banner601
banner559

İşte aile hekimlerinin koronavirüs mücadelesi… “Tükenmiş durumdayız”

banner418

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarının artışı devam ederken şüphesiz bu süreçte en çok mücadele edenlerden birisi de aile hekimleri. Kocaeli Aile Hekimleri Derneği (KAHED) Başkanı Recep Pehlivan, aile hekimlerinin bu süreçte yaşadıklarını, ne tür zorluklar çektiklerini ve süreci nasıl değerlendirdiklerini anlattı

banner482
İşte aile hekimlerinin koronavirüs mücadelesi… “Tükenmiş durumdayız”
17 Eylül 2020 Perşembe 08:58

banner603
banner535

mehemt kaya

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yaz aylarının gelmesiyle normalleşme sürecine giren ülkemizde 2. pik ile birlikte koronavirüs vakaları ve virüse bağlı ölümler artmaya devam ediyor. Süreçte tüm sağlık çalışanları gibi en çok mücadele edenlerden olan aile hekimleri de işlerini aksatmadan kornavirüse karşı mücadele etmeye devam ediyor. Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan gazetemize, aile hekimlerinin bu süreç içerisinde yaşadığı birçok sıkıntıdan, sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğinden ve aynı zamanda da Kocaeli’deki koronavirüs sürecinden bahsetti. 

“TELEFON MEMURLUĞU YAPTIK”
Sözlerine aile hekimlerinin sürecin başından itibaren yaşadıkları sıkıntılara değinerek başlayan Recep Pehlivan; “Aile hekimlerinin başında mart ayından beri hastalarla direkt muhatap olan aile sağlığı merkezleri. Halkın ilk müracaat ettiği yerler. 11 Mart’tan beri pandemi sürecinde en önde savaşan kişileriz. Bu süreç içerisinde hastanelerde bazı poliklinikler kapatıldı, esnek mesaiye geçirildi ama aile hekimliklerinde böyle bir şey olmadı. Normal rutin işlere devam ettik. Esnek çalışma olmadı. Yazılar geldi. Mutlaka bölgenizdeki sağlık personelinin durumuna göre çalışanlara esnek mesai uygulayabilirsiniz dediler. Normal yapmamız gereken çocuk, yaşlı ve gebe takiplerimizi gerçekleştirdik. Hiçbir aksama vermeden. Bu yetmezmiş gibi üstümüze bir iş daha yüklediler. Normalde İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün yapması gereken okul çağı aşılarını bizim üstümüze yüklediler. İlçe Sağlık Müdürlüğü yetişemiyormuş sahadaki işlere de o yüzden bize vermişler. Filyasyon ekibi olarak hastaların karantina sürecini takip etmemiz için ekipler kurdular. Normalde bunlar bizim sorumluluğumuzda olmadığı gibi karantinada olan kişilere telefon memurluğu yaptık. Bazı hastalar diyor ki beni neden arıyorsun? Beni arama meşgulüm diyorlar. Bir yandan işlerimizin rutin devam etmesini istiyorlar bir yandan bunu yapmamızı. Geçtiğimiz günlerde YÖK bir karar çıkarttı. Üniversiteye kayıt için aile hekimliğinden böyle bir rapor alın diyor. YÖK bunu istedi diye çocuklar bize gelmeye başladı. Biz de dedik ki Aile Sağlığı Merkezleri’ne boşuna gelmeyin burası risk bölgesi diyoruz ama YÖK böyle bir şey deyince öğrenciler geliyor. Bir yandan karantina uyguluyorsunuz ama bir yandan sağlık ocaklarına yığıyorsunuz insanları.” dedi. 

“GERÇEKTEN RENCİDE OLDUK”
Sözlerine aile hekimlerine hiçbir şekilde ek ödeme yapılmadığını ve aile hekimlerinin hala normal şartlar altında işlerine devam ettiklerini söyleyerek devam eden Pehlivan; “Geçen gün çıktılar aile hekimlerine 3 bin TL vereceğiz dediler. Bunun reklamını yapıyorlar ama inanın ki böyle bir durum söz konusu değil. Bu ek ödenek falan değil. Bu performansa göre verilecek bir para. Bu bile yaşadıklarımızı anlatıyor aslında. Bizlere, bütün hastaları arayacaksın diyorlar. Kaç hastayı ararsan ona göre ek ödeme veririm diyorlar. Benim bölgemde 10 hasta takip etmem gerekiyor başka bölgedeki arkadaşımın 100 hastayı takip etmesi gerekiyor. Sen bu ödemeyi nasıl performansa dayandırıyorsun? Ek ödeme diyorlardı. Her şeyden önce ek ödeneği hangi birimin ne kadar aldığını açıkladılar mı? Halkın dilinde hocam köşeyi döndün bizim sayemizde kazanıyorsun diyorlar. 3 bin TL önümüze attılar gibi oldu. Gerçekten rencide olduk. Böyle bir şey olabilir mi? Allah’a şükür Kocaeli’de hiçbir Aile hekimimiz vefat etmedi. Pandemi Ağustos’ta mı başladı bize 1 Ağustos’tan itibaren işe başlamış gibi davranıyorlar. Maalesef aile hekimliğinde çalışanlara, hizmetli arkadaşları, hemşirelerimizi çok zor duruma sokan durumlar bunlar. Bakın hiç hizmet aksatmadık. Bakın hastanelerdeki bazı poliklinikleri kapattılar peki aile hekimleri? Aile hekimleri aynen devam etti. Kendimizi korumaya çalışıyoruz. Bulaştırmayalım diye. Maalesef bunlar ama görmezden geliniyor. İş yükü oldukça arttırıyorlar.” ifadelerine değindi.

 Recep Pehlivan

“EKİPMAN OLARAK BİR SIKINTI YAŞAMIYORUZ”
Kocaeli’de koronavirüs sürecinin yönetimiyle alakalı da konuşan Pehlivan; “Kocaeli’de gerçekten süreçte bir artımız var. İl Sağlık Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmelerle koruyucu ekipmanlar elde ettik. Kalitesi tartışılır o ayrı bir şey ama Kocaeli’de ekipman olarak bir sıkıntı yaşamıyoruz. Baya yüklü geldi gelmeye devam ediyor lakin şunu da beklerdim. İnanın ki bu süreçte biz aile hekimleri büyük çaba sarf ediyoruz. En azından sağlık müdürlüğü ekipleri bir moral olsun diye ziyaret edilebilirdi aile hekimlerini. Nasıl gidiyor bir sıkıntı var mı diye sorulması gerekiyordu. Bu şahsımla alakalı değil. Herkeste böyle. Biz diğer ilçelerimizle de irtibat halindeyiz ama bu bile yapılmıyor.” ifadelerini kullandı. 

“5-6 ARKADAŞIMIZ YAKALANDI”
Aile Sağlığı Merkezleri’nde görülen vakalara da değinen Pehlivan; “Bu konuda bizim artımız şu oldu. Biz Mart ayında, süreç başladığında herhangi bir genelge ya da yazı beklemeden direkt arkadaşları uyardık. Koruyucu ekipmanlarınızı giyin dedik ve birçok arkadaşımız kendisini koruma altına aldı. Çok şükür Kocaeli’de aile hekimlerinden hasta sayımız çok düşük. 5-6 arkadaşımız yakalandı sadece onun haricinde başka vakamız yok. Kocaeli’de Birkaç Aile Sağlığı Merkezi’nde vaka tespit edildi ve karantina uygulandı. Böyle az az karantinalar görüldü ama çok şükür aile sağlık merkezlerimizde çok vaka görülmedi.” ifadelerine değindi.

“BU SÜRECİN ATLATILMASI İÇİN BİZLERE ÖNEM VERİLMESİ GEREKİYOR”
Recep Pehlivan aynı zamanda aile hekimlerinden süreçte hiçbir fikir alınmadığını, sürecin atlatılması isteniyorsa aile hekimlerinden de fikir alınması gerektiğini vurgulayarak; “Bir mücadeleyi yaparken her şeyden önce bu mücadeleyi gösteren yöneticiler önce sahayı dinleyecek. Biz filyasyon ekiplerinin kurulmasından tutun, pandemi kurullarının toplanmasına kadar her şey uygulanmalıydı. Aile hekimlerinin dinlenmesi, bizlerden de fikir alınması gerekiyordu. Orada olabilseydik ne zorluklar yaşadıklarımızı görüp ona göre tedbir alabileceklerdi. Biz mahallelerde çalışanlarız, olayın içerisindeyiz. Bizden fikir alınmadı. Eğer fikirlerimiz alınsaydı daha yararlı olabilirdik. Biz direkt olarak birebir olayı yaşayanlarız. Mesela benim fikrim alınmadan direkt bir karar alınıyor. İl hıfzıssıhha kurulu kendisi bir karar alıyor ama bize soran yok. Bir kere sahayı dinlemek lazım. Nerede yanlış yapıldı? Bu aksaklıklar nasıl giderilebilir? Bunların dinlenmesi gerekiyor. Siz bir savaştaki askere senin hangi silaha ihtiyacın var diye sormazsan o savaşı kazanamazsın. Aynı zamanda sağlık çalışanları çok yoruldu. Sahadaki çalışanların çok acil dinlendirilmesi lazım. Birçok aksaklıklar olabilir hiç önemli değil ama bu sürecin atlatılması için mutlaka sahanın dinlenmesi, bizlere önem verilmesi gerekiyor.” dedi.  

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENDİ ARTIK”
Bizim ilimizde görevden ayrılan aile hekimi yok. Buradaki esas mesele şu. Bana kayıtlı 4 bin hasta var. Ben 10 yıldır burada görev yapıyorum. Biz artık o mahallede bir aile gibi oluyoruz. Yakınında korona var mı yok mu bilmiyor ama ben bilebiliyorum. Ahmet efendi koronaya yakalanmış kardeşi Mehmet efendi geliyor ben dur bir bakalım diyebiliyorum. Bizim bu olaylara daha bilinçli gitmemizin asıl meselesi budur. Hem halka, hem sağlığa hizmet etmesi için bu işe girdim. Ordunun esas çalışan kesimi bizleriz ve bizlere çok yük yüklüyorlar. Sağlık çalışanları tükendi artık. Psikolojik olarak da vücut yorgunluğundan da tükenmiş durumdayız. Benim iş yükümü arttırıp bana saçma sapan iş yükü bindirilirse aile hakimlerinden yakın zamanda işten çıkmalar yaşanacaktır diye düşünüyorum.” ifadelerine değindi.

“TOPLUM BİLİNCİ KÖTÜYE GİDİYOR”
Son zamanlardaki vaka sürecinin yönetimiyle de ilgili konuşan Pehlivan; “Tüm Türkiye gibi Kocaeli’de durumlar hiç iç açıcı değil. Maalesef ilk başlardaki halkımızın tedbirleri yok artık. İnsanlar inatla ilaç yazdırmaya geliyor. Dışarıyı bazen kontrol etme şansımız olmuyor. Maalesef  toplum bilinci iyiye gitmesi gerekirken kötüye gidiyor. Bu insanlar yaşlı hastalar. İllaki kronik hastalığı olması gerekmiyor. Bazı duyarlı insanlar yürümemekten eklem hastalığı, kalp hastalığına yakalanacak belki de. Bu insanlara ve duyarlı vatandaşlara gerçekten çok yazık.” dedi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Objektif - 3 gün önce
Gerçek habercilik budur. Doktor beyin dediklerine çok hak veriyorum. Medyada nedense hep bir doktoru kötüleme kampanyası var. Hem doktor beyi hem sizi kaliteli haberciliğiniz için kutlarım
Avatar
Ismail bozkurt - 3 gün önce
Bizler ek odeme istemiyoruz, guvenli calisma sartlari ve bu surecte hastalik sebebi ile calisamayan saglik personelinin maasinda kesinti olmasin, vefat eden saglik personeline sehitlik statusu taninsin, geride kalan ailesi kimseye muhtac olmasin.
Avatar
Doktor - 3 gün önce
Birileri duysun artık sesimizi!!!! TÜKENDİK!!!!
Avatar
Minerva - 3 gün önce
Artık doktorlarımızın ve diğer sağlık çalışanlarımızın sesini yöneticilerin ve halkın duyması gerekiyor. İş çığrından çıkmış durumda. Dr Recep beye bilgilendirmeleri için ve size de böyle kaliteli haber yaptığınız için teşekkür ederiz.
Avatar
Sağlık emekçisi - 3 gün önce
Pandemiyle mucadelenin ön cephe savaş merkezi olan Aile sağlığı merkezlerinin önemini ve yaşanan sorunları yüreklilikle dile getirdiği ve sahip ciktigi için Dr Recep Pehliva'na ve haberciliğiniz için size sonsuz teşekkürler
Avatar
kadir doğan arslanbey aile sağlığı merkezi - 3 gün önce
dünya kadar anlatmışınız bu anlattıklarınız kocaelşndeki bütün aile hekimlikleri için doğru olduğu malesef tartışmaya açık aile hekimliğinde kaç aydan beri tek doktor var onlarda muayenelerini beş metre öteden yapıyor nedediginizi bile duymuyor hele birde virüse benzer belirtili bir durumunuz varsa sizi dışarı çıkarıp beş metreden yaptığı muayenenin reçetesini veriyor tanziyon ölçmek yok hijyen çok önemliymiş doktorun istediği idrar tahlilini yapmıyor hemşireler ama çalışma satlerine uyum süper kapılar dakikası şaşmadan açılıyor
Avatar
Ersoy Kandemir - 3 gün önce
Şenol gibi Fetö artıkları HEKİMİN HALKININ SESİNİ değil dübareci cemaatlerin,tarikatların bir de siyasilerin sesini iyi işitir