banner383

İZAYDAŞ'tan kurtulmak için imza topluyorlar

banner418

İZAYDAŞ mağduru Alikahyalılar, "Sağlıklı bir yaşam için bir imza da sen ver" adıyla imza kampanyası başlattı. Bu imzalar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne verilecek

İZAYDAŞ'tan kurtulmak için imza topluyorlar
10 Haziran 2019 Pazartesi 19:44

banner32
banner313

Alikahyalılar, İZAYDAŞ'ın yıllardır ağır kokusuna maruz kaldıkları için tepkili. Uzun süre eylemler yapan Alikahyalı vatandaşlar şimdi de imza kampanyası başlattı. Toplanan imzaların Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'a verileceği öğrenildi.

Buna ek olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İZAYDAŞ'a faaliyetlerle ilgili soru ile talep ve öneri hazırlayan Alikahyalılar iki başlıkta bunları yetkililere iletti.

İZAYDAŞ'A İLİŞKİN SORULAR SORULAR

    1-    İzaydaş Kuruluş Amacına ve kapasitesine uygun faaliyetler içerisinde midir?
    2-    Tesisin insan sağlığına ve çevreye zararlı olup olmadığı konusunda bağımsız araştırma raporları ile detaylı bilgilendirme yapılabilir mi?
    3-    Sağlık koruma bandının varlığı hangi etkenlerin yok edilmesi amacı ile planlanmıştır. Bu bandın tamamının ağaçlandırılması düşünülüyor mu 
    4-    Toprak içine gömülen evsel atıkların patlama olasılığı rakamsal olarak nasıl ifade edilir
    5-    Bölge evsel atık gömme işlemi hangi tarihte sonlandırılacaktır. Takvim verilebilir mi?
    6-    Günlük olarak alınan ve gömülen evsel atık miktarı ne kadardır? Tesisin kapasitesi bu atıkların alınmaya devam edilmesi için elverişli midir
    7-    Tesis içi proses görüntüleri resmî web sayfası üzerinden online olarak paylaşılabilir mi?
    8-    İzaydaş hinterlandında kalan tarım arazilerinde toprak analizi yapılmış mıdır? 
    9-    Şehir dışından endüstriyel atık alınıyor mu? alınıyorsa bu işleme devam edilecek mi?
    10-    Koruma bandı içinde izaydaş faaliyetleri ile örtüşmeyen ve belediyeye ait tesisler nasıl inşaa edilmiştir. Aynı bant içinde yer alan mülk sahiplerine de imar izni verilecek midir?
    11-    İzaydaş tesisinin bulunduğu yakın çevrede ne gibi sosyal sorumluluk faaliyetleri yürütmektedir. Temiz toplum sağlıklı çevre sloganı olan bir kurum Halk ile iç içe olarak eğitim kültür sanat ve sosyal faaliyetlerde halk’a destek vermekte midir?
    12-    İlgili tesiste  çalışan personeller içinde yakın bölgede ikamet edenlerin toplam personele oranı nedir ?

TALEP VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 
    1-    Çöp kokusunun asgari düzeye indirilmesi / yok edilmesi için , çöp depolama alanının çevresinin minimum 150 cm fidanlar ile ağaçlandırılması.
    2-    Depolama alanının çevresine rüzgâr yönüne doğru rüzgar panelleri inşa edilerek -panellerin üst kısımlarına koku spreyleme sisteminin hayata geçirilmesi.
    3-    Çöp örtü toprağının daha nitelikli ve kokuyu önleyecek materyallerden seçilmesi.
    4-    Gelen evsel atığın sahada bekletilmeksizin üzerinin kapatılması 
    5-    Tesisin Alikahya tarafında bulunan lotların depolama faaliyetlerinin sonlandırılması 
    6-    Yukarıda sayılan öneriler kısa vadeli çözüm önerileri   olup, depolama sahasının bölgeden kaldırılarak, dünya standartlarına ve teknolojik gelişmelere uygun olarak çöplerin bertaraf edilmesi daha kalıcı bir çözüm olacaktır. 
    7-    Koruma bandında yer alıp; kamulaştırmaya konu olan ve şehrin kıymetli arazilerinden olduğu düşünülen bu bölgede, arazi maliklerine piyasa değerinden ödeme yapılması 
    8-    Bölge sakinlerinden, (sağlık koruma bandı içinde kaldığı gerekçesi ile) kamulaştırma yöntemi ile alınan bu arazinin -ağaçlandırıldıktan sonra amacı dışında kullanılmaması.
Şehir stadının yakın bölgede olmasından dolayı ilgili bölgenin ağalandırılması isabetli bir karar olacaktır. 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çevre mühendisi - 4 ay önce
Çöplerini artık kendi bahçelerine gömerler . Yahu anlasanıza en son teknoloji ile atık bertaraf ediliyor elektrik üretiliyor Allah ım ne cahil halkımız var iki Asım ötede kaaaaç tane Sabancı fabrikası,Pakmaya vs var . İzaydaş belediye nin diye sürekli provokasyon sürekli şikayet. TÜBİTAK artı çevre Bakanlığı denetimlerinden zerre miskal haberleri yok gidin bi sorun siz ne iş yapıyorsunuz Muhammet Saraç ? Bize koku geliyor tehlike varmı deyin bakalım yoook illa pankart imza protesto.
Avatar
Sedat Demir - 4 ay önce
Bizim insanlarımız cahil değil sen bi mühendis olarak önce halk ile nasıl konuşacağı öğren empati kur yayılan kokunun %39 kanser yapma riski var..
Alikahyanın yıllardır çektiği çile çekiyo bu insanlar bende Alikahyalıyim bende imzamı verdim hala da arkasındayım mühendis olmuşsun ama hala empati kurmayı öğrenememişsin..
Abilere selam İmzaya devam
Avatar
Yazılım Mühendisi - 4 ay önce
Sen nerede yaşıyorsun ? Biz yıllardır bu pisliğin çilesini çekiyoruz tamam kapatılsın demiyorum ama taşınma vakti geldi hatta geçiyor bile