banner567
banner582
banner559

Kocaeli Kadın Platformu’ndan cinsel istismar tepkisi!

banner418

Şırnak’ta bir çocuğun cinsel istismara maruz kalması ile ilgili açıklama yapan Kocaeli Kadın Platformu, yaşananlara sert bir tepki gösterdi. 

banner482
Kocaeli Kadın Platformu’ndan cinsel istismar tepkisi!
17 Temmuz 2020 Cuma 18:03

banner579
banner569

Şırnak’ta, 13 yaşındaki bir kız çocuğuna yönelik cinsel saldırı girişiminde bulunan uzman çavuş ile ilgili olay büyük tepki çekmişti. konuyla ilgili bir açıklama da Kocaeli Kadın Platformu’ndan geldi. Yapılan açıklamada, bu ve benzeri olayların meşrulaştırılma çalışıldığı ifade edildi. Kocaeli Kadın Platformu’nun açıklaması şöyle;
 

DÜZENLEMEYE TEPKİ
Meclis gündemine geleceğine ilişkin uzun zamandır duyumlarımızın olduğu çocuk istismarcılarının affı ve İstanbul sözleşmesinden imzanın geri çekileceğine ilişkin tartışmalar kadınların, çocukların haklarına saldıran yasal düzenlemeler konuşulmaya başladığında medya organları ve çeşitli kanallar aracılığıyla bu yasal düzenlemeye temel teşkil edecek biçimde kadınlara, çocuklara yönelik saldırı da yaygınlaşmaya başlamaktadır.
 

“YENİ İSTİSMARLARIN ÖNÜNÜ AÇACAK”
Farklı dönemlerde gündeme getirilen İstanbul sözleşmesinden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı yasanın kaldırılması gibi tartışmaların yanında 2016 yılından bu yana ‘erken yaşta evliliklere, çocuk istismarına af kanunu’ çocuk istismarı faillerini cezasız bırakacak yasa tasarısının sürekli gündemde tutulması kadınlara ve çocuklara yönelik saldırıların artarak devam etmesine sebep olmaktadır.  Oysa ki Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme (BMÇHS) uyarınca çocuğu istismardan koruma konusunda devlete; önleme, tespit etme, müdahale etme, iyileştirme ve zararı giderme, sosyal destek sağlama ve failleri cezalandırma yükümlülükleri verir. Bireyler ve kurumlar, herhangi bir gerekçe ile istismarın üstünü örtmeksizin ve çocukların haklarını koruyarak yeni istismarların önünü açmayacak biçimde sorumluluklarını yerine getirmelidir.
 

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Bugün burada önce ki gün Şırnak’ta yaşanan cinsel istismar ve dün Batman’da yaşanan tecavüz iddiası için bir aradayız.  Meydana gelen ve her ikisinde de şüphelinin uzman çavuş olduğu çocuğa yönelik istismar ve tecavüze dikkat çekip her iki istismarında takipçisi olacağımızı belirtmek için buradayız. Yaşanan saldırıların faillerinin devletin silahlı kuvvetlerinin mensubu olması, kamu gücünü kullanmak ve silah taşımak gibi özel yetkilerle donatılmış olması, silah taşıma yetkisi olan kamu görevlilerinin ne kadar hoyratça seçildiğini gösterdiği gibi, çocuğa yönelik cinsel saldırıların da geldiği boyutu gözler önüne sermektedir.
 

“İSTİSMAR VAKALARI SON 10 YILDA %700 ARTTI”
Çocuğu, ona yönelen her türlü saldırı ve istismardan koruma görevi devletin varlık sebebi iken, arkaya iki gün üst üste devletin silahlı kuvvetler mensubunun cinsel istismar ve saldırı suçunun şüphelisi olması, devletin kamu görevlisi alırken liyakat ilkesini göz ardı ederek hareket ettiğini gösterdiği gibi devletin kadın ve çocuklarının eşit, özgür yaşam koşulları gibi asli sorumluluğunu hiç ya da gereği gibi yerine getirmediğinin de göstergesidir. Çocukların cinsel ve fiziksel istismarı sadece kınama açıklamaları ile geçiştirilemeyecek kadar önemli olduğu gibi münferit kabul edilerek sadece sonuca odaklanan çağ dışı ceza teklifleri ile önlemeyecek toplumsal bir sorundur.  Ülkede çocuklara yönelik istismar vakaları son 10 yılda %700 artmıştır. Ülkenin dört bir yanındaki adliyelerde her yıl on binlerce çocuğa yönelik cinsel istismar davaları açılmaktadır. 
 

“DEVLETİN YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ UNUTTURMUŞ OLURUZ”
Batman’da ve Şırnak’ta yaşanan ve faillerinin silahlı kuvvetler mensubu olduğu saldırıların münferit ve hasta ruhlu bir iki kişinin saldırısı, ya da silahlı kuvvetler mensubunun aşırı sarhoşken yapmış olduğu bir eylem olarak yorumlanmaya devam ederse, İstismarı ve cinsel saldırıyı önlemede devletin yükümlülüğünü unutturmuş oluruz. Sorumluluk mevkiinde olanların, bütün bu yaşananları hasta ruhlu birkaç kişinin münferit olayı gibi gören hatta aşırı sarhoştu denilerek mantığa bürümeye yönelik açıklamalar ile geçiştiren tavırlarla sorunun çözülemeyeceği açıktır.

“TOPLUMSAL BİR SORUNDUR”
Şırnak’ta Cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun ifadesinin psikolog olmadan dinlenmesi sagir bir hukuka aykırılık olduğu gibi çocuğa ilişkin istismarı daha da ağırlaştırmış ve şüphelinin etkili yargılanacağına ilişkin inancımızı zedelemiştir. Şiddetin cezasız kalması hele ki  silah taşıma yetkisi olan devlet adına kamu gücünü kullanan faillerin cezasız kalması, failin dünyasında şiddetin uygulandığı kisiyi daha da kırılganlaştırıyor ve yok edilebilir kılıyor, İstismar kişisel değil, toplumsal bir sorundur faillerin etkili yargılanarak hak ettikleri cezaları almadıkça Hukuk ve yasalar ile ciddi yaptırımlar olmadıkça da kalıcı bir çözümü olmayacaktır.  Bizler kadınların, çocukların ve tüm kırılgan grupların şiddetten uzak, eşit, Özgür yurttaşlar olarak yaşamasının koşullarını sağlamak için yasa yapıcı ve uygulayıcılar sorumlulukları hatırlatmaya, bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 2 hafta önce
Helal olsun.