banner608
banner601
banner559

İzmit’te bu bölgedeki evler büyük risk altında!

banner418

Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kahraman Bulut, İzmit’te, “denizle Cumhuriyet Parkı arasında kalan bölgede zemin dayanıksız” dedi.

banner482
İzmit’te bu bölgedeki evler büyük risk altında!
03 Şubat 2020 Pazartesi 10:32

banner603
banner535

Son zamanlarda Türkiye’de artan ve son olarak yıkımlara sebep olan Elazığ’da meydana gelen 6.8’lik deprem sonrası bütün Türkiye teyakkuza geçti. Beklenen İstanbul depremi ise 7.4 şiddetinde olabileceğini bilim insanları belirtmişti. İstanbul ve çevresinde etkili olması beklenen deprem için Kocaeli’nin yapıları hakkında İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kahraman Bulut’la konuştuk. Bulut’a “Olası bir depremde Kocaeli’nin yapıları depreme dayanıklı mı?”, “İMO’nun bir deprem planı var mı?” “Depremde zararı en aza indirmek için ne yapılabilir?” gibi birçok soru yönelttik. 
 

29 ADET AĞIR HASARLI BİNA VAR 
Kocaeli'de kaç hasarlı bina var bunlarla ilgili oda olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz veya yapacaksınız?

Kocaeli’nde bizim bildiğimiz resmi verilere göre 29 adet ağır hasarlı bina var. Yaklaşık 4 bin adet binamız vardı, 1250 tanesinde güçlendirme yapılmadı. Bu binaların içerisinde insanlarımız yaşamaya devam ediyor. AFAD’dan aldığımız resmi rakamlar bunlar. Haricen 2012'de çıkan kentsel dönüşüm yasası kapsamında 8 yılda 5 bin tane binaya riskli yapı tespiti yapıldı. 4500 adet binanın yıkımları gerçekleşti. Ağır ve orta hasarlı binaların yıkımını ilgili belediyelerin yapması gerekiyor. Orta hasarlı binalarda da güçlendirme yapma fırsatını kaçırdılar. Orta hasarlı binalarda kanunen hasarlı binalar statüsünde koyabiliriz şu an. 
 

1999'dan sonra çıkartılan yönetmelik sonrası İMO neler yapıyor?
Biz sadece 99 depreminden sonra değil bütün yönetmelikle alakalı üyelerimiz bilgilendirme eğitimleri düzenliyoruz. Yeni bir deprem yönetmeliği yayınlandı. Üyelerimizi bilgilendirmek için de eğitimleri odamızda gerçekleştirdik. Sadece üyelerimizi değil kamu kuruluşlarında çalışan, odamıza kayıt zorunluluğu olmayan bu yönetmelik bilgilendirme eğitimlerine devam ediyoruz.
 

“DENİZLE CUMHURİYET PARKI ARASINDA KALAN BÖLGEDE ZEMİN DAYANIKSIZ”
Beklenen İstanbul depremiyle ilgili çalışmalarınız veya bir deprem planınız var mı?
Coğrafya kaderdir kelimesiyle başlamak istiyorum. Bizim ülkemizde maalesef önemli deprem fayların üzerinden geçtiği bir ülke. Biz de ülke ve şehir olarak buna göre önlemler almamız gerekiyor. Biz inşaat mühendisleri olarak yer altıyla değil yer üstüyle daha çok ilgilenilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Depremlerin oluşumunu engelleyecek bir kudrete sahip değiliz ama depremde olabilecek yıkımları ve can kayıplarını engelleyecek ve önleyecek bilgi birikime sahibiz. Maalesef yapı stoğumuz Kocaeli kentinde arzu ettiğimiz şeklinde envanterine çıkartılmamış olmamasına rağmen yüzde 50’si 1999 depreminden önce inşa edilmiş. Ciddi mühendislik hizmeti almamış yapı denetimli bir şekilde yapılmamış birçoğu yüzünden biz bu yapıların çoğunu depreme dayanıksız olarak kabul ediyoruz. Elazığ depremi de bunu bize göstermiştir. Yapı denetim sistemi geldikten sonra binaların hiçbirinde yıkım ve hasar meydana gelmemiştir. Yaklaşık 300 bin yapı var bunların 150 bin tanesi 2000 yılından önce yapıldığı için birçoğu risk altındadır. Mesela kentsel dönüşümde hep Veliahmet ve Hacıhızır söylenmektedir ama Kocaeli’de birçok kentsel dönüşüm olması gereken yerler var. Özellikle denizle Cumhuriyet Parkı arasında kalan bölge Yahya Kaptan’a kadar ciddi nüfusun olduğu zemin dayanıklılığının düşük olduğu ve yapıların birçoğunun 2000 yılından önce inşa edildiği için olası bir depremde can ve mal kaybının daha fazla olabileceğini düşündüğümüz için bu bölgenin daha öncelikli bir konuma geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizim için kıstas bu bölgelerin zemin dayanım sınıfının düşük olması binaların birçoğunun eski olması ve nüfus yoğunluğunun fazla olmasıdır. 
 

KAMU BİNALARI ÖNEMLİ ÇÜNKÜ 
Deprem riskini en aza indirmek ve Kocaeli’de bulunan eski veya hasarlı binalar için ne gibi önlemler alınabilir?

İstanbul daha çok nüfusu barındırdığı için İstanbul deniyor ama tüm Türkiye’de deprem. Kamu binalarından başlamak kaydıyla bütün eski binalarımızın ya güçlendirme yapılması lazım ya da yenilerinin inşa edilmesi lazım. Kamu binaları önemli çünkü. Kamu binaları yenilendiği takdirde olası bir depremde bu binalar toplanma alanı olarak ve insanların barınma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kullanılabilir. Hastaneler, okullar özellikle hastaneler olası bir depremde hizmete devam etmek zorunda. Elazığ depreminde de gördük. Bu durumlarda bir sınav verdik. Elazığ hastanemiz depreme dayanıklı olduğu için deprem neredeyse hissedilmedi ve tam zamanlı olarak hizmet verdi. Kentimizdeki hastanelerinde çok dayanıklı bir şekilde dayanıklı hale getirilmesi isteniyor. Okullar ve öğrenci yurtları ve vakıf kursları diyanete bağlı Kur’an kursları, toplu halde insanların yaşadığı yerler kesinlikle büyük depremlere karşı koyabilmesi sebebiyle sağlam olmalı ve olası bir depremde insanların evi yıkılan ya da mağdur olan insanlarında burada konaklayabileceği şekilde dizayn edilmeli. Otel olarak kullanılan her yerin yine riskli yapı tespitlerinin yaptırılması ve yine bu yapılarda yüksek şiddette depreme dayanıklı olması ve yine depremde konaklama olarak kullanılabilecek şekilde dizayn edilmesi lazım. Bir taraftan yeni ihtiyaçlar doğuruyor. Kentimiz sürekli nüfus alan bir kent. Okul alanlarının imar planlarında daha büyük şekilde yer ayrılması gerekiyor. 
 

HER YERE İNŞAAT YAPILABİLİR 
Kocaeli'de inşaat yapmak için en riskli bölgeler nereler?

Bölgesel olarak bir şey söyleyemem. Dünya, artık denizin ortasına bina yapabiliyor. Doğru zemin etüdü yapıldıktan sonra, doğru zemin iyileştirmeleri yapıldıktan sonra her yere inşaat yapılabilir. Kentimizin mühendis ve mimar kadroları bu binaları yapmaya yetecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. 
 

Örnek gösterilebilecek bir yapı var mı? Şurada bir bina var bu asla zarar görmez dediğiniz bir yapı örneği var mı?
1999 yılından sonra inşa edilen yeni yönetmeliklere göre yapılan yapı denetim hizmeti almış binaların yıkılacağını ve zarar göreceğini düşünmüyor. 
 

TOKİ ve Kent Konut tarafından yapılan evlerin sağlamlığıyla ilgili bir bilginiz var mı? O yapılar sağlam mı depreme dayanıklı mı?
Son derece sağlamdır. Gerekli mühendislik hizmetlerini alıyorlar yeni yönetmeliklere göre inşa edilmiş binadır. Güvenle oturulabilecek yapılardır. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gökhan - 8 ay önce
Beyefendi bölgesel olarak cumhuriyet parkı ve sahil arasındaki bölgenin zemini dayanıksız demiş %100 doğrudur ama o bölgedeki binalar en azından güçlendirme çalışması görmüş ve malzemesi bakımından gecekondu tarzda yapılmış ve seçimden seçime tapularına kavuşmuş binalardan daha güvenilir.
Avatar
İlhan - 8 ay önce
Depremde tepelerde kaçtan bina yıkılmış ağır hasarlı veye orta hasarlı izmitin en güvenli yerinde oturuyoruz nokta