banner521
banner533

İMO'dan Kentsel Dönüşüm açıklaması: "Vatandaşın rızası alınmalı"

banner418

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, riskli alanlarda yapılması planlanan kentsel dönüşüm hakkında açıklamada bulundu.

banner482
İMO'dan Kentsel Dönüşüm açıklaması: "Vatandaşın rızası alınmalı"
21 Aralık 2018 Cuma 16:01

banner535

“Riskli alanlar sadece depreme dayanıksız yapıların olduğu bölgeler değildir” diyen Başkan Bulut, “Bir bölgeyi riskli alan ilan etmek için farklı nedenler de mevcuttur. 6306 sayılı kanunda kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu yerlerde; planlama veya altyapı hizmetlerinin yetersiz olması, imar mevzuatına aykırı yapılaşmanın bulunması, altyapı veya üstyapıda hasar meydana gelmiş olması sebeplerinden birinin veya bir kaçının bir arada bulunması halinde inceleme yapılan bölgede Doğal Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın da onayı alınarak riskli alanların belirlenmelidir. Beklenmedik zamanda gelen doğal afetlerin ülke ekonomisine olan zararını 1999 yılında deneyimledik. Yeni yaşanacak afetlerde can ve mal kaybını en aza indirmek için tüm gücümüzle çalışmak zorundayız. Resmi Gazete’ de yayımlanan kararla; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 2’nci ve ek 1’inci maddeleri gereğince alınan karar doğrultusunda riskli alan olarak belirlenen İzmit Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının aceleye getirilmemesi gerekmektedir” açıklamasında bulundu.


“BİNA TAMAMLAMA SİGORTASI”
 Özellikle 2019 yılının ilk çeyreğinde yürürlüğe girmesi beklenen ve Oda olarak yakından takip ettikleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun teklifinden bahseden Bulut, “Firmaların yeterliliği kontrol edilerek buna göre sınıflandırılacak. Her firma sınıfının izin verdiği büyüklükte işe girecek. Örneğin geçmişte en fazla 50 dairelik iş bitirmiş bir firma, 1000 dairelik bir projeye müteahhitlik yapamayacak. Kentsel Dönüşüme giren riskli alanlarda yapılacak çalışmalarda yapımı üstlenecek müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacaktır. Kentsel dönüşüm kapsamında iş yapacak firmalardan ruhsat verilmeden önce Bina Tamamlama Sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması istenecektir. Böylelikle kentsel dönüşüm kapsamında binası yıkılan kat sahipleri ve yeni yapılacak projeden daire alan vatandaşlarımızın mağduriyeti önlenmiş olacaktır. Bu yasa tasarısının çıkmasının beklenmesi bölgede yaşayan vatandaşlarımızın menfaatine olacaktır” dedi.


“VATANDAŞIN RIZASI ALINMALI”
Kentsel dönüşümü uygulamak için bölgede yaşayan vatandaşların rızasının alınmasnın da göz ardı edilmemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Bulut, “Vatandaşlarımız evlerini boşaltacağı için bu durum ilk etapta tepkiye neden olsa da uzun vadede Güvenli ve deprem yönetmeliğine uygun yapılaşma, yeterli altyapı gelişmiş çevre ile yaşam kalitesini arttıracaktır. Bu sebeple yetkililerin de bu konuda gereken titizliği göstereceklerine ve vatandaşlarımızı bu konularda daha fazla bilinçlendireceklerine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.