banner521
banner533

Kocaeli’nin gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcılık davası… 1176 kişiyi dolandırdıkları iddiası ile yargılanıyorlar!

banner418

1176 kişiyi dolandırdıkları iddiası ile 3 bin 530'ar yıldan 11 bin 760'şar yıla kadar hapisle cezalandırılması istene büyük dolandırıldık davasının görülmesine devam edildi.

banner482
Kocaeli’nin gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcılık davası… 1176 kişiyi dolandırdıkları iddiası ile yargılanıyorlar!
05 Mart 2020 Perşembe 09:13

banner552
banner535

1176 kişiyi dolandırdıkları iddia edilen Sadun Kaya ile ortağı Muhammet Satıroğlu'nun yargılanmasına devam edildi. Geçtiğimiz duruşma da Sadun Kaya ve Muhammet Satıroğlu'nun müşteki sayısınca 3'er yıldan 10'ar yıla kadar olmak üzere, toplam 3 bin 530'ar yıldan 11 bin 760'şar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti. Duruşmada Sadun Kaya, Muhammet Satıroğlu ve diğer sanıklar ile beraber müştekiler katılırken ayrıca sanık ve müşteki avukatları da hazır bulundu. 


ŞAHSİ ARABAMI SATTIM YATIRIM YAPTIM”
Sanık A.K. mahkemede verdiği ifadesinde, “Ben kendi şahsi arabamı satıp yatırım yaptım. Bende sanık oldum. Biz neye dayanarak sanık olduk inanın kaç duruşma oldu anlam veremiyorum. Önce oturan Sadun Kaya ve Muhammet Satıroğlu dışında neden sanık olduğunu bilen kimse yok. Lansmanda Milliyetçilik ve kendi projelerinden bahsetti. Kendisi iş adamı olması sebebiyle biz ona güvendik. Biz niye buraya gelip neden bu ızdırabı yaşıyoruz. Maddi ve manevi olarak çok yıprandık. Dosyadan sanık olarak çıkartılıp müşteki olarak dahil olmayı istiyorum” dedi. 

“MÜŞTEKİLERİN ZARARI 39-40 MİLYON TL’DİR”
Sanık Z.Y. ise ifadesinde, “Sadun Kaya ile hapishanede görüştüm. Kendisine müştekilerin durumunu anlattık. Mağduriyetlerini gidermesini istedim. 2 defa cezaevine gittik ama konuyu çözemedik. Müştekilerin zararı 39-40 Milyon TL civarındadır. Kendisi bizlere her zaman olduğu gibi samimi yaklaşmadı” diye konuştu.


HAPİSHANAYE GELDİ AMA BENDEN 55 MİLYON RÜŞVET İSTEDİ”
Hakkındaki iddialara cevap veren davanın sanıklarında Sadun Kaya; “A.K. doğru söylemiyor. Sanıklar dolaylı olarak lider olmadıklarını söylüyorlar fakat böyleler. Bunları lider yapan da Muhammet Satıroğlu’dur. Z.Y. söylediği gibi hapishaneye geldi fakat kendi hesabına 55 milyon rüşvet istedi. Her şeyi söylüyor ama bunları söylemiyor. Dosyanın seyrini değiştirecek bir şey söylemek istiyorum. Sahte bir koyun vererek insanlardan para toplamışlar ve buna da hala devam ediyorlar. Bunun ihbar olarak kabul edilmesini istiyorum” dedi. 

“ÇAPULCU İNSANLARA MEYDAN BIRAKACAK BİR İNSAN DEĞİLİM”
Kaya savunmasının devamında; “Bana toplam 53 kişi ödeme yapmış,  bu miktar dokuz yüz bin civarındadır. Ben öyle çapulcu insanlara meydan bırakacak bir insan değilim. Bana para ödeyerek malını alamayan insanların zararını gidermeyi kabul ediyorum. Z.Y. gruplarda diyor ki Muhammet Satıroğlu adlı sanıktan şikayeti geri çekilelim, çıkaralım bize kripto para hesaplarını açsın. Bu hesaplar öyle açılmıyor. Tek bir yerden yönetiliyor. Cezaevinde ölürüm ama bu hesaplarını açmam. Bunlar neyin ne olduğunu bilmiyorlar, zır cahil insanlar. Benim görevlendirdiğim bir kişi kendi aralarında grupta ne konuşuluyor bana geliyor. Benden bir şey saklamaları mümkün değil” dite belirtti. 

“ALLAH’A HAMD OLSUN Kİ HAKLI DAVAMDAN VAZGEÇMEM”

“Ben cezaevindeyken Cumhurbaşkanına defalarca yerli ve milli bir kripto para sisteminin üretilmesini söyledim” diyen Kaya, “İlerleyen süreçte devletimizin gelişen dünyada zor duruma düşebileceğini söyledim. Devletimiz 2020 yılı kalkınma planlında ileride yerli ve milli bir dijital bir para çıkarılacağına yer verdi. Uzun tutukluluk nedeniyle artık bir ceza çekilmesi hale dönüşmüştür. Bilirkişi atanarak gümrük raporunun daha iyi incelenmesini istiyorum. Davaya konu gümrük raporu mesnetsiz bir rapordur.  Sadun Kaya’nın şirketleri yasal izinleri alınmış bir şirkettir. Allahlın karşısına çıkmaktan hiçbir zaman korkmuyorum. İşlemediğim suçtan dolayı karşınızdayım. 21 aydır tutukluyum. Somut deliller sunuyorum ama görmezden geliniyor. Masumiyet sözlerimi toplasanız eğer kitaplara sığmazdı. Bir annenin ak sütü kadar masumum. Allah’a hamdolsun ki haklı davamdan vazgeçmem. Bir elime ayı bir elime güneşi verseler yine bu davadan vazgeçmem. İkametgâh adresim bellidir, kendim gelip teslim oldum ve tedbir konulan mallarımın yüksekliği sebebiyle kaçmam mümkün değildir. Tutukluluğumun kaldırılarak tahliye ve beraatımı talep ederim” dedi.
 

“BENİ MAĞDUR ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”
Cumhuriyet Savcısı’nın, “Ödeme yaptığınız kişilerin zararını nasıl giderdiniz?” sorunda cevap veren Sadun Kaya, “53 kişinin tamamına ödeme yapılmıştır. Bu ödemeler soruşturma öncesi ve soruşturma aşamasında olmuştur. Bunların isimleri bende vardır. Mağdur sıfatıyla beni mağdur etmeye çalışıyorlar. Aldığı ürünü 14 gün içinde geri iade edebilir. 12 aylık sözleşme üzerinden yapılıyor. 8 ay sonra vazgeçmek isterse geri hizmet aldığı kısmı ödemeyip geri kalan ayları öderiz. Bunun karşılığında bizden para çıkmaktadır. Hip para alanlara geri ödeme yapmadım ve yapmam” dedi.
 

“SAHTE COİN İŞİNDEN 200.000 TL PARA KAZANDI”
Cumhuriyet Savcısı, “Liderler ne yapmışlardır? Suçları nelerdir?” şeklinde soruyu sanık Sadun Kaya’ya yöneltti. Kaya; “Liderler kendi adına açtıkları sitelerde sunum yaparak benim resmi olarak yaptığım işte bakıyorlar çok para var olmayan hayali bir bulut madencilik kurup ona kazandırmak yerine kendilerine kazanmaya başlıyorlar. Benim lider dediğim kişilerle bağlantım yoktur. Bunlar başka müşteriler ile irtibata geçerek iş yapan kişilerdir. Halen de bu devam etmektedir. Sanık Z.Y. sahte coin işinden son 2 ayda 200.000 TL para kazanmış. Dışarıda üç tane emekli istihbaratçı benimle ilgili araştırma yapıyor. Mercedes toplantısına gittim sadece hayat hikayemi anlattım. Bir iş insanı olarak davet üzerine katıldım.’ dedi. 
 

“BİR KİŞİ BİLE MUHAMMET SATIROĞLU’NUN HESABINA PARA YATIRDIM DİYEMEZ”
Diğer bir sanık Muhammet Satıroğlu ise savunmasında şunları söyledi, “Eğer ortada bir piramit sistem varsa bu sistemin piramit sistem olduğu kanıtlanmışsa bizim yaptığımız her şey suçtur. Şirketin sattığı veya kiraladığı bir ürün vardır. Bu sebeple bir ürün olması sebebiyle piramit sistemi oluşmaz. Herhangi bir alımda fatura kesen bir şirket sahibi Sadun Kaya’dır. Bu iş piramit sistem değilse birileri şikayetçi oldu diye karşı taraf suçlu değildir. Bir işin dolandırıcılık olması için başından beri planlayarak yalan söylenilmiş ve dolandırılmış olması gerekiyor. Sadun Bey sistemin tek sahibi Muhammet Satırcıoğlu diyor ama bu böyle değil. Burada Sadun Kaya’nın hesaplarının bloke edilmesi var, bu süreç normalde 7 iş günü ama OHAL sebebiyle bu süreç 75 güne kadar dayandı. MASAK blokeyi kaldırıyor ama çok geç oluyor. Bu süreç aslında Sadun Kaya’nın elinde olmayan bir sebepten kaynaklanıyor. Hesaplar bloke edildikten sonra Amazon sitesi Hiper sitesine ulaşımını kapattı. Ben bu işin finansal tarafında değilim. Ben böyle bir iş kuracak olsam kendim kurardım tek bir elden parayı yönetirdim. Bir kişi bile Muhammet Satıroğlu’nun hesabına para yatırdım diyemez. Sadun Kaya polisten haber göndererek mağdur olanların parasını yatıracağım dedikten sonra gruplarda bunun yayılmasının ardından suç sayıları inanılmaz şekilde artıyor. Ben bu polislerden de şikayetçi oldum. Tahliye ve beraatimi istiyorum.”

“BEN KİMSEYE EMİR VE TALİMAT VERMİYORDUM”
Satırcıoğlu, “Ben kimseye liderlik vasfı verecek biri değilim. Benim lider denen kişilerle bir ilişkim yoktur. Sadun Bey beni liderlik tahsil eden kişi olarak tanımladı ama bu böyle değildir.  Suç örgütü lideri gibi tanımlanacak bir şey değildir. Ben kimseye emir ve talimat vermiyordum. Sadun Bey’in verdiği istekler sonucunda bende çalışmamı yapıyordum” dedi. 

“İŞTEN ATILMAMIZ BAKANIN BİR İMZASINA KALDI”
Davanın sanıklarından polis memuru Ş.T ise savunmasında, “Ben polis memuruyum. Hakkımda herhangi inceleme yapılmadan iddianame düzenlenmiş olup bu iddianame sebebiyle memurluktan ihracım isteniyor. İçişleri Bakanlığı yüksek disiplin kuruluna sevk edildim. Sonucunun ne olduğunu bilmiyorum. İşten atılmamız bakanın bir imzasına kaldı. Ailevi düzenimiz bozuldu. Bir an önce hakkımda beraat kararı verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.
 

“BÜTÜN EMEKLİ BİRİKİMİMİ YATIRDIM”
bütün emekli birikimini yatırdığı ifade eden sanıklardan Y.B.; “Emekli binbaşıyım. Bir kişi bir işi ne için kurar, tanıtmak ve büyütmek için. Ben bütün emekli birikimimi gidip yatırdım. Ben onun müşterisiysen bir kişi müşterisine çapulcu der mi? Bizler hip parayla turcoin aldık. Turcoin kapalıdır bu yüzden mağduruz. Ben neden sanık olduğumu bilmiyorum” dedi. 
 

“KİMİN KİME KAÇ PARA VERDİĞİ ANLAŞILSIN”
“Müvekkilimin haberi olmaksızın başkalarını kandırma amacıyla diğer sanıklar hareket etmişlerdir” diyen sanık Sadun Kaya’nın avukatı, “Müştekiler diyor ki şuraya kadar para yatırdık ama makbuzu yok. Belki de bu insan bu beyandan dolayı ceza alacak. Soruşturma başladıktan bu yana kadar müştekilerden sadece 22’si alacak sebebiyle hukuk davası açmış. Lider denilen kişilerin hesapları incelenmelidir. Kimin kime kaç para verdiği anlaşılsın. Müvekkilimin haberi olmaksızın başkalarını kandırma amacıyla diğer sanıklar hareket etmişlerdir. Halen bu fiilleri devam etmektedir. Uzun süredir tutuklu kalan müvekkilimin hastalığı sebebiyle tahliyesini talep ederim” diye belirtti. 
 

“ÜRÜN YOK GİBİ GÖSTERİLİYOR AMA ÜRÜN VAR”
Muhammet Satırcıoğlu’nu avukatı ise müvekkilinin tutuksuz yargılanması gerektiğini belirterek, “Açıklanmaya muhtaç bir iddianame var. Müvekkilim kimseyle birebir görüşerek para almamıştır. Bu olay ciddi şekilde Sadun Kaya tarafından karmaşık hale getirmiştir. Ürün yok gibi gösteriliyor ama ürün vardır. Örgüt ve örgüt üyeliği yoktur. Müvekkilim olay tarihinde sadece reklam için iş yapmıştır. 21 aydır müvekkilim tutukludur. Müvekkilimin tutuksuz yargılanması gerekiyordur.’ dedi.  Mahkeme heyeti tutuklu sanıklar Muhammet Satıroğlu ve Sadun Kaya’nın tutukluluk hallerine devam kararı verirken yeni bir bilirkişi raporu istenmesine karar verdi. Mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
 

11 BİN 760 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ
Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianame kapsamında tutuklu sanıklar Sadun Kaya ve Muhammet Satıroğlu'nun, 'Tacir veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı', 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma' suçlarından, dosyadaki müşteki sayısınca 3'er yıldan 10'ar yıla kadar olmak üzere toplam 3 bin 530'ar yıldan 11 bin 760'şar yılla cezalandırılması talep edilmişti. Diğer 35 sanığın ise, 'Tacir veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı', 'Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma' suçundan 4'er yıldan 13'er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 5 ay önce
Offf o ne biçim ceza öyle!Darısı pislik satıcılarının da başına