banner559

Kocaeli Barosu’ndan tepki… “Tüpraş’ta işçiler 3 yılda yoksullaşacak”

banner418

Kocaeli Barosu, Tüpraş işçileri için Yüksek Hakem Kurulu’nun aldığı kararı eleştirirken, “İşçiler 3 yılda yoksullaşacak” dedi.

banner482
Kocaeli Barosu’ndan tepki… “Tüpraş’ta işçiler 3 yılda yoksullaşacak”
05 Temmuz 2019 Cuma 12:00

banner535

Kocaeli Barosu Çalışma Hukuku Komisyonu Tüpraş' ta yaşanan Toplu İş Sözleşmesi sürecinde alınan Yüksek Hakem kurulu kararı ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Yazılı olarak yapılan açıklamada işçilerin grev hakkının olmamasına dikkat çekilirken, işçilerin 3 yıl içinde yoksullaştırılmasının önünün açıldığı belirtildi.
 

İŞ BARIŞININ YOLU ÖZGÜR TOPLU PAZARLIK DÜZENİNDEN GEÇER
Kocaeli Barosunun Tüpraş ile ilgili açıklamasının devamı şu şekilde: “Çalışma yaşamında işçi ile işverenin iş barışını sağlamasının bilinen tek yolu, özgür toplu pazarlık düzenidir. Özgür toplu pazarlık düzeninden söz edebilmek için ise işverenin girişim özgürlüğünün, işçinin ise sendika toplu iş sözleşmesi ve grev hakkından oluşan kolektif haklarının güvenceye alınmış olması zorunludur. İşçilerin sendika toplu sözleşme ve grev hakları Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından (ILO) kolektif hakların bölünmezliği ilkesinden hareketle nitelendirilmektedir.
 

GREV HAKLARI YASAKLANDI
Eğer kolektif haklarından birisi işçilerin elinden alınmış ise diğerlerinin var olması da anlamsızdır. Dolayısıyla sendika hakkı, toplu sözleşme ve grev hakkı olmaksızın düşünülemez. Ne yazık ki grev yasakları ve Yüksek Hakem Kurulunun zorunlu tahkim işlevi görmesi nedeniyle Petro Kimya işkolunda yer alan Kocaeli’nin en büyük işletmelerinden birisi olan TÜPRAŞ A. Ş işyerinde işçilerin kolektif hakları grev hakları yasaklanarak sınırlandırılmıştır.
 

SENDİKA ÖZGÜRLÜKLERİNE AYKIRI
Toplu iş sözleşmeleri işçilerin grev haklarının bulunduğu koşullarda taraflarca imza altına aldığında iş barışı sağlarlar. İşçi tarafının grev hakkına sahip olmadığı koşullarda işçilere Yüksek Hakem Kurulu aracılığı ile dayatılan toplu iş sözleşmesi yasal olsa da gerçek anlamda iş barışını sağlamaktan uzaktır. İşçi toplu pazarlığın karar aşamasında işçi ve işveren taraflarının dışlanması toplu iş sözleşmesinin taraf iradelerini dışlayarak bağıtlanması günü kurtarabilir ancak geleceği karartma riskini de içerisinde taşır. YHK ne kadar tarafsız olursa olsun toplu pazarlığın karar aşamasında taraf iradelerinin dışlanması yasal ancak özgür toplu pazarlığın doğasına sendika özgürlüklerine aykırı bir uygulamadır.
 

ARTIŞ ENFLASYONUN ALTINDA
YHK kararına göre; Toplu iş sözleşmesinin yürürlük süresi işveren istemi gibi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Toplu iş sözleşmesinde mazeret izinlerine ilişkin idari maddeler var olan halinden geriye götürülerek amir onayına tabi tutulmuştur. Ücret artışları ise bariz bir şekilde enflasyonun altında belirlenerek işçilerin üç yıl içerisinde yoksullaşmalarının önü açılmıştır. İşçilere layık görülen ilk altı ay %6 takip eden altı aylık periyotlarda %5 zam veren YHK enflasyon karşısında bırakın var olan ücretlere artış getirmeyi ücretlerin erimesinin kapısını açmıştır. Bizler, iş barışının da toplumsal barışında adil gelir dağılımın olduğu, herkesin haklarına ulaştığı toplumsal iklimde gerçekleşebileceğini hatırlatmak istiyoruz.
 

GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ
Ülkemizde anayasa ve uluslararası sözleşmelerle tanınmış işçilerin kolektif haklarına ilişkin sınırlandırmaların kaldırılmasının, gelir dağılımının düzeltilmesi, çağdaş anlamda haklarla donatılmış, hak sahibi olmanın verdiği öz güvenle çalışıp üreten işçilerle ekonomik büyümesine ivme katmış bir ülkede yaşamanın hak olduğunun ısrarla altını çizmek istiyoruz. Kocaeli Barosu Çalışma Hukuku Komisyonu olarak, TÜPRAŞ A. Ş. somutunda yaşanan adaletsizliklerin yaşanmaması için: grev yasaklarının kaldırıldığı, işçilerin sendika, sendika seçme haklarının güvence altında olduğu, sendikaların işverenden ve devletten bağımsız bir şekilde rahatlıkla üye yapabildikleri, işçilerin sendika haklarını kullandıkları için işlerinden olmadıkları, toplu pazarlığın grev hakkının var olduğu koşularda taraf iradeleriyle sonuca ulaştığı çağdaş bir endüstri ilişkileri sisteminin kurulması için yasa koyucuyu göreve çağırıyoruz.”
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Madur işçi - 1 yıl önce
Kimi göreve çağırıyorsunuz yani kimi kime şikayet ediyorsunuz zaten haklarım gasp edilmesine sebep olanlar belli görevinin başında olan kişiler yani göreve cagirilanlar zaten görevlerinin başında yani kimi kime sikayettir bu anlayamadım... Genel olarak işçi madur ve eskiden olduğu gibi gene ezilen taraf kişiler isimler değişiyor sistem hiç değişmeden aynı şekilde devam ediyor olan emekçiye oluyor herzaman olduğu gibi...