banner608
banner601
banner559

Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası başkanı Kahraman Bulut; “Krizin en büyük etkilerini biz yaşadık”

banner418

Yeniden Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası başkanlığına aday olan Kahraman Bulut, yaşana ekonomik krizin en büyük etkisin inşaat sektörünü yasladığını ifade etti

banner482
Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası başkanı Kahraman Bulut; “Krizin en büyük etkilerini biz yaşadık”
31 Ocak 2020 Cuma 14:11

banner603
banner535

Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası’nda seçim heyecanı başlıyor. 23 Şubat tarihinde İMO seçime gidiyor. Mevcut Başkan Kahraman Bulut ise tekrardan aday. Bulut’la seçime dair röportaj gerçekleştirdik. Bulut tekrardan başkan olacağını vurgularken iddialı olduğunu da dile getirdi. 
 

23 Şubat’ta seçim olacak üyelere ne vaat ediyorsunuz neden size oy versinler?
1998 yılında şube olan İMO 22 yıldır Kocaeli’de şube olarak hizmet veren kentimizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından bir tanesidir. Kentimizin gelişiminde çok büyük katkıları olmuştur. Odaların birinci görevi üyelerini mesleki gelişimlerini sağlamak ve sıkıntılarını gidermektir. 2850 tane seçimde oy kullanabilecek üyeye sahibiz. Kentimizin dinamik odalarından bir tanesi olduğu için 3 adaylı bir seçim sürecine girilmiştir.13 aydır başkanlık görevini yürütüyorum. Tolga beyle beraber 5 yıl yönetim kuruluşunda sayman olarak görev yaptım ve bu süreçte önemli tecrübeler kazandım. 
 

“ODASINA YAKIŞIR BİR BİNAYA GEÇTİK” 
Tolga beyin istifasıyla beraberde yönetim kurulu arkadaşlarımın takdiriyle İMO’muzun başkanı seçildim 13 aydır da bu görevi yürütüyorum. Bizim yaptığımız hizmetler ortada. Biz İMO’nun hizmet çitasını çok daha fazla yükselttik. Biz ekip olarak göreve geldiğimizde meslek odamız yaklaşık 60-70 metrekarelik bir alanda hizmet ediyordu. Bizden önceki yönetimlerin -ki hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz- yaptırdığı fakat kiraya verilmesi düşünülen binamıza o zaman ki parayla yaklaşık 350 bin TL gibi bir para harcayıp oda bütçesinden hiç para harcamadan tamamen bağışlarla inşaat mühendisleri odasına yakışır bir binaya geçtik. Bu bizim en önemli seçim taahhütlerimizden bir tanesiydi.
 

ÖNEMLİ TEKNİK GEZİLER
Akabinde odanın en önemli görevlerinden bir tanesi olan eğitimlerimiz, geçmiş dönemlere göre katlanarak arttı ve artık sürekli hale geldi. Teknik geziler, ülkemizin en büyük projelerine Kocaeli’mizde yaşayan meslektaşları götürme fırsatları oluşturduk. Sivil hayatta belki göremeyeceğimiz bu projeleri yakından görme ve teknik bilgiler alma fırsatı yaşadık. Her yıl uluslararası düzeyde yapılan Bursa ve İstanbul Yapı Fuarı’na üyelerimizi ücretsiz bir şekilde götürdük. Sosyal ve kültürel bu etkinliklere bu dönemde çok büyük önem verdik. Ülkemizin önemli şehirlerine kültürel geziler yaptık. Bursa, Çanakkale, Bilecik, vapur gezileri, kültür gezileri yaptık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Gez-Gör Kocaeli turları kapsamında tarihi ve doğal güzelliklerini üyelerimize gezdirme fırsatı bulduk. Her yıl adalara canlı müzik eşliğinde ücretsiz vapur turları düzenledik. Bir gün bile olsa üyelerimizin keyifli vakit geçirmesini sağladık. 
 

EĞİTİM PLANLAMASI YAPTIK
Kadınlarımız da bizim dönemlerimizde daha önemli hale geldi. Kadın komisyonumuz her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Mayıs ayının ilk haftasında anneler gününde kadın meslektaşlarımızı bir araya getirdik ve birbirleriyle tanışma, kaynaşma fırsatı yakaladılar. Yeni genç mühendislerimize de bu yıl ilk defa mesleğe ilk adım seminerleri kapsamında üniversitelerde verilmeyen fakat gerçek hayatta karşılarına çıkacak inşaat sektörüyle alakalı tüm seviyeleri içinde bulunduran bir eğitim planlaması yaptık. İnşaat ruhsatı aşamasından, inşaatın teslim edilmesine kadar aradaki bütün süreçleri içerisinde barındıran hafriyat, kaba inşaat, ince işler, yalıtım işleri, zemin işleri, elektrik ve mekanik de dâhil ve belediye mevzuatı, yapı denetim mevzuatını barındıran bir eğitim takvimiyle genç meslektaşlarımızın sektöre hazırlanması için ciddi çalışmalar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. 
 

“HİZMET BEDELLERİMİZ GERİYE GİTMİŞTİR”
Bizim bu dönem en büyük uğraşımız mesleğimizin içerisinde bulunduğu problemler ve meslektaşlarımızın içinde bulunduğu problemleri çözmek olacak. Örnek vermek gerekirse tüm Türkiye ve Kocaeli’miz ekonomik krizin ciddi şekilde yansımalarını hissetmekte ve ilk sıkıntıları da maalesef bizimde içinde bulunduğumuz inşaat sektörü yaşamakta. Kocaeli’nde 2016 yılında yaklaşık 9.5 milyon metre kare inşaat ruhsatı alınmışken 2019 yılında bu rakam maalesef 1.5 milyon metre kareye kadar gerilemiştir. Buda bizim meslektaşlarımızın işsiz kalmasına, çalışanların özlük haklarını kaybetmesine düşük gelirlerle çalışmasına, iş miktarı azaldığı için aksine meslektaş sayımızın da anormal artışından dolayı rekabet şartları ağırlaşmıştır ve her geçen gün hizmet bedellerimiz geriye gitmiştir. İş yeri sahibi meslektaşlarımızın da her geçen gün küçülmesine ve öz kaynaklarını harcamasına neden olmuştur. Bizim inşaat sektörünü hareketlendirmekten başka bir çaremiz yoktur. Bu da depreme dayanıksız olan binaların yenilenmesinden geçmektedir. 

Şansınızı nasıl görüyorsunuz?
Şansımızı yüksek görüyoruz. Yaptığımız hizmetlerin sahadaki yansımalarını pozitif olarak üyelerimiz destekleriyle bize gösteriyorlar. O yüzden üyelerimizin büyük çoğunluğunun teveccühü bizden yana. Diğer aday arkadaşlarıma da başarılar diliyorum. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.