banner601
banner559

İnşaat Mühendisleri Odası’nda kongre heyecanı… Saliha Belkıs Akbal adaylığını açıkladı

banner418

İnşaat Mühendisleri Odası 23 Şubat Pazar günü yapılacak olan başkanlık seçimi öncesi mevcut başkan Kahraman Bulut’un ve Halil Ardıç’ın ardından Saliha Belkıs Akbal’da başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

banner482
İnşaat Mühendisleri Odası’nda kongre heyecanı… Saliha Belkıs Akbal adaylığını açıkladı
12 Şubat 2020 Çarşamba 19:30

banner603
banner535

İnşaat Mühendisleri Odası 23 Şubat Pazar günü başkanını seçecek. Türkiye’de 2. Kocaeli’de ilk kadın aday olan Saliha Belkıs Akbal ise bugün İMO Eğitim Salonu’nda adaylığını açıkladı. Türkiye’de 2. Kocaeli’de ilk kadın aday olan Saliha Belkıs Akbal bugün İMO Eğitim Salonu’nda adaylığını açıkladı. Adaylığıyla ilgili açıklamasını yapmak üzere kürsüye gelen Akbal sözlerine; “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürkü saygıyla anıyor, bu Vatan uğruna canını feda eden tüm şehitlerimize, Elazığ ve Malatya depremlerinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletiyor ve yaralananlara acil şifalar temenni ediyorum.” diyerek başladı.

“CAN VE MAL GÜVENLİĞİ SADECE POLİSLE KORUNMAZ”
Konuşmasına devam eden Akbal şunları söyledi; “TMMOB Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası 12.Dönem Yönetim Kurulu adaylığımızı yenilikçi ve güçlü yönetim anlayışı, siyaset üstü bir bakışla sizlere çağdaş mühendisler olarak duyurmak istiyorum. İnsanoğlunun ilk ihtiyaçlarından birisi barınma ihtiyacıdır. İnsanların güvenilir ve sağlıklı bir çevre içinde yaşama hakları en temel insan hakları arasında yer alır. Bu hakları korumak ise her devletin en başta gelen görevlerinden birisidir. Yani can ve mal güvenliği sadece polis ve adliye sistemi ile korunmaz. Dolayısıyla inşaat mühendisliği ilk mühendislik dalı, bilim ve tekniğin atasıdır. Batı bizleri ‘Civil Engineer’ yani medeniyet mühendisi olarak adlandırmıştır. Dünyada meslek örgütlerinin çalışması ve özellikle mesleki gelişime katkı vermeleri ülkelerin gelişmesine oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.

“DUVARSIZ ODA VİZYONU”
Odamıza düşen görev ve hedefimiz; İnşaat mühendisliğinin hak ettiği itibarı ve güveni kazandırmak, saygı duyulan meslek haline getirmek ve refah seviyesini artırmak olmalıdır. Duvarsız meslek odası vizyonu ile çalışacak odalara ihtiyaç vardır. Duvarsız oda vizyonu ;üyeler arasında mesafeyi ortadan kaldıracak proje ve çalışmalarını örgütleyen hızlı ulaşılabilir,şeffaf,kapısız ve açık yönetim anlamına  gelir. Meslek örgütü yönetiminde çalışma modelleri çok önemlidir ancak model ne kadar iyi olursa olsun uygulamaları omuzlayacak, motivasyonlu bir çalışma grubunun oluşturulması gerekmektedir. Türkiye’de İnşaat Mühendisliğine verilen önem, genellikle doğal afetlerin yıkıcı etkileri sonrasında gündeme gelmektedir. Ne yazık ki 17 Ağustos depreminde 20 bin vatandaşımızın ölümüne 40 bin yaralıya ve 15 milyar dolar zarara rağmen hala ciddiyeti anlaşılamamıştır ve Bu yıkımlardan sonra dahi yetersiz ve dar kapsamlı gelişmeler ile mesleğimiz hakettiği değeri görememektedir.

“KALİTESİZ MÜHENDİSLİK”
Ülkemizde deprem sorununa bilimsel bakış ve önerilere itibar edilmesi gerekmektedir. Süregelen kalitesiz mühendislik uygulamalarına ve sakıncalı yapılaşmaya bağlı depremlerin afet riski artmaktadır. Japonya'da veya Amerika'da depremlerin afete dönüşme düzeyinin düşük olmasının nedeni kaliteli mühendislik, uygulama standartlarını güncelleyecek ve karar vericiler tarafından uygulanmasını takip edecek güçlü meslek oda yönetimlerinin olmasıdır.”

“DEPREM BÖLGESİNDE YAŞADIĞIMIZ GERÇEĞİNİ UNUTMAMALIYIZ”
Projelerinden de bahseden Akbal; “Bizler deprem bölgesinde yaşadığımız gerçeğini unutmamalıyız. İçler acısıdır ki henüz bir deprem ile karşılaşmadan kendi kendine yıkılan duvarlar ,kendi kendine çöken binalar var.Biran önce güvensiz yapıların güvenli hale getirilmesi gerekmektedir.Bu konuda oda olarak üzerimizde büyük sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Deprem bilinci,alınması gereken önlemler ve mevcut yapı stoğunun depreme karşı dayanımının tespiti ile ilgili oda olarak kamuoyu oluşturup çalışmalar başlatmak istiyoruz. Bu konuda Kızılay ve diğer STK'lar ile birlikte projeler yürüteceğiz. Türkiye yeni bina deprem yönetmeliği 1 Ocak 2019 tarihi ile yürürlüğe girmiş olmasına rağmen adaptasyon eksikliği nedeniyle birtakım sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların giderilmesi için eğitimlerin verilmesi ve uygulamada yönetmelikle çelişen durumlarda ilgili mercilere durumun aktarılması noktasında çalışmalar yürüteceğiz.
  
“ÖNCE KENDİMİZE VE MESLEĞİMİZE BİZLER SAYGI DUYMALIYIZ”
Doğru Proje ve doğru uygulama ekonomik Mühendislik hizmeti demektir. Bu nedenle ekonomi proje maliyetinde aranmamalıdır. Çünkü iyi düşünülmüş bir proje uzun vadede zaten ekonomi sağlar. Önce kendimize ve mesleğimize bizler saygı duymalıyız ve değer vermeliyiz, bu kentte tüm proje hizmeti veren meslektaşlarımız ile proje taban fiyatı politikasının sadece kağıt üzerinde kalmayıp, hayata geçirilmesini sağlamak üzere çalışmalar yürüteceğiz. Projeleri bir kâğıt parçası olarak gören zihniyeti bir kenara bırakıp emeğimizin karşılığını gerçek anlamda almak için mücadele edeceğiz.
 

“ÜYELER BURADAN İSTEDİKLERİ BİLGİYE ULAŞABİLECEK”
“Bu kentin önemli projelerine öncelikle bu kentin Mühendisleri imza atabilmeli. Eğitimlerimiz ile Kocaeli’nin İnşaat Mühendislerine gerekli teknik altyapıyı kazandırıp, her muhteviyatta proje ve çözümlere ortak olmalarını sağlayacağız. Donanımlarımızı ve bilgi düzeyimizi artırmak için mevcut kitap arşivinin genişletilip bir kütüphane sisteminin oluşturulmasını sağlayacağız. Ayrıca teknik dokümanlar da toparlanıp burada yerini alacak. Üyeler buradan istedikleri bilgiye ulaşabilecek. İMO bünyesinde kuracağımız mini bir fuar bulunacak, yapı malzemeleri örnekleri sergilenecek ve zaman zaman güncellenecektir. İnşaat Mühendisleri en son teknolojileri, temas ederek, görerek tanıma fırsatı bulacaklar.”

“HAVUZ SİSTEMİ OLUŞTURUP ŞANTİYE ŞEFİ ATAMALIYIZ”
“Çağın gereğine ayak uyduran, teorik altyapıyı takip eden nitelikli mühendislik uygulamalarının çoğalması ülkemizde mühendislerin ücret ve istihdam seviyesinin yükseltilmesine katkı sağlayacaktır. Bizler mühendislik hizmetini ve bu büyük sorumluluğu sözleşmelerde imza ile değil her şantiye de bulunan bir İnşaat Mühendisi Şantiye şefi ile sağlamalı. Bunun gerçekleşmesi için odamız bünyesinde bir havuz sistemi oluşturup şantiye şefi atamalıyız. Şantiyelerde çalışan mühendislerin en büyük sorunu olan uzun çalışma saatleri, düşük ödenen SGK primleri, yetersiz maaşlar. Bunların önüne geçebilmek için işçilerde olduğu gibi SGK ve Maaş takip sistemine geçilmelidir. Denetim, yönetimin temel fonksiyonlarından biridir. Dolayısıyla denetim, yönetimin sağlıklı bir biçimde işlemesi için olmazsa olmaz faaliyetlerdendir.”
 
“12.DÖNEM GENEL KURUL’UNDA ADAYIZ”
“Zemin laboratuarlarının yer incelemeleri çok yetersiz kalmış olup, depremlerde göçmüş binaların önemli bölümünün düzgün proje mühendisliğiyle incelenememesinden kaynaklı olduğu görülüyor. Doğru olmayan mühendislik sonuçları üstyapı deprem davranışını çok yakından ilgilendiren ve yapının tasarımında hayati önemi olan, zemin geoteknik analiz ve değerlendirmeleri çok büyük problemlere neden olabilir. Doğru zemin incelemesi, doğru projelendirmenin temelidir. Zemin laboratuarlarının da denetiminin yapılması gerekmektedir. Bizler Teknik Güç Grubu olarak TMMOB İnşaat mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi 12.Dönem Genel Kurulu'nda adayız. Tüm meslektaşlarımı 22-23 Şubat'ta genel kurulumuza ve seçimlere katılmaya, odamıza sahip çıkmaya, dayanışmaya davet ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.” 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.