banner601
banner559

Kocaeli’de direnişin adı kadın!

banner418

Deriteks Sendikası üyesi kadın işçiler, sendikal haklardan vazgeçmedikleri için işlerinden atıldı. Her iki işyerinde de direnişler 100 günü aştı. Direnen kadınların isteği daha fazla dayanışma...

banner482
Kocaeli’de direnişin adı kadın!
05 Mart 2020 Perşembe 09:06

banner603
banner535

İstedikleri insanca bir yaşam ve çalışma koşulları, bunun için de sendikalı olmaktı. Ancak her iki işyerinde de sendikal çalışma başladıktan sonra işten atmalar da başladı. Bir kısmı, koşulları zorladığı için haklarını alıp yollarına başka türlü devam kararı aldı. Bir kısmı ise inatla hem işleri hem de sendikal örgütlülük için direndi, direnmeye devam ediyor kimi 107 gündür kimi 135 gün...

Darıca’da yer alan 600 kişinin çalıştığı VİP Giyim’de sendikalı oldukları için işten çıkarılan iki kadın işçinin direnişi 107. günde de sürüyor. VİP Giyim’de direnen kadınlardan Kadriye Horlu ve sendika temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, 2019 yılında örgütlenme faaliyeti başlatan ve kadınların ağırlıklı olarak çalıştığı VİP Giyim’de işyeri yönetimi işçilerin sendikal haklarını kullanmalarını engellemeye çalıştı. 

Sendikal faaliyetleri öğrenen işveren, işçilere sendikadan ayrılmaları için baskı uygulayarak 130’dan fazla işçiyi sendikadan istifa ettirdi. Hatta, sendika liderlerini de işten çıkararak gözdağı vermeye çalıştı. 

Ancak yirmi yıldan daha fazla kıdemi olan işçilerden Kadriye Horlu ve Nimet Özkaya küçülme bahanesiyle işten çıkarılırken diğer yandan şirket işçi almaya devam etti. Kadriye Horlu tek başına direnişe geçmeye karar verdi ve mücadele başlatarak işyerinde çalışmaya devam eden arkadaşlarına da umut oldu. Soğuk havalara rağmen işyeri kapısında bekleyen işçiler işe geri dönmek için direnişe geçerken, sendikal baskıların son bulması ve sendikaya saygı duyulması çağrısında bulunmaya devam ediyorlar. Deriteks Sendikası işyerinde üretim yapan küresel markalara da ulaşarak işyerinde temel hak ihlallerini raporladı ve markalar da işyerinde denetimler yapmaya başladı.  

Deriteks’in bağlı olduğu küresel federasyon IndustriALL da sürece dahil olarak örgütlenme özgürlüğüne saygı duyması için işverene çağrıda bulundu ve sorunun çözümü için Deriteks ile diyalog sürecinin işletmesi gerektiğini belirtti. Kadınların başlattığı mücadelenin kamuoyunda görünür olmasıyla çok sayıda destek ziyareti yapılmaya devam ediyor.  

‘EŞİM DESTEKLİYOR’
Daha kalabalık başlayıp iki kişi olarak sürdürdükleri direnişleri için konuşan Kadriye Horlu, “Pek çoğumuzu işten attılar, direnişe başladık. Ama şimdi iki kişi kaldık. Çünkü hayat zor, geçinmek için çalışmak gerekiyor. Onlar tazminatlarını alıp vazgeçtiler ancak ben kabul etmedim” dedi. 

23 yıldır aynı işyerinde çalıştığını anlatan Horlu, çalışanların yüzde 80’inin kadın olduğunu, geri kalan yüzde 10’unun Suriyeli erkek, yüzde 10’unun da Türk erkek işçilerden oluştuğu bilgisini verdi. 

En büyük destekçisinin eşi ve ailesi olduğunu belirten Horlu, “İşyerindeki arkadaşlar göz temasından bile kaçıyor. Çünkü ustabaşları onları korkutuyor, işsizlikle ve tazminat vermemekle tehdit ediyor. Ama ben biliyorum, birlik olursak her şey daha kolay olur. Mesala Petrol İş Sendikası bize hep destek veriyor, onlar yanımızda olunca kendimizi çok daha iyi hissediyoruz” diye anlatıyor. 

Cumhuriyet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.