banner521
banner493

“İzmit Halkevi bizim evimizdir”

Milletvekili Fikri Işık’ın “Halkevi binası yıkılsın” önerisine tepki gösteren TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, yaptığı yazılı açıklamayla sert ifadelere yer verdi.  

banner482
“İzmit Halkevi bizim evimizdir”
09 Mayıs 2019 Perşembe 14:18

AK Parti Milletvekili Fikri Işık’ın, İzmit’in sembol binalarından olan Halkevi Binası’nın yıkılması ve yerine kent meydanı yapılması önerisine,  “Bu karar hayata geçerse tarihimize ve turizme de bir darbe vurulmuş demektir” diyen TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, meselenin cumhuriyet dönemi mimari mirası ile hesaplaşma meselesi olarak görüldüğünü vurguladı. 


“SAYIN IŞIK’IN ÖNERİSİ DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekci, “Son günlerde yerel basında, ‘Halkevi Binası’nın geleceği yeniden tartışılmaya başlanmış ve farklı öneriler kamuoyuyla paylaşılmıştır. İlimiz Milletvekili Sayın Fikri Işık, ‘Halkevi binası, benzinlik ve Yalı Camii yanındaki binanın yıkılarak, bu alanın kent meydanına çevrilmesini ve altına ise kapalı otopark yapılmasını; yıkılacak Halkevi Binasının da başka bir mahalle taşınmasını’ önermiştir. Halkevi Binasının restorasyonu konusunda, ilimizde faaliyet yürüten bir firma tarafından hatırı sayılır bir miktar para yardımı ile birlikte projelerinin çizildiği bilinmesine rağmen bugüne kadar çalışmaların başlamamış olması durumunun üzerine, Sayın Işık’ın önerisi düşündürücüdür” dedi. 

“TARİHİMİZE VE TURİZME DE BİR DARBEDİR”

Fikri Işık’ın benimsemiş olduğu anlayışı darbe olarak nitelendiren Kürekci,  “Kocaeli halkı, Halkevi Binası’nın restorasyon çalışmalarının başlamasını uzun zamandır beklemekte iken, Sayın Işık’ın yıkma yönünde önerisi yalnızca mühendislik-mimarlık ve şehir plancılığı anlayışına uygun olmadığı gibi, aynı zamanda tarihimize ve turizme de bir darbedir. Mesele; Cumhuriyet dönemi mimari mirası ile hesaplaşma meselesidir. İstanbul'da AKM, Ankara'da İller Bankası ve birçok Cumhuriyet dönemi mimari mirasının bir hesaplaşma aracı olarak kullanıldığı gibi ilimizde bu hesaplaşma Mimar Seyfi Arkan'ın eseri olan Halkevi binası üzerinden tartışmaya götürülmek istenmektedir” ifadelerine yer verdi. 

“KENTİN SİMGELERİNDENDİR”

“Mesele, bir binanın yıkılarak başka bir yerde yenisinin inşaası meselesi değildir” diyen Kürekci, “Cumhuriyetin değerlerini yok ederek ideolojik olarak mekanların bellekler üzerindeki izleri silinmeye çalışılmaktadır. Cumhuriyetin erken dönem kuruluşlarından olan Halkevleri döneminin ihtiyaçlarına cevap verme fonksiyonunu bütün süreçlerinde yerine getirmiştir. 1935’li yıllarda yapılan plan doğrultusunda, İzmit kent merkezinin gelişiminin tetikleyicisi olarak görülerek, kıyı şeridinin imarı için de önemli bir başlangıç olarak değerlendirilmiştir. D-100 karayolunun yapılmasından önce ‘Deniz Kıyısı’ özelliği ile kentin muhteşem görselinin en güzel kesitlerinden sonraki süreçte hem önündeki meydan (Halkevi Meydanı), hem de kente kara yolu ile olan erişimdeki merkezi durağı (Halkevi Durağı) ile de kentsel hafızaya kazınmış, hayatlarımızda yer edinmiş kentin simgelerindendir” dedi. 

“CUMHURİYETİN TARİHİNİN ÖNEMLİ BİR DEĞERİDİR”
Tarihi binaların değersizleştirilmeye çalışıldığını ifade eden Kürekci, “Günümüze geldiğimizde; mimarisi, İzmit ve yakın çevresi ile yakın tarihimize yaptığı ev sahipliği ve toplumsal-kültürel değişimdeki işlevselliği ile kentimizin simgelerinden olmuştur. Mesele bir tarihin bütününden ve bağlamından koparılması meselesidir. Cumhuriyetin erken dönem kuruluşlarından olan ‘Halkevleri’ halkın eğitim, kültür, sanat alanlarında aydınlanmasının, çağdaş bir toplum olabilmesinin önemli araçlarındandır. Zaman zaman halkın sağlık ve ekonomik sorunlarına deva olmuş kuruluşlardandır.  İzmit Halkevi Binası Cumhuriyet Yakın Tarihinin örnek yapılarındandır ve Osmanlı yapıtı olan Fevziye Camii, Kapanca Sokağı ve yine kentin ticari aksı olan Fethiye Caddesi ile bütünleşmiş bir yapıdır. Bu ilişkinin korunması yönünde planlama yapılmalıdır. Aksi yönde yapılacak tüm çalışmalar kent tarihine vurulacak bir darbedir. İzmit Halkevi Binasının yıkılmasının ya da yerinden koparılarak başka bir yerde yeniden inşa edilmesinin teklif edilmesi ne kent yararı, ne de kamu yararı ile açıklanamaz. Bu öneri olsa olsa, Cumhuriyetin bir tarihi değerinin ve kazanımının daha değersizleştirilmesi, unutulması ve yok olması anlamına gelir” açıklamasında bulundu. 

İZMİT HALKEVİ BİZİM EVİMİZDİR”
Konunun takipçisi olacaklarını ve halkevine sahip çıkacaklarını kaydeden Kürekci, “Halkevi, İzmit’in vazgeçilmezlerindendir. İzmit’in sorunları ilgili tarafların birlikteliği ve bütüncül planlama yaklaşımı ile çözülebilir. İzmit Halkevi uzun zamandır bakımsız, sahipsiz bırakılmış ve işlevsizleştirilmiştir. Başka bir yere Halkevi binasının yapılması ile mevcuttaki binanın korunması aynı şey değildir. TMMOB, Binanın fenne ve sanata uygun olarak restorasyonunun yapılarak harabe olmaktan kurtarılması ve yeniden sanata, edebiyata, şiire, kongrelere, konferanslara, kurslara, seminerlere, eğitimlere ev sahipliği yapmasını ve konunun kent yöneticilerinin gündemine alınmasını önermektedir. TMMOB olarak, konunun ilgili kurumlarıyla birlikte, TMMOB’ye bağlı ilgili oda birimlerimizin yapılacak çalışma içerisinde gönüllü olarak çalışacağını Kent Kamuoyuyla paylaşıyoruz. Kent halkını, kentin tüm kurum ve kuruluşlarını kendi evi olan İzmit Halkevine ve kent hafızasına sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi. 
 
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat Yıldız - 1 yıl önce
Madem kent meydanı istiyorlar, Perşembe Pazarı alanını yapsınlar. Senelerdir konuşuluyor. Ama oası ile ilgili niyetleri de farklı sanırım. Bunların bakış açısı kent, hizmet, tarih değil. RANT...
Avatar
kartepeli - 1 yıl önce
BINA ÇOK ESKI YIKILIP YENISI YAPILMALI
YENILIĞE KARŞI DURULMAMALI
Avatar
izmitli - 1 yıl önce
SAYIN IŞIKŞIZ IŞIK,
ORDUEVİ SİNEMASINI YIKTINIZ, BETON MEYDAN YAPTINIZ..
VİLAYET BİNASINI YIKTINIZ BETON MEYDAN YAPTINIZ, SIRA BURAYA MI GELDİ.. AKLINIZ FİKRİNİZ BETONLAŞMA DA.. YA ALLAH AŞKINA SİZ BİŞEY DÜŞÜNMEYİN KENT ÇİN NE GEREKİYORSA BU ŞEHİRLİ DÜŞÜNÜR..
Avatar
Muzo - 1 yıl önce
Bina, benzin istasyonu vs. yıkılıp altına 2 katlı otopark üstü yeşil alan mis gibi gider.