banner286
banner282

İşyeri temsilcisi işten atıldı herkes birbirini suçladı! 

Birleşik Metal'in örgütlü olduğu Kroman Çelik fabrikasında İşyeri Baştemsilcisi Temel Özcan işten çıkıldı. Tartışma ise bundan sonra başladı. Özcan patron ve sendikayı suçlarken, Birleşik Metal İş Sendikası Temel Özcan’ı suçladı.

İşyeri temsilcisi işten atıldı herkes birbirini suçladı! 
23 Mart 2018 Cuma 20:54

banner274

Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Kroman Çelik İşyeri Baştemsilcisi Temel Özcan’ın işten atılması/işten ayrılması tartışması büyüyor. Özcan patron ve sendika yöneticilerinin zorlamasıyla işten atıldığını söylerken, sendika yöneticileri ve patron ise Özcan’ın kendi isteğiyle işten ayrıldığını savunuyor.

İddialara göre olaylar şöyle gelişti: Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Gebze’deki Kroman Çelik’te baştemsilci olan Temel Özcan, 6 ay önce TİS imzalandıktan sonra sözleşmeyi tanımadığını söyleyerek eylem çağrısında bulundu. Ancak işyerindeki işçilerden oluşan komite “Sözleşme bizim için yeterlidir eylemlere gerek yok” dedi.

Daha sonra Temel Özcan sosyal medya üzerinden patron temsilcileriyle işyerindeki sorunlar üzerinden tartışmaya başladı. Bu tartışmaların ardından Özcan hakkında, küfür ettiği iddiasıyla disiplin soruşturması yapıldı, özür mektubu istendi. Sonrasında ise Özcan, yıprandığını söyleyerek sendikal ve kıdem tazminatını da alarak işten çıkmak istedi. Özcan’ın işten çıkma talebi kabul edildi.

Özcan’ın, daha sonra Kroman Çelik’in insan kaynakları bölümüne giderek 400 bin lira para istediği iddia edildi. Bunun üzerine insan kaynaklarının ise Birleşik Metal-İş’i aradığı, sendikanın ise “Biz böyle konuşmadık” dediği iddia edildi. Daha sonra yapılan görüşmelerde Özcan, daha düşük bir meblağ istedi ve hesabına para yatırıldı.

Önceki akşam fabrika önüne gelen Özcan, işten çıkarıldığını belirterek işçilere işbaşı yapmama çağrısı yaptı. İşçilerden bir kısmının çağrıya yanıt vermesi üzerine fabrika yönetimi, Özcan’ın kendi isteğiyle işten ayrıldığına dair imzalı bir belge gösterdi. Bunun üzerine işçiler işbaşı yaptı.

BAŞTEMSİLCİDEN AÇIKLAMA
Baştemsilci Temel Özcan sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklamada ise kendi isteğiyle işten ayrılmadığını söyledi. Özcan, “Aylardır sendika şubesinden ve Kroman yönetiminden işimi bırakmamla alakalı tehditler almaktayım. Bunu birçok platformda dile getirdim. Birçoğunuz yaşadıklarıma şahitsiniz. En son noktada sendika şube başkanı beni çağırarak bu bayramları çalıştıracaksın dedi. Ben sözünü verdim dedi. Bu işlerden zaten atılacaksın da dedi Ben de işçi arkadaşlarımın bayram talepleri var dedim. Bunun üzerine boş ver işçileri sat gitsin, onlar her şey ister dedi. Biz söz verdik bayramda çalışacak dedi. Sendika işçileri satmamı istedi. Fabrika ile sendika bir oldu beni kovdular. Üzerime atılan iftiralar tamamen asılsızdır. Yönetim 200 bin TL’yi önüme koydu ve ben almadım. Sendika ve fabrikanın göbek bağı vardır. Bilginize arkadaşlar. Bu sendika işveren yalamasıdır” şeklinde bir açıklama yaptı.

BİRLEŞİK METAL-İŞ’TEN AÇIKLAMA
Birleşik Metal-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Temel Özcan’ın 17 Mart günü Şube Başkanı Necmettin Aydın’la bir görüşme yaptığı, görüşmede ‘psikolojisinin bozuk olduğunu, işten ayrılmak istediğini, kıdem ve ihbar tazminatlarının yanı sıra fazladan tazminatın da işverenlikten istenmesini’ talep ettiği ifade edildi. Açıklamada, “Temel Özcan kararının kesin olduğunu ve bu doğrultuda işverenle görüşme yapmalarında ısrarcı olunmasını tekrar etmiştir” denildi. Fabrika yönetimiyle gerçekleştirilen görüşmede Özcan’ın talebinin kabul edildiği belirtilen açıklamada, “Daha sonra Temel Özcan teklifin yetersiz olduğunu, değerinin en az 400 bin lira ettiğini söyleyerek çirkin pazarlığı olabilecek en uç noktalara taşımıştır” denildi. Açıklamada “Açıkça bir rüşvet ve Kroman işçilerinin iradesinin satışı anlamına gelen pazarlık nihayet 22 Mart Perşembe günü mesai saatlerinin bitimine doğru Temel Özcan’ın tüm tazminat hakları ve alacakları ödenerek iş akdinin feshedilmesiyle sonuçlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.
 

banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.