banner478
banner421

Kim bu kaçak çalışan öğretim görevlileri?

banner418

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kanunen yasak olmasına rağmen 9 öğretim görevlisinin özel muayene hizmeti verdikleri ortay çıktı. Bu öğretimim görevlilerinin ise beyan ettikleri gelirin doğru olmadığı tespitinde bulunuldu.

banner482
Kim bu kaçak çalışan öğretim görevlileri?
05 Ekim 2017 Perşembe 10:23

banner460
Sayıştay tarafından Kocaeli Üniversitesi için hazırlanan rapor yayınladı. Raporda Tıp Fakültesi’nde görevli bazı öğretim üyeleri ile ilgili çok çarpıcı bir tespit yer aldı. Bilindiği gibi kamuya ait sağlık birimlerde çalışan hekimler aynı zamanda özel olarak çalışması yasaklandı. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği bu kararın ardından yapılan yeni düzenleme ile bu durum biraz esnetilmiş olsa da yine kamu hastanelerinde görev yapan hekimler özel muayene açamazlar.

Anayasa Mahkemesi kararlarında da özel muayene açmanın veya özel sağlık kurumlarında anlaşma yapılmaksızın çalışmanın kazanılmış hak olmadığı açıkça ifade edilmesine rağmen Kocaeli Üniversitesinde 9 öğretim görevlisinin özel muayenehanelerinde çalışmaya devam ettikleri Sayıştay raporunda tespit edildi.

3 yıl geçmesine rağmen idare tarafından özel muayenehanesi olan öğretim üyelerine herhangi bir makul süre içerisinde bu faaliyetlerini sona erdirmeleri hususunda tebligat yapılmadığı, yasal düzenleme yapılmaması nedeniyle de söz konusu durumun kazanılmış hak gibi uygulanmaya devam edildiği belirlendi.

Çok daha çarpıcı tespit ise, bu öğreti görevlilerinin elde ettiği gelirlerle ilgili. Raporda, bu öğretim görevlilerin özel muayene hizmetlerinden elde ettikleri gerçek gelirle beyan etikleri gelir arasında çok büyük bir fark olduğu tespit edildi. Bu durumda özle muayene işleten öğretim görevlilerinin kayıt dışı gelir elde etikleri sonucuna varıldığı ifade edildi.

Sayıştay raporunda konu ile ilgili yapılan tespit şöyle; 

“Öğretim üyelerinin kazandıkları gelirlerde devletin onlara sağlamış olduğu imkân ve vermiş olduğu unvanların da etkisi büyüktür. Ayrıca özel muayenehanesi bulunan öğretim üyelerinin söz konusu muayene hizmetlerini aktif ve etkin bir şekilde sürdürebilmesi için gerek özel gerekse de kamu hastaneleriyle irtibatlı çalışması gerekmektedir. Aksi takdirde söz konusu muayene kapsamında yapılacak teşhis ve uygulanacak tedavilerden istenilen verim alınamamaktadır. Yapılan incelemede öğretim üyelerinden bazılarının hem kamu hem de özel hastanelerle irtibatlı çalıştığı, beyan edilen gelirlerin bir kısmının da kurumsal özel sektör sağlık kuruluşlarının kesmiş oldukları faturalardan kaynaklandığı görülmüştür. Bazı öğretim üyelerinin ise sadece Tıp Fakültesi bünyesinde bu faaliyetlerini icra ettikleri tespit edilmiştir. Söz konusu işleme ait tüm masraflar devletin sağlamış olduğu imkânlar ile sağlanırken ve de bazı tedaviler için SUT fiyatlarından daha fazla harcama yapılması gerektiği durumlar göz önüne alındığında, özel muayenehanesi bulunan öğretim üyelerinin hastaneye herhangi bir ödeme yapmaksızın bu imkânlardan yararlanmasının hakkaniyet ilkelerine aykırı olduğu kanaatine varılmıştır.”


Raporun sonunda ise Bu kapsamda konunun paydaş kuruluşlar olan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığına bildirilerek söz konusu hususta gerekli çalışmaların yapılmasının uygun olacağı kanaatine varıldığı belirtildi.


Hüseyin DAVUTOĞLUİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.