banner446
banner421

İzmit Belediyesi, o personel hakkında konuştu

banner418

İzmit Belediyesi’nden basında yer alan bir personel ile ( N.K.) ilgili açıklama yapıldı.

İzmit Belediyesi, o personel hakkında konuştu
22 Ocak 2019 Salı 11:36

banner32

Belediyenin İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Belediyemiz personeli N.K.ile ilgili 08/01/2019 tarihli meclis toplantısında CHP grubu tarafından yazılı soru önergesi verilmesinin ardından, henüz soru önergesine cevap verilmeden yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarında konuyla ilgili haberler yer almıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Bahse konu N.K isimli personel Milli Eğitim Bakanlığı Meslek Yüksekokulu Diplomasına (Kırşehir MYO İşletme-Muhasebe bölümü-1982) sahibi olup Atatürk Üniversitesinden 1993 tarihinde aldığı Pedagoji Sertifikası ile aynı yıl pedagog kadrosuna atanmıştır.

Kişi, 2006-2010 yılları arasında belediyemizin değişik birimlerinde görev yaptıktan sonra, 17/10/2016 tarihinde Pedagog görev tanımı ile 11 mahallemize hizmet veren Şahinler Mahallesi Cavit Akarsu Kültür Merkezi’nde görevlendirilmiştir. N.K.  bunun üzerine yürütmenin durdurulması talebi ile Kocaeli 2. İdare Mahkemesine başvurmuş, talebi reddedilince bu sefer aynı taleple İstanbul Bölge İdare Mahkemesine itirazda bulunmuştur. Kocaeli 2. İdare Mahkemesi ardından İstanbul Bölge İdare Mahkemesi  kişinin yürütmeyi durdurma talebini reddetmiştir. Dava derdest olup, halen devam etmektedir.

Her kurumda olduğu gibi belediyemizde de sorunlu kişiler vardır. Söz konusu kişi, pedagog kadrosuna atanmak için Mahalli İdareler Görevde Yükselme Yönetmeliğince gerekli olan  Pedagoji Lisans diplomasına sahip olmadığından, memur kadrosuna yapılan atama işlemi ile ilgili de aksine bir yargı kararı bulunmadığından memur kadrosundadır. Pedagog; “çocukların özellikle zihinsel gelişimini ve psikolojisini takip eden, olası problemlere karşı danışmanlık yaparak çözüm üreten uzmanlara denir.” Pedagog olabilmek için üniversitelerin psikoloji veya Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu nedenle; kişinin, asgari bir lisans eğitimi alıp, pedagog olarak görev yapabilmesi gereken bir alanda, mevcut eğitimi ile bu hizmeti vermesi ve bu kadroda bulunması uygun görülmemiştir. Kişinin Pedagog kadrosunda olduğunu iddia etmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kişi, pedagog olmadığı gibi, Pedagog kadrosunda değil, memur kadrosundadır. Konu yargıya intikal ettiğinden, nihai kararı yargı verecektir.  

Basın ve yayın organlarında belirtildiği gibi kişinin eşi yakın bir tarihte değil, 20 yıl önce vefat etmiş ve 2 çocuğu da eğitimlerini tamamlayarak meslek sahibi olmuş yetişkin insanlardır. Bu çocuklarından birisi de serbest avukat olup, kendisinin avukatlığını üstlenmiş bulunmaktadır. Şahinler Cavit Akarsu Kültür Merkezine İzmit merkezinden ulaşım tek vasıta ile sağlanmaktadır. Kültür Merkezine yürüme mesafesinde market ve hemen bitişik mahalle olan Hakkaniye’de de petrol istasyonu ve market bulunmaktadır. Belediyemizin 1450 çalışanı vardır. Tabi ki her yerde olduğu gibi bu tür bazı sorunlu kişiler bulunmaktadır. Belediyemizin çalışanlarıyla kavgalı olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Büyükşehir statüsüne geçiş ile birlikte 5 belediye İzmit Belediyesi adı altında birleşmiş ve köylerimiz mahalle statüsüne kavuşmuştur. Vizyonumuz gereği şehir merkezimizde ne tür hizmet veriliyorsa bu hizmetin aynısı mahallelere dönüştürülen köylerimizde de verilmektedir.  Ancak, bu hizmetleri yürütmek için yaptığımız görevlendirmelerde personelimizden bazıları iptal için yürütmenin durdurulması talebi ile idare mahkemelerine başvurabilmektedir. Adı geçenin personelin  görevlendirildiği Şahinler Cavit Akarsu Kültür Merkezi ve diğer kültür merkezlerimiz, haftanın belirli günlerinde temizlik ekiplerimizce temizlenerek ihtiyaçları karşılanmaktadır. N.K.’nın temizlik yaptığı ile ilgili iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.  N.K.nın görevli olduğu kültür merkezinde mevsimsel talep ve dalgalanmalara bağlı olarak personel sayısı azalıp artmakta, bu sayı 2 ile 5 kişi arasında değişmektedir. Hiçbir zaman birimde tek kişi görevlendirilmemiştir.

Kişinin birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarıyla da sorunları olmaktadır. Kendisini taciz ettiği iddiası kapsamında mahkemece alınan uzaklaştırma kararı derhal uygulanmış ve ilgili hakkında idari soruşturma başlatılmıştır. Edinilen ön bilgilere göre, kişinin çalışma arkadaşı tarafından tacizi ile ilgili iddiasını ispata yönelik bir tanık ve belge bulunmamaktadır. Soruşturma tamamlandığında konu açığa kavuşmuş olacaktır.08.01.2019 tarihindeki Meclis Toplantısında muhalefet grubunun verdiği soru önergesine kurumumuz tarafından henüz bir yazılı cevap verilmeden, konunun basın yayın kuruluşları aracığıyla gündeme getirilmesi, sendikanın müdahil olması ve konunun siyaset malzemesi yapılması, tamamen kurumumuzu yıpratma çabasından ibarettir. İzmit Belediyesi, çalışanlarının huzurlu olduğu bir belediyedir. İşini yapan, sorumluluğunu bilen herkesin çalışmak istediği bir kurumdur. Konu siyasi malzeme yapılıyor. Tam yerel seçimlere gidildiği dönemde bu konunun gündeme getirilmesi manidardır. Kamuoyuna duyurulur." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.