banner521
banner533
banner549

Kırım'ın işgalini protesto ettiler... "Kırım Türkleri'nin ruhunu yok edemeyecekler"

banner418

Kırım Tatarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kocaeli Şubesi bugün Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinin 6. yıl dönümünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

banner482
Kırım'ın işgalini protesto ettiler... "Kırım Türkleri'nin ruhunu yok edemeyecekler"
02 Mart 2020 Pazartesi 13:12

banner552
banner535

Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesiyle birlikte Kırım'da bulunan Tatar Türkleri'nin hakları elinden alınmış, Kırım Tatar Milli Meclisi'nde dahi yetkiler en aza indirilmişti. Kırım Tatarları devlet kurumlarında ve eğitimde ayrımcılığa uğramış aynı zamanda bir çok ırkçılığa da maruz kalmışlardı. Halen daha Kırım'da bu adaletsizliğin devam ettiğini belirken Kırım Tatarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği bugün Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinin 6. yılı münasebetiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşte açıklama şu şekilde;

"SİLAHLARIN GÖLGESİNDE YAPILAN İLLEGAL REFERANDUM"

Kırım Tatarlarının 1500 yıllık tarihi vatanı Kırım,27 Şubat 2014 yılından beri Rusya’nın işgali altında. Uluslar arası antlaşmalarla garantörü olduğu Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, 27 Şubat 2014’de Vatan Kırım’ı işgal etti. Parlamentonun işgali ve Kırım’ın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Rusya’ya bağlanmasıyla sonuçlanan operasyonaların ardından; 16 Mart 2014’te, yarımadanın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının boykot ettiği ve silahların gölgesinde yapılan illegal referandumla Rusya Kırım’ı ilhak etti. İşgalci Rusya ; 18 Mayıs 1944 Sürgün ve soykırımından 50 yıl sonra vatanlarına dönüp, küllerinden yeniden doğan Kırım Tatarlarının bütün kazanımlarını, tekrardan ellerinden almaya başladı. Başta, Kırım Tatarlarının temsil ve özyönetim organı Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) olmak üzere her türlü milli teşkilat faaliyetini yasakladı, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin varlıklarına el koydu. Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun  vatana girişini yasaklayarak yeniden sürgüne tabi tuttu. Kırım Tatarlarının temsil organlarını ve liderlerini itibarsızlaştırma ve karalamaya yönelik yalan ve iftiraları kendi medya ve yandaş medyalarında yaymaya çalıştı. Bir çok Kırım Tatarı ve Ukraynalı ırk ayrımcılığına maruz kalarak  işten atılmıştır, kamu, eğitim, basın ve ticarette her tür baskı  ve adaletsizliğe maruz bırakılmışlardır. Ev baskınları, cinayetler, göz altılar, adam kaçırmalar, kayıplar, işkenceler  mafya usulü gerçekleştirilmiştir.

"KIRIM, KIRIM TATARLARI'NIN VATANIDIR"

İşgalci Rusya yönetimi; Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Meclis mensubları ile ilgili haberler verilmesini yasaklamakla birlikte,  bir çok medya organını  da yasaklamış ve 503 radyo frekansına el koymuştur. Kırım Tatarlarına ait  tarihi ,  mimari ve kültürel eserler yağmalanmış, ve restorasyon adı altında tahrip edilmiştir. Kırım Tatarlarının dini ve milli kültürlerini sürdürmek için bir araya geldikleri toplantılar takip edilmiş, camiler basılmış, camiye gidenler fişlenmiş, sorgulanmıştır. Çocuklara dini eğitim veren  kurumlar basılmış, dini kitaplar toplatılmıştır. Matem toplantıları bile yasaklanmıştır. İşgal idaresi Kırım Tatarca eğitim veren 14 milli okulun milli okul statüsünü ortadan kaldırmış,  Ana dilde eğitim almak isteyen velilere baskı uygulayarak, bu sınıfların açılmasını engellemiştir. Bunlar gibi bir çok insan hakları ihlali, kısıtlama ve baskılar yüzünden 35-40 bine yakın Kırım Tatarı Kırım’ı terk etmek zorunda kalmıştır. Buna  karşılık Rusya’dan  180 binden fazla rus ile 32,500 asker Kırıma yerleştirilmiştir. Böylece Kırım tam bir askeri üs haline gelmiştir. Kırım Stratejik konumu itibariyle, Rusya’ nın sıcak denizlere açılma politikasına hizmet eder hale getirilmiştir. Putin Rusya’sının ezeli hedefi, Kırım Tatarlarının Kırım’daki siyasi varlığını sıfıra indirmek; içi ve ruhu boşaltılmış, milli ve manevi değerlerinden arındırılmış, çok az nüfuslu folklorik bir azınlık haline getirmektir. Kırım Tatarları Ukrayna Halkı ile birlikte işgale ve ilhaka karşı durmaktadırlar. Kırım Tatarlarının tercihi Rusya ile Ukrayna arasında bir tercih değildir.  Bizim tercihimiz demokrasi ve hukuk dünyasıyla ; sömürgeci-asimilasyon politikası  uygulayan diktatör  rejim arasında bir tercihtir. Kırım Türkleri 1783 yılında Rusya tarafından  Kırım’ın ilk işgal edilmesi ve devletlerinin yok edilmesinden günümüze değin; yaşadıkları onca felaketlere rağmen, hayatta ve millet olarak kalmayı başardılar. İşgalci Rusya ne yaparsa yapsın, Kırım Türklerinin milli ruhunu yok edemeyecek. Kırım Tatarları milli mücadelelerine geçmişte olduğu gibi, barışçıl,demokrat ve hukuki kurallarla devam edecek ve işgali asla kabul etmeyecektir. Bütün Dünya kamuoyunu ve vicdanlı insanları Kırım Tatar Halkına destek olmaya çağırıyoruz. Kırım, Kırım Tatarları'nın vatanıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.