banner223
banner221

'Kocaeli'yi yolsuzlukla yönetemezsiniz'

Körfez Halkevi, yaz aylarında çocuklar için düzenlenen atölye çalışmaları ve belediyenin yolsuzluklarını teşhir çalışmaları nedeniyle Kocaeli Valiliği’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nden peş peşe gelen cezalara karşı düzenlediği basın açıklamasında, “Bilinmelidir ki bu cezalar bizi hiçbir şekilde yıldırmayacaktır” dedi.

banner57
'Kocaeli'yi yolsuzlukla yönetemezsiniz'
21 Kasım 2017 Salı 21:47

banner232
banner15
Kocaeli Valiliği, yaz aylarında çocuklara yönelik düzenlenen atölye çalışmalarından dolayı Körfez Halkevi’ni kapatma kararı çıkarmıştı. Bunun üzerine Halkevleri Hukuk Dairesi, Kocaeli Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurmuş, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Fakat Kocaeli Valiliği yürütmeyi durdurma kararına rağmen Körfez Halkevi’ne, düzenlenen atölye çalışmaları nedeniyle 35 bin 550 TL para cezası kesti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de belediyenin yolsuzluklarını anlatan afişleri nedeniyle Körfez Halkevi’ne 7 bin TL para cezası verdi.


Körfez Halkevi üyeleri, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin baskılarına karşı bir basın açıklaması yaparak, hukuki itirazlarda bulunduklarını ve mücadeleden geri durmayacaklarını söyleyerek; “Bilinmelidir ki bu cezalar bizi hiçbir şekilde yıldırmayacaktır. Karaosmanoğlu hesap verene kadar, istifa edene kadar mücadelemizi sürdürüp, yapılan usulsüzlükleri ve yolsuzlukları bir bir anlatmaya; kahve kahve, sokak sokak duyurmaya devam edeceğiz. Atölye çalışmalarını 12 sene boyunca yaptık, bundan sonra da yapmayı sürdüreceğiz.” diye belirttiler.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kestiği para cezasının, tam da Karaosmanoğlu’nun köşeye sıkıştığı dönemde gelmesinin Sayıştay raporlarını halka duyurmalarına engel olamayacağını belirten Halkevciler, “Memleketi diktatörlükle, bu kenti yolsuzluklarla yönetemezsiniz!” dedi.

Körfez Halkevi’nin açıklaması şöyle;
“Atölye çalışmalarını engellemeye çalışan valiliğin, yürütmeyi durdurma kararını tanımaksızın para cezası kesmenin bir amacı vardır. Bu amaç çocuklarımızı bilimden,sanattan uzaklaştırıp merdiven altı tarikatlara, cemaatlere, derneklere mecbur bırakmaktan başka bir şey değildir. Nice çocukların istismara uğradığı bu gerici oluşumlara müdahale etmeyen valilik, bize karşı uyguladığı tutumla açıkça tarafını göstermektedir. Nitekim şunu bilmelidirler ki bizim tarafımız da bellidir. Mahallelerde bu çalışmayı beraber büyüttüğümüz mahalle halkıdır. Laik, bilimsel eğitim mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Diğer taraftan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kestiği para cezası, tam da Karaosmanoğlu’nun köşeye sıkıştığı dönemde gelmesi, Sayıştay raporlarını halka duyurmamıza engel olmayacaktır. Bu raporları duyurmak anayasal hak, vicdanen zorunluluktur. Raporların gündeme getirilmesiyle birlikte yerel basında geniş yer bulan duvar gazetelerimizle duyurduğumuz maddelerde ‘ilim yayma cemiyetleri’ne aktarılan paralardan tutun hizmet ihalelerindeki usulsüzlüklere yer verilmiştir. Bu gelişmeler AKP içinde var olan çatlağın daha da büyümesine yol açmıştır.

Buradan Karaosmanoğlu’na tavsiyemiz, can havliyle kesmiş olduğu para cezası yerine dün ne oldu, bugün neler oluyor ve yarın Kocaeli halkını neyin beklediğini söyleyip, eteğindeki taşları dökmeli, hiçbir döneminde olamadığı şeffaflığı sağlamalıdır. Kocaeli halkına hesap vermek zorundadır ve derhal istifa etmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan kaynaklı kesilen para cezalarına gerekli itirazlarda bulunduk. Bilinmelidir ki bu cezalar bizi hiçbir şekilde yıldırmayacaktır. Karaosmanoğlu hesap verene kadar, istifa edene kadar mücadelemizi sürdürüp, yapılan usulsüzlükleri ve yolsuzlukları bir bir anlatmaya; kahve kahve, sokak sokak duyurmaya devam edeceğiz. Atölye çalışmalarını 12 sene boyunca yaptık, bundan sonra da yapmayı sürdüreceğiz.”


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.