banner521
banner533

İşçilerden kıdem tazminatı için ortak ses… “Herkes aklını başına alsın”

banner418

Türk-İş’e bağlı işçiler hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme karşısında 81 ilde ortak açıklama yaptı

banner482
İşçilerden kıdem tazminatı için ortak ses… “Herkes aklını başına alsın”
29 Haziran 2020 Pazartesi 11:17

banner535

Türk-İş’e bağlı işçiler hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimi karşısında bugün yurt genelinde ortak eylem yaptı. İzmit’te de Türk-iş’e bağlı işçiler Sabri Yalım Parkı’nda toplanarak ortak eylem düzenledi.  Eyleme Petrol-İş, Türk Harb-İş, Türk Metal-Sen, TES-İş, Teksif İş, Tez Koop-İş, Selülöz-İş ve Belediye-İş sendikalarına bağlı işçiler katıldı. Ortak açıklamayı Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız gerçekleştirdi.

“MEYDANLARDA HAYKIRIYORUZ”
Sözlerine kıdem tazminatının kaldırılması istendiğini söyleyerek başlayan Yıldız; “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem Tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik sigortası fonu kesintileri arttırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılmak isteniyor. İşte biz bunun için meydanlarda haykırıyoruz. Bunun için isyan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BUNLARI HİÇBİRİNİ KABUL ETMİYORUZ”
Sözlerine devam eden Yıldız; “Kıdem tazminatı hakkımız tüm muhalefetimize rağmen masaya yatırılmak isteniyor. Bu düzenlemeyle daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor.” dedi. 

“HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN”
Kıdem tazminatının fona devrine karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Yıldız; “İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplara yaşam mücadelesi vermektedir. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş Kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bu günde muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurulu’nda oybirliği ile alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararların arkasındayız. Kıdem Tazminatı. Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, sürenin azaltılması bu hakkın 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlarla belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her tülü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Kıdem tazminatının fona devredilmesini kınıyoruz. Herkes aklını başına alsın” ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 4 gün önce
Ağzına sağlık işçi kardeşlerimizin.