banner478
banner421

İşçiye baraj engeli yok!

banner418

Türkiye’de 169 işçi sendikasından 114’ü, toplu iş sözleşmesi yapabilmek için gerekli olan yüzde 1’lik işkolu barajını geçemiyor. Ancak Türkiye’nin onayladığı ILO sözleşmeleri baraj engelini ortadan kaldırıyor

banner482
İşçiye baraj engeli yok!
26 Kasım 2018 Pazartesi 08:39

banner477
banner460

İşçi sendikalarının üye sayılarına ilişkin 28 Temmuz’da yayımlanan istatistikler, mevzuat dikkate alındığında 169 sendikadan 114’ünün toplu iş sözleşmesi yapabilmek için gerekli olan yüzde 1’lik işkolu barajını aşamadığını ortaya koydu. Ancak Anayasanın 90. maddesi sayesinde Türkiye’de faaliyet gösteren tüm sendikaların, örgütlenme önündeki engellerden biri olarak ifade edilen baraj koşulunu yerine getiremezse bile toplusözleşme hakları bulunuyor.

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre bir sendikanın toplu iş sözleşmesi imzalayabilmesi için öncelikle işkolu barajını geçmesi, ardından işletme/işyeri barajı şartını yerine getirmesi gerekiyor. Bunları takiben sendikanın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından çoğunluk tespiti alması gerekiyor. Bu tespite itiraz olmadığı takdirde Bakanlık, sendikaya yetki belgesi veriyor ve sendika ancak bu belge ile toplu iş sözleşmesi sürecini başlatabiliyor. Bakanlığın Temmuz 2018 istatistikleri dikkate alındığında, toplu iş sözleşmesi yapabilmek için gerekli olan yüzde 1’lik işkolu barajını 169 sendikadan 55’i geçebiliyor. 114 sendika ise toplusözleşme kapsamı dışında kalıyor. Anayasanın 90. maddesi sayesinde Türkiye’de faaliyet gösteren tüm sendikaların 6356 sayılı yasa ile getirilen barajı aşmasalar da toplusözleşme yapma hakları bulunuyor. Ancak bugüne kadar sadece birkaç sendika, baraj şartını dikkate almadan Anayasaya ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerine dayanarak toplusözleşme imzaladı.

İlk olarak 13 Nisan 2014 tarihinde DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası ile Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi toplu iş sözleşmesi sürecini uluslararası sözleşmelerin doğrudan uygulanılırlığını sağlayan Anayasa’nın 90. maddesine vurgu yaparak ve Türkiye tarafından onaylanan ILO 87 ve 98 Sayılı Sözleşmeleri’ne dayanarak yürüttü. Taraflar arasında sürdürülen görüşmelerde anlaşma sağlandı ve sözleşme imzalandı.

Sosyal-İş Sendikası daha sonra yine anayasanın 90. maddesini ve ILO sözleşmelerini dayanak gösterip KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) çalışanları adına SES yönetimi ile toplusözleşme yaptı. Sosyal-İş’ten sonra işkolu barajını aşamayan, Türk-İş’e bağlı Deriteks Sendikası da aynı yöntemle 450 çalışanın bulunduğu ETF Tekstil ile 19 Aralık 2014’te bir toplusözleşme imzaladı.

Sosyal-İş ile Deriteksin ILO’ya dayanarak yürüttüğü toplu iş sözleşmesi diğer sendikalara örnek niteliğinde. Ancak diğer sendikalar tarafından bu yol henüz yaygın bir şekilde kullanılmıyor. Oysa konunun uzmanlarına göre, anayasanın 90. maddesindeki düzenleme çerçevesinde ILO sözleşmelerine dayanarak imzalanan bu toplu iş sözleşmeleri, 6356 Sayılı Yasa’nın ILO sözleşmelerine aykırı olduğunu ve geçersiz sayılması gerektiğini göstermesi bakımından önemli görülüyor.
 

Aydınlık
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.