banner521
banner533

İZMİTLİ ŞAİR PEKER'İ DÜELLOYA DAVET ETMİŞTİ; 'ÖZÜR DİLERİM'

banner418

İzmitli şair Serkan Engin kendisine ait bloğunda Sedat Peker’i düelloya davet etmişti. Engin blog adresinden bir özür yazısı yayınlayarak, ‘Sedat Peker ve sevenlerinden özür diliyorum’ açıklaması yaptı.

banner482
İZMİTLİ ŞAİR PEKER'İ DÜELLOYA DAVET ETMİŞTİ; 'ÖZÜR DİLERİM'
29 Eylül 2017 Cuma 11:37


İşte Serkan Engin’in o yazısı;
Kendi Kendini Dolduruşa Getiren Serkan Engin’den Sedat Peker’e Açık Özür Mektubu

Bugün İzmit’te, Sedat Peker’in kardeşlerinden Eylül Tuvgan ile oturup yüz yüze konuştuk. Herhangi bir şiddet, kabalık yahut tehdit görmediğim gibi, Eylül Tuvgan gayet efendi, kibar, saygılı bir şekilde konuşup haklı sitemlerini dile getirdi. Evet, haklıydı, çünkü ben kendi kendimi dolduruşa getirip Sedat Peker hakkında çirkin laflar etmiştim. Sonradan soğukkanlı hale gelince kendim de fark etmiştim doğrusu, ama iş bir noktadan sonra benim açımdan “kuyruğu dik tutmak” meselesi haline gelmişti, kendi kendimi gaza getirip hayali bir mesele oluşturduğum için. Hayali mesele diyorum, çünkü aslında bana hitaben olmayan lafları kendi üstüme alınıp kendi kendime mesele yaratmıştım. Malumunuz, birkaç hafta önce twitter’da Sedat Peker’e ait olduğu iddia edilen bir rapor dolaşmaya başlamıştı. Kısa sürede de raporun sahte olduğu, yönetmen Kutluğ Ataman’ın kendi sergisinde yer verdiği, bizzat kendisine ait rapor olduğu ortaya çıktı. Ben, pek çok kişi gibi doğruluğunu bilip bilmeden raporu sosyal medyada paylaşıp aklımca makara da yaptım. Açıkçası, sık sık yazılarımda empatiye vurgu yapan ben, burada empati yapmayıp kendimle çeliştim. Öyle ya, benim hakkımda da benzer bir sahte rapor dolaşsaydı, insanlar sosyal medyada paylaşıp bir de makara yapsaydı, hiç de hoşuma gitmezdi doğrusu.

Sedat Peker, hakkında yayılan -muhtemelen de Fetöcüler tarafından servis edilen- bu raporun ardından yaptığı açıklamada, sahte raporu düzenleyip servis eden Fetöcüleri kast ederek bir takım sözler söyledi, ben de sanki benim gibi “retweet” edenleri de kast ediyormuş gibi üstüme alınıp zehir zemberek bir yazı yazdım ve twitter dahil pek çok yerde paylaştım, hatta devamında yine zehir zemberek bir yazı daha yazdım ve yine pek çok yerde paylaştım.

Akabinde, Sedat Peker’in adamları olduğu iddia edilen kişilerin videosu dolaşmaya başladı twitter’da, bu sefer korktum sanılmasın diye “atarlanmanın” dozunu iyice artırdım, yazdım ettim, yazdıklarımı pek çok yerde paylaştım, vs.  Bunları zaten konunun takipçileri biliyorlar, ama ben buluttan nem kapıp, aslında benimle alakası olmayan lafları üstüme alınıp kendi kendimi dolduruşa getirmiş ve bu kadar zehir zemberek laflar etmişken, ne Sedat Peker tarafından ne de sosyal medya sorumlusu Ferhan Akay tarafından en ufak bir ters tavır görmediğim gibi bugün yüz yüze benimle görüşen, Sedat Peker’in İzmit’teki kardeşlerinden Eylül Tuvgan’dan da en ufak bir ters tavır görmedim.

Eylül Tuvgan, kendisine de daha önce facebook yazışmamızda ters laflar etmiş olmama rağmen, gayet beyefendi bir üslupla, gayet iyi niyetli, gayet saygılı bir şekilde konuştu benimle. Açıkçası bunca şeyin üstüne bu kadar efendi tavır sergilemesi karşısında mahcup oldum, içten içe ezildim. Yaşıma hürmeten “abi” diye hitap ederek konuştu benimle Eylül, terbiyesi, efendiliği nedeniyle. Ben, iyice içten içe ezildim, mahcup oldum.

Eylül’e açıkça kendimi kendimi gaza getirdiğimi, sonradan da bunun farkına vardığımı belirttim. Kendisi hiç özür falan beklemeden de ben ettiğim çirkin laflardan ötürü Sedat Peker’den özür dilediğimi içtenlikle ifade ettim. Buradan bir kez daha alenen tekrar ediyorum: Sedat Peker’den özür diliyorum.

Bu özrün hemen ardında, hem Eylül Tuvgan’a hem de telefonla beni görüştürdüğü, Sedat Peker’in sosyal medya sorumlusu Ferhan Akay’a “Bunları korktuğum için söylüyorum falan sanmayın, dilerseniz kafama sıkabilirsiniz” dedim, her ikisi de hiç böyle bir niyetleri olmadığını söylediler. Yakın zamanda Sedat Peker beni soruşturmuş “Kimdir?” diye ve “Sakın dokunmayın. Şiddet istemiyorum” demiş. Doğrudur, doğru olmasa Eylül Tuvgan bu şekilde efendice konuşmak üzere gelmezdi. Bu noktada, Sedat Peker’in geçenlerde yayınladığı “Şiddeti Reddediyorum” içerikli videosundaki samimiyetine de inandım. Samimi olmasa, benim gibi kendisi hakkında bu kadar çirkin laflar etmiş biri için bile “Sakın dokunmayın. Şiddet istemiyorum” demezdi.

Yazının bu kısmından itibaren, “Eylül Tuvgan” yerine “Eylül Kardeşim” diyerek kendisini zikredeceğim, çünkü beyefendiliği, terbiyesi, saygısı, iyi niyetiyle gönlümü kazanmıştır. Gerçekten de en büyük delikanlılık efendilikmiş, benden belki 10 yaş küçük bu kardeşimin bu olay karşısındaki tavırları bana bunu öğretti doğrusu.

Eylül Kardeşim, iki hafta önce facebook üzerinden beni tehdit eden Derinceli şahısların da kendileriyle, Sedat Peker ile alakası olmadığını söyledi. Ayrıca sosyal medyada dolaşmakta olan işkence videosundaki kişilerin de Sedat Peker’in adamı olmadıklarını ifade etti. Ben de sözlerinin doğruluğuna inandım. Görüşmenin sonunda tokalaşıp öpüşerek ayrıldık Eylül Kardeşim ile. Siyasi görüşlerimiz farklı da olsa böyle efendi, mert adam benim kardeşimdir, hele ki yaşıma hürmeten bana “abi” diye hitap etme inceliğini göstermiş ise böyle.

Velhasıl, mesele tatlıya bağlandı, ama bu da bana ders olsun. Şu olur olmaz, haklı haksız alevlenen öfkemi terbiye edip yaşımın gerektirdiği olgunlukla hareket etmek, ağırbaşlı, kalender biri olmak artık bana farz oldu.

Bu yazıyı yazmak boynumun borcuydu, ben de yazıp yayınlıyorum. Sedat Peker hakkında daha önce yazıp blog sayfamda, facebook ve twitter hesabımda yayınladıklarımı da siliyorum.

Durum böyleyken böyledir. Dileyen sözlerime inanır dileyen inanmaz. Lakin beni bilen bilir, kelle verip baş eğmeyeceğimi, korkup kıvırmayacağımı gayet iyi bilir beni yakından tanıyanlar. Yunus Emre’nin dediği gibi “Bizi bilmeyen ne bilsin/ Bilenlere selam olsun”. Bu olayda eşeklik ettim, evet eşeklik bendedir. Hatasını görüp kabul etmek, haksız olduğunu fark ettiğinde özür dilemek, sadece erdem değil adil olmayı ilke edinmiş kişi için görevdir.

Konunun takipçileri başta olmak üzere kamuoyuna duyurulur.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.