banner613
banner559

Kocaeli Tabip Odası: “Ölüyoruz”

banner418

Kocaeli Tabip Odası vefat eden sağlık çalışanlarının sesini duyurmak için Seka Devlet Hastanesi’nde bir araya geldi

banner482
Kocaeli Tabip Odası: “Ölüyoruz”
16 Ekim 2020 Cuma 13:12

banner603
banner535

Tüm ülkeyi etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle birçok insan hayatını kaybederken Kocaeli Tabip Odası’da pandemi sebebiyle vefat eden ve süreçte halen daha mücadele eden sağlıkçıların sesi oldu. Seka Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman sözlerine vefat eden sağlık çalışanlarını anarak başladı. Ardaman; “Covid-19 salgınının başlangıcından bugüne bize bildirilen 50’si hekim olmak üzere 110 sağlık emekçisini kaybettiğimizi üzüntüyle açıklıyoruz. Son bir haftada kaybettiğimiz meslektaşlarımızın sayısı 7. Bir haftada 7 hekim. Son olarak İki gün önce çok değerli bir hekimimizi. bir tabip odası başkanımızı, Aydın Tabip Odası Başkanı Meslektaşımız Sevgili Op. Dr. Esat Ülkü gibi yeri kolay kolay doldurulamayacak çok kıymetli bir değerimizi daha kaybettik. Acımız sonsuzdur.” dedi.

“MESLEK HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLMEMİŞTİR”
Süreçte virüsle en çok karşı karşıya kalanların sağlıkçılar olduğunu söyleyen Ardaman; “Başladığı ilk günden itibaren Covid-19 salgınının ilk karşılayıcıları doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi sağlık çalışanlarıdır. Bu nedenledir ki birçok ülkede sağlık çalışanlarının toplumun diğer kesimlerine göre 4-5 kat daha fazla Covid-19 ile hastalandığı, hatta ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde de 10 kattan fazla hastalanma riski taşıdıkları saptanmıştır. Bunun için "Covid-19, sağlık çalışanları için milenyumun ilk meslek hastalığıdır” tanımlamaları yapılmıştır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve birçok Uluslararası örgüt, CC)VID-19 hastalığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönünde açıklama yapmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafindan da henüz salgınının başlangıcında bu yönde değerlendirmeler yapılmış; sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik önlemlerin alınması İçin ülkelere uyarılarda bulunulmuştur. İtalya. Almanya. Belçika, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika ve Malezya dâhil 130'a yakın ülke tarafından Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmiştir. Evet, dünyadaki birçok ülke COVİD-19'u meslek hastalığı olarak kabul ederken maalesef ülkemizde halen resmi olarak Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemiştir. Oysa Dünya Sağlık Örgütü'nün belirttiği üzere; sağlık hizmeti nedeniyle COVİD-19 enfeksiyonu geçiren bir sağlık çalışanının zararının tazmini, rehabilitasyonu ve tedavisinin sağlanması sağlık çalışanının haklarındandır.” ifadelerine değindi.

“ÖLÜYORUZ”
Sözlerine devam eden Ömer Ardaman; “6331 sayılı kanunumuzda da tanımlandığı üzere sağlık çalışanlarının Covid-19 hastalığı mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Böylece Covid-19 pandemisi ile mücadele sırasında vefat eden veya hastalanarak mağduriyet yaşayan sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi ve zararlarının tazmin edilmesinin önü açılmalıdır. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı tarafından açıklanan verilere göre Covid-19 hastası sağlık çalışanı sayısı 40 bini geçmiştir. Bu sayının sadece semptom gösteren sağlıkçıların sayısı mı yoksa semptom göstersin veya göstermesin PCR ve BT ile tanı konan tüm sağlıkçıların sayısı mı olduğunu ne yazık ki bilmiyoruz; ancak bildiğimiz bir şey var: hala  enfekte oluyor, hastalanıyor ve ölüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ÖZLÜK HAKKININ YASALAŞMASINI ÜLKEMİZDE DE İSTİYORUZ”
Ardaman, hemen hemen her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de sağlık çalışanlarına özlük haklarının verilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Bizler emeğimizin karşılığım istiyoruz. Bizler özlük hakkımızın gereği olarak "karşılaştığımız Covid-19 ateşinin bizi yakması halinde bunun belgelenmesini” istiyoruz. Covid-19 pandemisi bizi çalışamayacak derecede yaktığında, bizlerde hasar bıraktığında sağlığımızın olmazsa olmaz sosyal belirleyicisi olan "yaşamımızı idame ettirme sosyal güvencesi” istiyoruz. Covid-19 pandemisi bizi öldürdüğünde, yaşamımıza mal olduğunda geride bıraktıklarımızın meslektaşlarımızın, sosyal sürdürülebilirliklerinin devam edebilmesini istiyoruz, dünyanın her tarafında verilen bu özlük hakkının ülkemizde de yasalaşmasının güvencesini istiyoruz. Türk Tabipleri Birliği olarak pandemi süresince kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımız ve onların yakınları ile birlikte Covid-19 hastalığına yakalanarak mağduriyeti olan meslektaşlarımızın yanındayız. Covid-19'un ülkemizde de biz sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak tanınmasının ve bu konuda ivedilikle gerekli kararların alınmasının artık aciliyet arz eden bir zorunluluk olduğunu kamuoyuna saygıyla bildiririz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 2 hafta önce
Akpnin döneminde Sağlık Bakanlığına sızan cemaatçilere ve usülsüzlüklerine karşı çıkılmayan yıllarda da çok sağlıkçı hayatını kaybettiği zamandan farklı bir durum yoktur ortada,bunca yıldır Tabipler Odası sen nerdesin asıl!