banner521
banner493

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü böyle buyurdu… 5 dakikadan fazla muayene yok!

banner418

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün, kamu hastanelerine gönderdiği bir yazıyla ortaya çıkan yeni uygulama tepki çekti. Buna göre bir hekimin hastayı muayene etme süresi 5-6 dakikaya inecek.

banner482
Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü böyle buyurdu… 5 dakikadan fazla muayene yok!
01 Kasım 2019 Cuma 17:04

Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı tarafından yeni alınan bir karar, Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) harekete geçirdi. İlk kez Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kamu hastanelerine tebliğ edilen karara göre, eğitim ve araştırma hastanelerinde bir hekimin günde 72 hastaya randevu vermesi öngörülüyor. Randevusuz gelen hastalarla beraber bu sayının 110-120’yi bulacağı belirtilirken Kocaeli Tabip Odası yürütmenin durdurulması için dava açmaya hazırlanıyor. TTB de Sağlık Bakanlığı’nı karardan vazgeçmeye çağırdı.

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney imzalı yazıda, “MHRS randevu sayılarının 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren eğitim ve araştırma hastanelerinde yan dallarda 36, ana dallarda 72 hasta olacak şekilde planlanarak sisteme girilmesi kararı alınmıştır” denilerek hastanelerin gerekli düzenlemeleri ivedilikle yapması istendi.

“Kararı duyduğumuzda şok geçirdik” diyen TTB Başkanı Prof. Sinan Adıyaman, “Hekimlerin günlük muayene edecekleri hasta sayısı idarecilerin keyfine ve politikacıların oy kaygısına göre belirlenemez. Hiçbir eğitim ve araştırma hastanesinde bir hekimin her gün 72 hasta bakması tıbben ve fennen doğru olmadığı gibi fiilen de mümkün değildir” dedi.

BİR YILDA NÜFUSUN ON KATI HASTA  

Sağlık Bakanlığı’nın istatistik yıllığı verilerine göre 2018’de Türkiye’de sağlık kurumlarına 782 milyon 515 bin başvuru yapıldı. Yani her ay ülke nüfusu kadar insan hastaneye gidiyor.

2010 yılından beri uygulanan Merkezi Hekim Randevu Sistemi’yle hasta istediği sağlık kurumunda, istediği hekimden randevu alabiliyor. Bugüne kadar sisteme girildiğinde randevu saatleri on dakika arayla veriliyordu, karar uygulanırsa süre daha da kısalarak 5-6 dakikaya inecek. Hekimlere göre bu durum sağlıkta şiddeti körükler.

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Dr. Zeki Hamşioğlu, “Süre kısaldıkça tıbbi hatalar oluşmaya başlayabilir. Hastalar kendilerini ifade edemeyeceği için güvensizlik gelişebilir, doktor doktor gezmelerine yol açar. Bu da sıkıntıyı büyütür” dedi. Yürütmenin durdurulması için bölge idare mahkemesine dava açmayı düşündüklerini ekleyen Hamşioğlu, günde 72 hasta zorunluluğuna neden gerek duyulduğu sorusuna, “Sanırım randevu alamayan hastalar çok beklemesin, tarihler uzun olmasın diye” cevabını vererek kaygılarını şöyle dile getirdi:

“Aslına bakarsanız popülizmdir. Zaten hekimler randevusuz hasta da bakıyordu. 72 hastayla kalsa… Günlük 100-110’u bulacaktır. ‘Randevulu olanlara bakın, gerisine bakmayın’ denebilir ama kapıda bekleyen insanlara da ‘size bakmayacağım’ demek, bir hekim için kolay değil. Bir yığın kavga gürültü çıkartacak bir hadise. Sağlıkta şiddeti körükleyen ortamlardan biri bu. Kalabalık arttıkça şiddet de artacak.”
 

DW Türkçe


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan - 7 ay önce
5 dakikada adam donunu çekemez
Avatar
Mert Ataman - 7 ay önce
Ülkede sağlık sistemi fiilen çökmüştür. SGK'yı batırdı denilen Kılıçdaroğlu döneminin GSMH'ya oran olarak 20 katı açık var. Poliklinik önünde randevu saatimi bekliyorum, Türk'ten fazla Suriyeli var. Hepsinin yanında en az üç çocuk. Bunlara kim bakıyor. Ülkece biz bakıyoruz. Vergi yok, muayene ücreti yok, yardım çok oh ne ala memleket.
Avatar
Deniz gökçe - 7 ay önce
Bu karara önce vatandaşlar karşı çıkmalı, 5 dakikada hangi hastalıgına care bulabilirsin. Vatandaşın aldığı sağlık hizmetinin kalitesini düşürüyorlar.İceri girip derdini anlatman en az 5 dakika sürer, tedavisiydi reçetesiydi derken
Avatar
Fatma - 7 ay önce
Bu karar yanlis
Avatar
Ersoy Kandemirden Halka yalan söyleyen Sağlık Bakanlığına - 7 ay önce
Açıklamayı duyan da sanar ki bir hasta 15 dakika muayene oluyor!Acillerde kaç dakika muayene yapıldığını tüm halkımız görmekte!Cemaatçilerle yönetilen,liyakatın uygulanmadığı adamcılığın partizanlığın ve cemaatçiliği uygulandığı sistemlerde sistem elemanlarının yüzü gülerken hasta sayılarının kanserin intiharların memnuniyetsizliklerin sayısının arttığı gerçekliğini herkese hatırlatır,Sağlık Bakanlığının da bakanının da taaa Allah belasını versin demek isterim!
Avatar
Mümin - 7 ay önce
5 dakikada aldığın tedaviye ne kadar güvenebilirsiniz?
Avatar
Masa başı hesabı - 7 ay önce
Doktorların poliklinikte myayene hizmeti verdiği 360 dakikayı ( 6 saat) 5 dakikaya bölerek 72 sayısını bulmuşlar. Bu kadar basit bir hesaplama olur mu ? Hiç lavaboya gitmeyecek mi doktor ve sekreteri