banner373
banner559

Kılıçdaroğlu: “Kocaeli eskiden daha güzeldi”

banner418

Bugün ilimize bir dizi ziyaretlerde bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretlerinden biri Kocaeli Ticaret Odası’na oldu.

banner482
Kılıçdaroğlu: “Kocaeli eskiden daha güzeldi”
23 Aralık 2017 Cumartesi 15:18

banner535

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün ilimizde yaptığı bir dizi programlar kapsamında Kocaeli Ticaret Odası’nda STK temsilcileriyle buluştu. Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleşen programa Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan, KTO Başkanı Sibel Moralı, parti örgütü ve STK temsilcileri katıldı. Kocaeli’ye ilk kez 60’lı yıllarda geldiğini söyleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Kocaeli, O zaman daha güzeldi. Kent değişti, beton yığınına dönüştü. Ama ekonomi, sanayi ve ticarette Kocaeli marka haline geldi” dedi.

VERGİ BORCUNA EN SADIK İL
Programın açılış konuşmasını KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan yaptı. Doğan, KOTO’nun kuruluşundan itibaren odanın tanıtımını yaptı. Kocaeli’nin İstanbul’dan sonra sanayi de ikinci sırada olduğunu ifade eden Doğan, “Son 20 yıldır bu özelliğini istikrarla sürdürmektedir. 2 bin 202 adet sanayi yatırımı bulunmaktadır. Dış ticaretin 6’da 1’ini karşılamaktadır. Son 10 yılda vergi borcuna sadık en başarılı il olmuştur” diye konuştu.

SİYASETTE GERGİNLİĞİ SEVMEM
Daha sonra kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Çoğunuz beni televizyonlarda konuşurken izlemişsinizdir. 7 kardeşi ve ikizin. 7 kardeşten üniversiteye giden tek benim. Annem okuma yazma bilmez. Ben sizler gibi bir vatandaşım. Sınavlara girdim, devletin en önemeli kurumlarında çalıştım. Sonra siyasetle tanıştım. Kamuda görev yaptığım süre içinde 20 yıl maliye bakanlığında geçirdim. Vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır. Bunları öğrendim. Görev yaparken nasıl titizsem, siyasette de öyleyim. Siyasette gerginliği hiç istemem.

HEPİNİZ VERGİ VERİYORSUNUZ
Siyasette uzlaşma olması tek arzum. Yöneten birini hata yapmasını görmemezlikten gelemeyiz. Ülkeyi yönetenlerin yaptığı hata maliyet olarak hepimizi ilgilendirir. Ticaret odasındayız, hepiniz vergi ödüyorsunuz. Verginin ne kadar önemli olduğunu bende biliyorum vatandaş da biliyor. Bütçe kanunları diğer kanunlar gibi yapılmaz. Bir gece de bütçe kanunu görüşüp ertesi uygulayamazsınız meclis buna izin vermez.

KOCAELİ BETON YIĞININA DÖNÜŞTÜ
Kocaeli’yi sadece ben değil bütün dünya biliyor. 1967-68 yıllarında Kocaeli’ye geliş tarihim. O zaman daha güzeldi. Kent değişti, beton yığınına dönüştü. Ama ekonomi, sanayi ve ticarette Kocaeli marka haline geldi. Bu markayı güçlendirmemiz lazım. İstanbul’dan sonra Kocaeli bütçeye en büyük katkıyı yapan illerden biri. Eğer geleceğe yönelik bir strateji belirlemişseniz başarılı olamazsınız. CHP’nin hedefi ne size anlatmak istiyorum. İş dünyasında CHP hep eleştirir ama bir öneri getiremez algısı var. Ama bu algıyı besleyen belki de geçmişte bizim yaptığımız hatalardır.

SADECE OY KULLANMAK DEĞİLDİR
Türkiye’de hangi sorun varsa bunun çözüm adresi biziz. Çözümü çok iyi biliyoruz. 4 aşamalı bir değerler zinciri oluşturmak zorundayız. Bunlar olmazda olmaz. Birinci aşama tam demokrasi. Demokrasisi gelişmemiş hiçbir ülke gelişmemiştir. Demokrasi sadece sandığa gidip oy kullanmak değildir. Yargı bağımsız olsun ki herkesin can ve mal güvenliği olsun. İkinci aşama üreten bir Türkiye. İş dünyasının bunu çok iyi bilmesi lazım.  Üniversitelerde bilgi üretmeliyiz. Bir ülkenin eğitim sistemini bozarsanız istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Bugün Türkiye’de eğitim sistemi bozuk.

BALIK BAŞTAN KOKAR
Üçüncü aşama güçlü sosyal devlet olmak. Sosyal devlet güçsüzü koruyan örgütlü bir toplumdur. Büyüdük diyoruz, işsizlik artıyor. Bir yerde sorun var. Büyüme de sorun var. Güçlü bir sosyal devlete ihtiyacımız var. Dördüncü aşama sürdürebilirlik. Gelişen teknolojiye ayak uydurmamız lazım. 21. Yüz yılda dünya artık sağ ve sol eksenler arasına hapsedilemez. Türkiye’nin büyümesi lazım, ileriye gitmesi lazım ama içeri de bir kör dövüşüdür gidiyor. E sizde sert konuşuyorsunuz? Diyorsunuz. Ben sadece yönetenlere soru soruyorum. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetim vergi veriyor. Ben sadece vergi cenneti kurmalarını istemiyorum. Ülkeyi yönetenler topluma örnek olmak zorundadır. Balık baştan kokar. Ben gerginlik yaratmıyorum sadece soru soruyorum, neden bunu yapmıyorsunuz diyorum.  
Ahmet YEŞİLMEN
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.