banner521
banner533

İzmit’in havası niye bu kadar kirli?

banner418

Kocaeli’de en fazla kirlik nerde var diye sorsak büyük çoğunluğunuz Dilovası veya Gebze cevabını verecektir. Ama gerçekte hiçte öyle değil. Kocaeli’nin havası en kirli ilçesi İzmit…

banner482
İzmit’in havası niye bu kadar kirli?
09 Mart 2018 Cuma 11:35

banner535

Vahşi sanayinin en acımasız şartlanınız yaşandığı Kocaeli’de ister istemez yarattı çok kötü bir etkisi daha var, çevre kirliliği. Sanayi bu kentte denizi ve karayı kirlettiği kadar havayı da kirletiyor. Kocaeli çevresini saran bu vahşi sanayi sebebiyle çok ciddi bir hava kirliliği tehdidi altında. 

Çevre Bakanlığı tarafından Kocaeli’de bulunan 13 ayrı hava izlem istasyonu ile Kocaeli’nin havası sürekli olarak kontrol ediliyor.  Kocaeli'nde de partikül madde (PM10) kaynaklı Hava Kirliliği, insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerine göre, bazı ilçelerde kirlilik seviyesi risk sınırının üzerine çıktı. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün kanseri tetiklediği ve erken ölüm oranlarının artmasına sebep olduğunu kabul ettiği partikül madde oranlarındaki artış vatandaşları korkutuyor. 'Hava içerisinde asılı olarak bulunan katı ve sıvı parçacıkların karışımından oluşan, yaygın hava kirletici' olarak bilinen partikül maddede risk sınırı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde metreküpte 50 mikrogram, Türkiye'de ise 90 mikrogram olarak kabul ediliyor. 
 

İZMİT, DİLOVASI’NDAN DAHA KİRLİ 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye çapında kurduğu Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı ile tüm bölgeleri aralıksız takip ediyor. Bu ağ içinde Kocaeli’nde kurulu 13 istasyonlardan alınan veriler anlık olarak değerlendiriliyor. Bu 13 ayrı ölçüm istasyonundan alınan verilere göre Kocaeli’nin havası bazı bölgelerde oldukça riskli durumda. Özellikle İzmit’te durum hiçte iç açıcı değil. 

İzmit’te kurulu bulunan 3 hava izleme istasyonunda alına verilere göre, kirlilik değeri hem AB standartlarının hem de ulusal standarttın üstünde çıktı. Dilovası'nda ise kurulu bulunan 4 istasyondan alın verilerin AB standardının altında çıktı. Gebze’de de 2 hava izleme istasyonundaki verilen yine standartların altında. Derince’de kurlu bulunan istasyonda ise değerle AB standardı seviyesinde. Gölcük, Başiskele ve Kandıra’da ise ölçülen değerlerde herhangi bir sınıktı görünmüyor.

2016 yılında yapılan ölçümler göre Prof.Dr Onur Hamzaoğlu tarafından hazırlanan “Kocaeli Hava Kirliliği Raporu” adlı çalışmada bu ayrıntı çok açık bir biçimde görünüyor. Raprda bu çarpıcı bilgi şu şekilde verildi; “Dünya Sağlık Örgütü, havada  bulunan toz miktarının(PM10), yıllık ortalama değerinin 20 µg/m3’ün üzerinde olmasını hava kirliliği olarak kabul ediyor. Buna göre, 2016 yılında, Kocaeli genelinde hava  kirli. Kirli olmasına kirli    ama Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan ölçümler çok dikkat çekici. 2016 yılında gerçekleştirilen saatlik ölçümlerden yola çıkılarak hesaplanan yıllık ortalama toz (PM10) miktarı, İzmit İlçesi’nde 56.7 µg/m3, Dilovası İlçesi’nde de 55.8 µg/m3 ’iken, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde 32.2 µg/m3 olarak hesaplandı. Başka bir ifadeyle, havada bulunan toz miktarı, Dünya Sağlık Örgütü sınır değerine göre olması gerekenden İzmit ve Dilovası İlçesi’nde 2.8 kat, sanayiye dayalı kirlilik kaynaklarının merkezlerinden bir tanesi olarak bilinen Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde ise yalnızca 1.6  kat fazla. Şaka gibi. Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’ndeki hava kirliliği, içinde yer aldığı ilçeninkinin yarısı kadar.” 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.