banner521
banner533
banner549
banner559

Kocaeli’de toprağın altında binlerce ton radyasyonlu atık var!

banner418

Kocaeli’de toprağa gömülü halede büyük miktarda radyasyonu madde olduğu ortaya çıktı. 

banner482
Kocaeli’de toprağın altında binlerce ton radyasyonlu atık var!
19 Temmuz 2019 Cuma 16:56

banner560
banner535

Kocaeli’de yine çok büyük bir skandal ortaya çıktı. Yetkililerin bildiği ama halktan saklanan o skandalı İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ortaya çıkardı. Kocaeli’nin altına çok büyük miktarda radyasyonlu  maddenin bulunduğu ortaya çıktı. İnsanlardan ve çevreden uzakta bertaraf edilmesi gereken atıklarının nasıl insanların yaşam alanlarının ortasına döküldüğünü soran Türkkan konuyu meclis gündemine taşıdı.

2008 yılında kurşunsuz benzin üretiminde kullanılan ve içerisinde ağır toksik maddelerin depolandığı variller Tüpraş tesisleri içinde mezarlık denilen bir alana gömülmüş ve üzeri betonla kapatılmıştı. Özelleştirildikten sonra saha içerisinde yatırımlar çerçevesinde değerli olan alanı kullanmak isteyen Tüpraş, dönemin Körfez Belediyesi yönetiminde bir takım yetkililerin nüfuzuyla alandan çıkarılan toprağı Tütünçiftlik sahiline döktürmüştü. 

Dönemin Körfez Belediyesi ise o alanı yeşillendirerek kullanmak istemiş, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu bölgede incelemelerde bulunmuş ve zehirli atık ve radyoaktif madde içeren toprağın kaldırılmasını istemişti. Tüpraş ise 700 bin lira para cezasına çarptırılmış, zehirli toprak ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılarak Hereke bölgesindeki deprem konutlarının yanında bulunan taş ocağına dökülmüştü. 

Üzeri ağaçlandırılarak kamufle edilmeye çalışılan alanla ilgili skandallar zincirini ise İyi Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ortaya çıkardı. 

Çevresindeki yerleşim alanında yaşayanları ve doğayla beraber yeraltı sularını da zehirleyen radyoaktif toksik maddeler içeren toprağın yarattığı tehlikeyi meclis gündemine taşıyan Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a konuyla ilgili soru önergesi vererek yetkililerin bu duruma nasıl göz yumduğunu sorarak bir an önce bölgede araştırılma yapılarak halk ve çevre sağlığını zehirleyen toprağın temizlenmesi istedi.

Kocaeli ve Körfez’de yaşayanların haberdar olmadığı ve gizlice zehirlenen halk için konuyu meclis gündemine taşıyan Türkkan’ın Bakan Kurum’a yönelttiği sorular ise şu şekilde;
 

  1. Toksik ve radyoaktif madde içeren toprak Hereke bölgesindeki taş ocağına dökülmüş, üzeri ağaçlandırılmıştır. İnsan ve çevre sağlığına son derece zararlı olan maddelerin toplu konut bölgesi yakınlarına dökülmesine nasıl izin verilmiştir?

  1. Bakanlığınız tarafından söz konusu atıkların bertaraf edilmesiyle ilgili herhangi bir süreç takibi gerçekleştirilmiş midir?

       

        3. Atıkların bertaraf edilmediği bilinmektedir. Bu konuyla ilgili bakanlığınıza yapılan herhangi bir şikayet ya da müracaat bulunmakta mıdır? Söz konusu şikayet ya da müracaatlar için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

  1. Hereke bölgesindeki toksik ve radyoaktif toprağın kaldırılması yönünde bakanlığınızca yapılan herhangi bir çalışma ve program var mıdır?

  1. Döküm yapılan söz konusu alan eski taş ocağı olmakla beraber ocakta inilen taban deniz seviyesine ve yeraltı sularına yakın konumdadır. Söz konusu atıkların yeraltı sularına karışma riski bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili inceleme ve araştırma mevcut mudur?

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 13 ay önce
Bu işleri yapanları da sebebiyet verenleride müebbet ile yargılamak lazım ne demek lan milletin canıyla sağlığıyla oynamak,atılsın bu Tüpraş Kocaeli’den,defolsun gitsin,Allahın belası fabrika yönetimi,kimsiniz la siz milleti gelecek kuşakları zehirleyeceksiniz,bu iddialar doğruysa Kocaeli Valiliği derhal bir karar çıkarıp karşı sahiller ve kendi çevre ilçeler dahil balık tutulması,yenilmesini yasaklayan karar almamalılar,ben de diyorum son yıllarda pankreas kanserleri mide kanserleri bölgemizde öküz gibi niye artıyor,değerli gazeteci aynı gömülme durumları Dilovası ve Gebze açısından denetlenmelidir ama eksiklikler olduğuna inanıyorum,Derince de hala BHC zehir depoları durmakta,bu ilde doğayı kirletenler için bence İL VE İLÇE BELEDİYELER VALİLİKLERDEN bağımsız karar alıp canına ot tıkamalı böylelerinin bu işlerin olduğu dönemdeki tüm bürokrasiyi de ayrıca yargılamak lazım!
Avatar
Yazık halka yazık - 13 ay önce
Oda birşeymi izaydaşta da yapıyorlar e neolacak herkez şirket olmuş büyük para bastırıyor herşeyi
Avatar
Yüksel - 13 ay önce
Herşeyin altından bir pislik çıkıyor
Avatar
Ahmet - 13 ay önce
Böyle önemli bir haberi yaptığınız için tebrikler... Ünlü Çernobil dizisi var. Orada da bu gibi durumlara sessiz kalanların ne gibi felaketlere yol açtıkları ortada. Özellikle diğer yerel gazeteler bu haberi neden yapmıyor acaba ???
Avatar
Hasan - 13 ay önce
Radyoaktif atıklar icin adres atom enerjisi kurumu..
Avatar
salih köktürk - 13 ay önce
ben o konutlarda oturuyorum çevre ve şehircilik bakanlığı kanunlarına göre tehlikeli atıkların dökülmesi en az toplu konutlara 1000 metre uzakta olması lazım en fazla uzaklık 150 metre ben şikayetimi odönemde izaydaş'a yazıp bu atıkların ne olduğunu sordum bana cevap bile yazmadılar sanki hiçbirşey yokmuş gibi davrandılar birileri bu işten çok büyük paralarkazandılar ama birşey bilmeyen herekeliler ve onların çocukları ilerki yıllarda hastalıklar baş gösterdiğinde bir kaç tane yönetici yüzünden ne tür hastalıkları kaptıklarını anlayacaklar.