banner286
banner282

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan: “Zaten bize cimri diyorlar…”

İzmit Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda encümen ve komisyon üyeleri seçildi. Doğan belediye harcamalarıyla ilgili olarak, “Bize cimri diyorlar. Birol bey yine cebimizi sıktıracaksın” dedi

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan: “Zaten bize cimri diyorlar…”
03 Nisan 2018 Salı 18:11

banner274

İzmit Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Belsa binası 9’uncu katta bulunan meclis salonunda gerçekleşen ve 16 gündem maddesinin tartışıldığı meclis toplantısında komisyon üyelikleri için kapalı seçim yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ise kendi isteğiyle komisyon üyeliğinden çekildi. Fakat meclis üyeliği devam edecek. Meclis toplantısında komisyon seçimlerinin yanı sıra encümende belirlendi. İzmit Belediye Meclisi’nin yeni encümenleri ise 32 oyla Emine Zeybek, Cemil Kanpara ve Ersin Albayrak oldu.
 

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Atatürk Mahallesi’nde belli bir arazinin “Bakım, Akaryakıt ve LPG İstasyonu” olarak kullanması için gerekli imar değişikliğine muhalefet şerhi konuldu. Fakat madde oy çokluğuyla kabul edildi. Yenimahalle, Kuruçeşme Fatih ve Doğan mahallelerini kapsayan sınır değişikliği ve birleştirilmesiyle ilgili yapılacak çalışmalar için imar komisyonu azlini isterken, isimlendirme komisyonu da sınır birleştirilmesi yapılabilir kararını açıkladı. CHP grubu ise mahalleler değiştiği takdirde muhtarlıkların da değişeceği için maddeye karşı çıktı.
 

‘SINIR YERLERİ ZATEN BELİRLENDİ’
İzmit sınırları dahilinde yer alan Yenimahalle, Kuruçeşme Fatih ve Doğan mahallelerini kapsayan sınır değişikliği ile ilgili madde CHP’nin muhalefet şerhine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.  Konuyla ilgili konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “ O bölgeye her gidişimizde Doğan Mahallesi’nin içerisinde bir yapıyız diyorlar” dedi. Doğan’ın ardından söz alan CHP’li meclis üyesi İbrahim Güçlü,  “Bence ilgili komisyon mahalleliyle görüşsün. Bence bu madde komisyona gitmeli” şeklinde konuştu. İbrahim Güçlü’nün ardından söz alan AK Partili meclis üyesi Hayrettin Ünlü, “O mahalleli sıkıntıyı senelerdir çekmekte. O zamanki siyasi kaygıdan dolayı yapılmış bir şey. Sınır yerleri zaten belirlenmiştir” ifadelerini kullandı.
 
DENETİM RAPORU OKUNDU
 Denetim raporu AK Partili meclis üyesi Hayrettin Ünlü sundu. Ünlü faaliyet raporu sunumunda, “Yüzde 99 gider bütçemiz gerçekleştirildi.  29 milyon TL takipli alacağımız bulunmaktadır. Bu alacaklar için borçlar sıkı takip yapıldı. Gerekli işlemler yapılmaktadır. Sonuç olarak denetime tabi dönem içerisinde disiplinli çalışma yürütülmüştür. Başkanımıza ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘TARAFLI BİR ŞEKİLDE HAZIRLANDI’
 Denetim raporunun ardından faaliyet raporu görüşüldü. CHP faaliyet raporuna muhalefet şerhi verdi. Faaliyet raporuna ilişkin söz alan CHP Grup Başkan vekili Veli Beyaztaş, “Faaliyet raporu nedir: “yapmak istediğim şeyler şunlardı, elimde şu kadar para vardı ve ben bu kadarını yaptım”  demektir. Faaliyet raporlarının belediyenin faaliyetlerini rakamlarla anlatmak yerine, reklam unsuru olarak kullanıldığı yani taraflı bir şekilde hazırlandığı, Faaliyet raporlarında metinlere ve görsel unsurlara ağırlık verildiği, raporları kullanacak olanlar için gerekli olan bölümlerin tam olarak açıklığa kavuşturulmadığı gözlemlenmiştir.2017 faaliyet raporunda müdürlüklerin almış oldukları mal ve hizmet alımlarında ki ihalelere ve miktarlarına yer verilmişken 2017 yılı faaliyet raporunda artık bu bilgilere de yer verilmemiş ve şeffaf olma ilkesi ihlal edilmiştir. Stratejik plan da ve geçmiş yılların faaliyet raporlarında yer almasına rağmen Fiber optik alt yapı gerçekleştirilememiş ve yapmaktan vazgeçilmiştir. Akmeşe bölgesi mevcut gelişme alanları imar planları 2017 de tamamlanıp bitmesi gerekirken mevcut halde %45 gerçekleşme de kalmıştır” dedi.
 
‘İZMİT HALKININ VİCDANINA BIRAKIYORUZ’
 “Stratejik plana göre 2015 yılında tamamlanması planlanan Atık Getirme Merkezi projesi ile ilgili ortada hiçbir şey görünmemektedir” diyen Beyaztaş sözlerini, “Bu projede rafa kaldırılmıştır. Aquapark projesi 6.440,241 TL ye mal edilmiş ödeme de yapılmıştır. Söz konusu ortaya çıkan proje bu kadar eder mi onu da İzmit halkının vicdanına bırakıyoruz. Daha sonra bu kadar bir bedelin ödenip yapıldığı proje aylık sadece 12.600 TL’ye kiralanması Yapılan yatırımın yanlışlığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Oysa ki Sayın Nevzat Doğan seçim kitapçığında Aqupark ile ilgili bölgenin en iddialı aquparkı olacak ve şehirlerarası turizmin uğrak yerlerinden biri olacak vaadinde bulunmuştu. Gelinen noktada bu vaadinin de gerçekleşmediğini görüyoruz” ifadeleriyle sürdürdü.
 
‘TARAFSIZ OLMA ZORUNLULUĞU İHLAL EDİLDİ’
 Beyaztaş, faaliyet raporuna ilişkin eleştirilerini sürdürerek, “Biogaz tesisi 2017 yapılması planlanırken yapılmamıştır. Stratejik hedefe göre 2017 yılında 1 adet gençlik merkezi yapılması planlanmış ve 2017 yılında serdar Yenidoğan Gençlik Merkezi yapılmaya başlanmış ve henüz tamamlanmamıştır. Ancak 2017 performans programında 2016 yılında yapılmaya başlanan ve 2016 yılı performans programın da da gerçekleştirme hedefinde yer verilen Mehmet ali paşa ve 28 Haziran Gençlik Merkezlerine de yer verilmiş, yine Yenidoğan Serdar Gençlik Merkezi de 2016 performans programında da değerlendirilmiştir. Dolayısıyla 2017 de Gençlik Kültür Merkezinin yapılması oranın %300 olarak belirtilmesi yanıltıcı ve gerçek dışıdır. Bu da faaliyet raporu hazırlanmasında Doğruluk ve tarafsızlık ilkesi olan Faaliyet raporlarında yer alan bilgilerin doğru, güvenilir, önyargısız ve tarafsız olması zorunluluğunu ihlal etmektedir” dedi.
 
‘SOMUT ADIM ATILMADI’
 Beyaztaş sözlerini, “Peki vaat edilip de bu 4 yıl içerinde neler yapılmadı hiç adı bile geçmedi. 2017 yılında tamamlanması planlanan Kapanönü çarşı iyileştirme projesinin hiç adı bile geçmemektedir. Yine 2016 yılında ayakkabıcılar çarşısı iyileştirme projesinin de hiç adı bile geçmemektedir. Seçim kampanyası kitapçığında geçen Dünya Tasarım Akademisi projesi hiç ortada yoktur.  Bilgisayar sanatları ve sinema akademisi hiç adı bahsi bile konu edilmemektedir. Olimpik havuz projesi boş bir vaat olmakla kalmıştır. Milli tarih müzesi, spor müzesi, engelsiz yaşam merkezi, tecrübe bankası, köy kalkındırma projesi, çocuk güvenli yaşam eğitim merkezi, Panaroma İzmit Müzesi, Fish Center, şehir kütüphanesi, teleferik, sulak alan ve kuş cenneti, sosyal konutlar, İzmit kalkınma fonu, hurdacılar sanayi sitesi,  ile ilgili hiçbir somut adım atılmadı bir proje çalışması dahi yapılmadı” ifadeleriyle sonlandırdı.
 
‘KAZANANLARIN İZMİTLİLER OLMASINI İSTERİM’
 Beyaztaş’ın ardından söz alan İzmit Belediye başkanı Nevzat Doğan, “Açık ihaleye girip kazananların ben İzmitlilerin olmasını isterim. Biz bundan mutlu olurum. Ama ihale yasası var. Doğrudan teminlerde kesinlikle yerelden alışveriş yapmak istiyoruz. Belki yüzde 100’e yakın doğrudan teminlerimizi yerelden yapmışızdır. Gönlüm bunların hepsinin İzmit esnafından olmasından yanadır. Belediyemizin 2015 ile şu andaki bütçesi arasında yüzde 50’den fazla bir artış var” dedi.
 
‘BİROL BEY YİNE CEBİMİZİ SIKTIRACAKSIN’
 Temsili ağırlanmalarda yapılan harcamaların eleştirilmesini değerlendiren başkan Doğan, “Şebi Arus, Ramazan programları, Ağrı-Diyadin, Mardin – Kızıltepe muhtarlarının ağırlanması, bazı filmlerin çekilmesine destek verilmesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, Basın Onur günü Cemiyet başkanlarının ağırlanması yemek vesaire bunları ödedik. Bu tür hizmetler ülkeye hizmet anlamına geliyor. Bu kardeşiniz bu milletin parasını kişisel bir takım şeylere harcamaya müsaade etmez. İçiniz rahat olsun. İzmit Belediye ülke sınırlarının dışında olan bir belediyedir. Toplam harcamalar içerisinde yüzde 1’den azdır.  Zaten bize cimri diyorlar. Birol bey yine cebimizi sıktıracaksın” diye konuştu.
 

‘EMANET PARALARIN HARCANMAMASI LAZIM’
 “Taşeron uygulamasını biz üç sene önce başlattık” diyen Nevzat Doğan, “Bu yasa çıktığında yüzde 60’ın üzerinde zaten taşeronlarımızı kadroya almıştık. Biz devletimizin, işçimizin menfaatini düşünüyoruz. Harcama yetkisi olan müdürlüğe dikkat edilerek gerekli işlemler yapılıyor. Emanetler içerisindeki paraların harcanmaması lazım. Yapı denetim firmalarının tümünü arayın, Kocaeli’de sizin en rahat çalıştığınız, hiç yorulmadığınız belediye hangisi diye. Eğer gönül rahatlığıyla İzmit Belediyesi demezlerse ben size kahve ısmarlayacağım. Hak edilen ödenmezse arkadaşlarımıza soruşturma açıyoruz arkadaşlarımıza” ifadelerini kullandı.
 
’60 BİN TL’LİK TELEVİZYON HARCAMAMIZ VAR’
 
Doğan sözlerini, “Zaman zaman bazı basın organlarının baskılarına maruz kaldık Ama hiçbirine pabuç bırakmadık. Büyük projelerimizin gösterilmeleri de dahil televizyonlarda reklamlar yapıldı. Yıllık anlaşma yapıp aylara bölüyoruz.  Bu ödemeler sınırlı bütçeler içerisinde gerçekleştiriliyor. Yılda 60 bin TL’lik bir televizyon harcamamız var” ifadeleriyle sürdürdü.
 
‘İYİ BİR NOKTADAYIZ’
 Tahsilat işlemlerine dair eleştirilere yanıt veren İzmit Belediye Tahsilat işlemleri konusunda bende şikayetçiyim. Tüm çabamıza rağmen bazen vergi vermek istemeyenler oluyor. Tahsilat büromuz var. Belediyenin haklarını koruyan görevlilerimiz var. Vatandaşlık görevini yapanlara minnettarız. Onlardan Allah razı olsun. Belediyeler milletin katkılarıyla hizmet üretiyor. Bazı yapılar var ki vergi vermek istemiyor. Ellerinde akrep var sanki. Ama bunlar az sayıda. Bazılarının da haberi olmuyor. Yüzde 90 civarından tahakkuk, tahsil oranlarını yakaladık. Bu noktalarda aslında iyi bir noktadayız” dedi.
 
‘VARLIĞINIZA ŞÜKREDİYORUM’
Konuşmalarına devam eden Doğan, “Muhalefetsiz iktidar olmaz. Muhalefetsiz demokrasi olmaz. Yapıcı muhalefet olduğu sürece baş tacısınız. Varlığınıza şükrediyorum. Ben varlığınızdan 9 senedir çok mutluyum. Önemli olan yaptığımız bütçeyi gideriyle geliriyle denk getirmiş miyiz. Bu çok büyük bir başarı. Bunun anlamı şudur; biz ne yaptığımızı biliyoruz arkadaşlar. Geçen yıl yüzde 37’nin üzerinde yüzde 40’a yakın yatırım yaptık. Taşeron konusunda da İzmit Belediyesi yakışanı yapıyor. Kızıltepe Diyadin’e 7 milyon TL’lik yatırım yaptık. Bunu da milli değerler için yaptık. Kardeşliğimizi pekiştirdik. Oraya yaptık da buraya yapmadık mı. Buraya da yaptık” şeklinde konuştu.
 
‘VATANDAŞIMIZI KIRAMADIK’
Faaliyet raporuna ilişkin eleştirilere cevap vermeye devam eden Doğan, “Atık merkezi projemizi hazırladık. Büyükşehir şehrin merkezinde ayrıştırma merkezi istiyordu. Her şeyini tamamladıktan sonra tam müteahhit başlayacaktı o bölgede yaşayan insanlar bizlere geldiler, itiraz ettiler. Vatandaşımızı kıramadık, üzemedik. Bizde açıkçası yeni bir yer arayışına girdik. Dolayısıyla burada biz bir bölgedeki vatandaşımız için erteledik. Yer arayışına girmesek şimdiye tesisi yapmış olacak ve bu eleştiriyi almamış olacaktık” ifadelerini kullandı.
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.