banner521
banner533

İzmit'in alacağı vereceği hesaplandı!

banner418

İzmit Belediyesi 2018 yılı Kesin Hesabı teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu, mecliste oy birliğiyle kabul edildi 

banner482
İzmit'in alacağı vereceği hesaplandı!
14 Mayıs 2019 Salı 16:00

banner535

İzmit Belediyesi Mayıs ayı toplantısı 2’inci oturumu İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında Belsa’da bulunan meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.  İzmit Belediyesi 2018 yılı kesin hesabının görüşüldüğü toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonunun kesin hesap raporu meclis üyelerinde görüşülerek karara bağlandı. İzmit Belediyesi’nin 2018 yılı mecliste oy birliği ile kabul edildi.  CHP gurubu meclis toplantısında eski Başkan Nevzat Doğan’ın dönemini eleştirirken, eski Başkan Nevzat Doğan’ı savunan AK Parti gurubuna cevap veren Fatma Kaplan Hürriyet: “AK Partili Ünlü’ye kısa bir yanıt veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Keşke başkanın çizdiği gibi pembe bir tablo olsa.  Cedit’te, TOKİ’ye karşılıksız nasıl arsa temini yapıldı, Nevzat Doğan’ın nelere imza attığını açıklayacağım.  Sizin becerisizliklerinizi bakalım nasıl toplayacağız göreceğiz” dedi

CHP grup başkanvekili Necat Çakır 2018 yılı kesin hesabı ile ilgili rakamlardan bahsederek: “Kesin hesap mali hizmetler birimi tarafından mali yıl bütünü tarafından hazırlanarak encümene Nisan ayında sunulur ve Mayıs ayında mecliste görüşerek üst makama sunar. Eski başkan Nevzat Doğan’ın 2018 yılı faaliyet raporunda söylediği Yıllardır süre gelen işçisine borçlu belediye imajını ortadan kaldırdık diyor. Çalışanına ve esnafına borçsuz belediye olmanın gururunu yaşadık diyor. 60 milyonluk bütçeyi 300 milyon yaptık diyor.

2018 raporuna bakıldığında gelir giderin başkanın eski başkanın dediği gibi kesin hesabın 255 Milyon olduğu görülüyor. 300 Milyon TL olamadığı açık.  Eski başkan 45 Milyon TL fazlalık söylüyor.  Nevzat Doğan yüzde 94 gerçekleşme var diyor. Gelirlerde yüzde 84 gerçekleşme var .  Başkan esnafa borcumuz yok diyor. Satıcılara 22 Milyon TL, teminatlı 3 Milyon TL, kişilere ait emanetlerin yine 3 Milyon olduğunu görülürken, 13 Milyon ertelenmiş borç  kamuya 81 Milyon TL borç , uzun vadeli borçların ise 62 Milyon TL olduğunu görüyoruz. Kısa vadede ödenecek 50 Milyon TL borcumuz var. Daha uzun vadede toplam 157 Milyon TL borcumuz var. İzmit Belediyesinin borç toplamı 207 Milyon 749 Bin TL’dir.

91 Milyon vergi geliri olmak üzere İzmit Belediyesi’nin tahakkuk edilen gelir toplamı 103 Milyon 914 Bin TL toplam tahsilat tutarı 71 Milyon 457 Bin TL olmuştur.  İzmit Belediyesi tahakkuk eden vergi gelirinde ancak yüzde 68’lik bir tahsilat sağlamış, 32 Milyon 457 Bin TL tutar oluşmuştur. Bütçe gider kesin hesabında  gider kalemleri için bütçeden verilen ödenek 255 Milyon TL’dir.  Gerçekleşen bütçe ödenek toplamı ise 220 Bin 940 TL’dir.  Bütçe ile verilen ödeneğim yüzde 86’lık kısmı kullanılmış, yüzde 13 kısmında ise kullanılmadığı için iptal edilmiştir” dedi.

CHP’li Çakır’ın ardından, söz alan AK Partili meclis üyesi Hayrettin Ünlü, “255 milyon lira 2018 bütçesidir. 300 milyon olan 2019 bütçesidir.  255 milyonluk bütçenin yüzde 86’ü gider bütçesi olarak gerçekleşti.  Gelir bütçesi ise yüzde 86 olarak gerçekleşti. Şirket hesabı olarak düşündüğünüzde bu firma 35 milyon lira kar etmiş diyecektik.  Kısa vadeli olarak 22 milyon 278 bin lira kamu kurumlarına olan borçtur. Dönen varlıklarda 58 milyon liramız var. Gültepe’de 120 tane mülkiyeti var. Tahmini olarak bu 50 milyon lira gelecek.  Nevzat Doğan’ın akçeli işlerde olmadığını söylüyoruz. Bugüne kadar İzmit belediyesinde işçilerin maaşı tıkır tıkır ödenmiştir. Bu hesapların gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
herif - 1 yıl önce
vay hıyarlar millete ne yalanlar söylemişler bizde yedik peki o dönemdeki çhp meclis üyeleri şerh koymuşmu ?? yoksa bunların suyunamı gitmişler bide ona bakalım fatma hanım