banner368
banner373

İşte Karaosmanoğlu’nun karnesi… Neyi vaat etti, hangilerini yaptı!

banner301

Belediye Başkanlarının karnesinde bugün sıra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nda… 

İşte Karaosmanoğlu’nun karnesi… Neyi vaat etti, hangilerini yaptı!
17 Ekim 2018 Çarşamba 10:26

banner313

Kocaeli’de belediye başkanlarının hangi vaatleri verdikleri, bu vaatlerin hangilerini yerine getirebildiklerini ele aldığımız yazı dizisini bugün sonlandırıyoruz. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun vaatlerini derledik. 

3 dönedir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Karaosmanoğlu 2014 seçimleri öncesi hangi vaatlerde bulunmuştu. Bu vaatlerin hangilerini yerine getirdi, hangilerini yapamadı.

İşte İbrahim Karaosmanoğlu’nun seçim vaatleri…

HAFİF RAYLI SİSTEM
D-100 istikametinde, Körfez’den başlayarak Derince, İzmit, Kartepe Cengiz Topel Havaalanı güzergâhında çalışacak Hafif Raylı Sistem (Metro) hattının kurulacağı vaat etmişti. proje ile ile ilgili ihale süreci devam ediyor.
 

TRAMVAY
Sekapark-Yahya Kaptan-Otogar güzergâhında gidiş ve geliş toplam 13 kilometrelik tramvay hattı kurulacağı kaydedilmiş. Bu proje gerçekleştirildi. Şimdi Plajyolu hattının yapımı devam ediyor.
 

HIZLI TREN
İbrahim Karaosmanoğlu’nun vaatleri arasına yer alıyor ama bu proje Ulaştırma Bakanlığı’na ait. YHT Hattı faaliyette. İzmit ve Gebze istasyonlarında duruyor..
 

BANLİYÖ HATTI
İstanbul-Kocaeli-Sakarya Banliyö hattının rehabilite edildikten sonra hizmete başladı. Sefer sayısı isten seviyede olmasa da çalışmaya devam ediyor. Bu projede Ulaştırma Bakanlığı’na ait.
 

MARMARAY GEBZE
Bu çalışmanın Büyükşehir Belediyesi istasyonları ile Organize Sanayi Bölgeleri, Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova şehir merkezlerini toplu taşıma sistemleriyle entegre edecek bir proje olduğu vurgulanmış. Kocaeli’nin Marmaray üzerinden İstanbul ve Avrupa’ya kesintisiz bağlanacağı belirtilmiş. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapımı devam ediyor.
 

SABİHA GÖKÇEN - GEBZE METROSU
Kocaeli Ulaşım Master Planı’nda da öngörülen Sabiha Gökçen Gebze metrosunun proje çalışmaları yine Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılıyor.
 

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI ENTEGRASYON VE YENİLEME
Marmaray, banliyö hatları, hızlı tren, hafif raylı sistem (metro) ve tramvay ile mevcut toplu ulaşımın entegrasyonun sağlanacağı vaat edilmişti. Ortada henüz bir metre olmadığı için herhangi bir entegrasyon yok. 
 

KÖRFEZ GEÇİŞİ BAĞLANTI YOLLARI
Şehirden İzmir istikametine akan trafiği asma köprüye yönlendirecek bağlantı yolları ile D-100, TEM ve Kuzey Marmara ana aksları, Dilovası-Gebze bağlantı yolu projelerin büyük çoğunluğu tamamlandı.
 

OTOYOL BAĞLANTILARI
Karadeniz Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu, Güney Marmara Otoyolu, İzmir Otoyolunun bağlantı yolları, otoyolların çalışmalarının entegre bir biçimde devam ediyor.
 

DENİZ ULAŞIMINDA DÖNÜŞÜM
Deni Ulaşımında bir türlü istenilen seviyeye gelinemedi. Kiralık motorlar ve bir vapur ile deniz ulaşımı sağlanmaya devam ediliyor. 
 

TÜNEL VE KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR
İzmit Otogar, Köseköy, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Sanayi Kavşağı, Başiskele sınırlarında D-100, D-130 üzerine kurulacak olan tünel ve köprülü kavşaklarla: transit güzergâhtaki sinyalizasyonların kaldırılıp, şehir içi erişim hızının artırılacağı hedeflenmişti. Müteahhittin yarım bırakıp kaçtığı Kösköy kavşağında, Karamürsel ve Gölcük’te çalışmalar devam ediyor.
 

YAN YOL VE BAĞLANTI YOLLARI
D-100 ve D-130 güzergâhında şehir içi trafik akışına hizmet edecek yan yollar, bağlantı yolları ve alternatif yollar ile ilgili çalışmalar yapılmaya devam ediliyor.
 

ESKİ İSTANBUL YOLU
Yerleşim, sanayi ve tarım kesiminin taleplerine uygun olarak Eski İstanbul yolunda iyileştirme, duble yollarla güçlendirme ve ilçe merkezlerine bağlantıları ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
 

SEKTÖREL YOL AĞI VE KAVŞAK DÜZENLEMELERİ
OSB’ler, sanayi kuruluşları ve limanların şehir içi ve şehir dışı ulaşım ağı ile bağlantısını sağlamak üzere, TEM, D-100, D-130, Kuzey Marmara, Karadeniz, Güney Otoyolu, Kandıra Yolu ve Sapanca sektörel yol bağlantıları ve kavşak düzenlemeleri devam ediyor. 
 

TRANSFER MERKEZLERİ
Şehrin 5 noktasına toplama ve dağıtım işlevi görecek transfer merkezlerinin hem toplu taşımadan kaynaklanan şehir içi trafik yükünü azaltacağı, hem de yeni raylı sistemlerin şehir içi trafiğe entegrasyonunu sağlayacağı hedeflenmişti. Mevcut olan merkezlerin dışında yeni bir çalışma yapılamadı.
 

YAYA VE BİSİKLET YOLLARI
Kocaeli’nin en doğusundan en batısına kesintisiz yaya ve bisiklet yolu açılacağı vaat edilmişti. Bazı yerlerde çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. ama kentin doğusu ile batısı birleştirilemedi.
 

OTOPARKLAR
Ulaşım Mastır Planı’nda düzenlenen toplu taşıma, yerleşim ve şehirleşme verileri doğrultusunda şehir içi otopark projeleri kapsamasında açık ve kapalı otoparklar kurulacağı vaat edilmişti. Gelinen süreçten yen Kent Meydanının altındaki kapalı otoparkın dışında yeni bir otopark yapılamadı.
 

YENİ KENT MEYDANLARI VE YAYALAŞTIRMA
İzmit, Dilovası, Derince, Başiskele, Kartepe ilçeleri için kent meydanı projeleri hazırlanmıştı. Bazıları tamamlandı.
 

ENDÜSTRİYEL DÖNÜŞÜM DEVAM EDECEK
Gerçek ve sürdürülebilir büyüme için, şehir merkezlerindeki üretim tesisleri, düzenli sanayi alanları ve Organize Sanayi Bölgelerine, mutabakatla transfer edileceği vaat edilmişti. Bu yönde çalışmalar devam ediyor.
 

KOCAELİ FUAR ALANI DÖNÜŞÜM
Fuar alanının Kocaeli’nin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacağı da vaat edilmişti. Kocaeli Fuar alanı için halihazırda hiç bir şey yapılmadı.
 

KONGRE MERKEZLERİ
Başta İzmit, Gebze, Derince ve Kartepe olmak üzere ihtiyaç olan ilçelere kongre merkezleri inşa edileceği belirtilmiş. İzmit’te eki boru fabrikasının olduğu alanda kongre merkezi çalışması devam ediyor.
 

NİTELİKLİ TİCARET ALANLARI KURULACAK
MİA projesi adı verilen bu projede hiçbir gelişme kaydedilemedi. Projenin birilerine rant sağlayacağı ile ilgili tartışmalar hala sürüp gidiyor.
 

SOSYAL KONUTLAR
Kent Konut eliyle çeşitli projeler yapıldı. Ama Büyükşehir Beledeyesi uzun bir zamandır sosyal konut yapmayı bıraktı. Sadece birkaç lüks konut inşaatı devam ediyor.
 

ENGELLİ VE YAŞLI SOSYAL YAŞAM MERKEZİ
Engelli ve yaşlı vatandaşlar için sosyal yaşam merkezi kurularak çalışmaların başladı. KOÜ, Sağlık Bakanlığı ve özel sektör katkısı ile temeli atılan yaşlı bakım evi de hizmete girdi.
 

ÇEVRECİLİK
2013 itibarı ile İzmit körfezine bırakılan arıtılmış su oranının %98 ‘e çıkarıldığı hatırlatılırken bu oranın %100 ‘e çıkartılacağı hedefi paylaşılmış. Havadan, karadan ve denizden denetimlerin kesintisiz devam ediyor. Kocaeli’nin yeni mavi bayraklı plajları da hizmete girdi.
 

DOĞAL YAŞAM PARKI
Şehrin doğusunda, Kartepe Uzunçiftlik’te 1000 dönümlük bir arazi üzerine yeni bir Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı kuruldu. 
 

AKVARYUM VE AQUA PARK
Türkiye’nin en görkemli akvaryumlarından birisinin Kocaeli ’de kurulacağı belirtilmişti ama bir türlü kurulamadı. Hali hazırda projesi bile ortada yok.
 

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE ADRES KOCAELİ
Kocaeli’ne 1000 kilometreyi aşkın 102 doğa yürüyüşü parkurunun kazandırıldı. Yeni parkurları da açılmaya devam ediyor. 
 

ŞEHRİN TAMAMINA SCADA
Fabrikaların atık sularının %100 kontrol altına alındığı Scada sisteminin büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının tamamına yaygınlaştırılmaya devam ediyor.
 

BÜYÜYEN ŞEHİRE İLAVE ALTYAPI
Programa göre, 1760 kilometre içme suyu, 1250 kilometre kanalizasyon, 25 kilometre yağmursuyu altyapı yatırımı gerçekleştirileceği belirtilmişti. Henüz ne kadar yapıldı bilinmiyor.
 

İSU’YA ULUSLARARASI LABORATUAR
Uluslararası akreditasyonu olan İSU Merkez Laboratuarı kuruldu. Kocaeli’nin yanı sıra diğer şehirler ve çevre, su ya da atık su konularında faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarına da hizmet veriyor.
 

ARITMA YATIRIMLARINA DEVAM
Körfez, Kullar, Yeniköy ve Karamürsel Atıksu Arıtma Tesislerinin yenilenmeye çalışmaları deva ediyor. Gölcük Şevketiye Grubu Arıtma Tesisi ve isale hatları ile Gölcük Avcıdere Kaynağı Arıtma tesisi ve isale hatlarının tamamlandı. Dilovası’na yeni bir atık su arıtma tesisinin kazandırıldı.
 

ATIK SUYU GERİ KAZANACAĞIZ
Sistemin Türkiye’de ilk kez Kocaeli’de kurulacağı, atık su arıtma tesislerinden çıkan arıtılmış suyun, kum filtresi ve ultraviyole sistemlerle arıtılacağı ve sanayi tesisleri ile yeşil alan sulamalarında arıtılmış atık suyun (Gri su ) kullanacağı belirtilmişti. Bu projede başarı ile yürütülüyor. 
 

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA DEVAM
Yuvacık Barajı İsale Hatları’na elektrik üretim altyapısının kurulacağı Namazgah Barajı HES Projeleri ile yıllık toplam 14.42 Gwh elektrik üretiminin planlıyordu. Bunun yanında Kocaeli’ye 9 adet Hidro Elektrik Santralinin kazandıracağı da vaatler arasındaydı. Bu çalışmalar da devam ediyor.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman ileri - 9 ay önce
yapılmayanlar????