Belediyesinin Gelir Hesaplarının detaylı analizini yapmak istiyorum. Vergi Gelirleri bütçe tahmini 40 milyon 765 bin TL öngörülmüş, net tahsilatı 57 milyon 703 bin 837,80TL olarak gerçekleşmiş ve tahsilat oranı yüzde 107 olmuştur. Bu da bize Körfez Belediyesinin bütçe yapma konusunda ciddi sıkıntıları olduğunu ortaya koymaktadır. Mülkiyet üzerinden alınan vergiler 12 milyon 450 bin TL tahmin edilip 9 milyon 462 bin 695,62 TL gerçekleşmiş ve tahsilat oranı yüzde 76 olup düşük kalmıştır. Bunda en büyük etken kontrol mekanizmasının işlememiş olmamasıdır. Bu durum nasıl açıklanabilir.
 

7 MİLYON 169 BİN BAĞIŞ VE YARDIM
Alınan bağış ve yardımlar 13 milyon 500 bin TL tahmin edilmiş gerçekleşen gelir 7 milyon 169 bin 444,30 olarak yüzde53 olarak tahmin edilemez bir rakama ulaşmıştır. Bu Bağış yardımlarla ilgili hiçbir meclis kararı alınmamıştır. Bilindiği üzere 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18 maddesinin g bendinde Şartlı bağışı meclis kabul eder demektedir. Diğer gelirler 44 milyon 430 bin TL tahmin edilip 47 milyon 528 bin 151,37 TL olmuş gerçekleşme oranı ise yüzde 93 olup tahminleri yanıltmıştır. Sermaye gelirleri 133 milyon 855 bin TL olup 80 milyon 10 bin 359,54 TL gerçekleşerek yüz 60 olarak tahminleri şaşırtmıştır.
 

“VARLIKLARI SATTILAR PLANLI KULLANAMADILAR”
Körfez Belediyesinin kira gelirleri tahsilatı konusunda Körfez Belediyesi arsa ve bina, işyeri stokundan haberdar olmadığı, ikinci olarak belediyenin vergi almayı bilmediği ve üçüncü olarak belediyenin bilerek ve isteyerek gelirlerinin peşine düşmeyerek kamuyu zarara uğrattığı düşünülebilir. Bu üç durumda maalesef felakettir. Hangi nedenle bilinmez Körfez Belediyesi bu durumdadır. Bu da Körfez Belediyesinin en önemli gelir kaynağının ve tahsilât oranının en yüksek olan gelir kalemlerinden birinin merkezi devletten alınan vergi gelirleri olduğunu göstermektedir. Körfez Belediyesinin Taşınmaz satışlarından Yani elindeki mal varlıklarını satarak gelir elde etmiş fakat bu geliri düzenli planlı bir şekilde kullanamamıştır.
 

ÖNERİLERİNİ SIRALADI
Körfez Belediyesi gelir tahminlerinin daha bilimsel yöntemlerle ve gerçekçi bir Şekilde yapılmasını sağlayacak önlemleri almalıdır. Aksi takdirde kendi öz gelir kaynaklarına sahip çıkamayan ve yeterince faydalanamayan bir belediye olma özelliğini devam ettirecektir.  Körfez Belediyesi özellikle vergi gelirlerinde tahsilât sorunlarını aşacak önlemleri almak zorundadır. Aksi takdirde gelecek yıllarda biriken bu alacaklar nakit akışında ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden olacaktır. Taşınmaz varlıkların kamu adına satışı yapılırken daha özenli davranılmalıdır. Çünkü bu taşınmaz varlıklar bir defaya mahsus gelirler olup yerine koyma maliyetleri çok daha yüksek olacaktır. Ortaya koymaya çalıştığım tespit ve önerilerin dikkate alınacağını umut ediyor yüce meclisi saygıyla selamlıyorum.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yorum41 - 4 ay önce
Sonuç ; 1-2 arsa daha satalım, olmadı yeni han yaptık onuda satarız en son belediyenin araçlarını satıp arabaları kiralarız...