banner608
banner601
banner559

İMO Başkan adayı Saliha Belkıs Akbal; “Değişimin vaktinin geldiğini düşünüyoruz”

banner418

İnşaat Mühendisleri Odası 23 Şubat Pazar günü seçim heyecanı yaşayacak. Mevcut Başkan Kahraman Bulut ile birlikte Halil Ardıç ve Saliha Belkıs Akbal başkanlık için yarışacak.

banner482
İMO Başkan adayı Saliha Belkıs Akbal; “Değişimin vaktinin geldiğini düşünüyoruz”
04 Şubat 2020 Salı 13:20

banner603
banner535

İnşaat Mühendisleri Odası 23 Şubat’ta üç adaylı seçim gerçekleştirecek. Başkanlık için mevcut Başkan Kahraman Bulut, Halil Ardıç ve Saliha Belkıs Akbal yarışacak.

Adaylığıyla ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan Saliha Belkıs Akbal odaya bir kadın elinin değmesi gerektiğini vurgularken yarışta oldukça iddialı olduğunu belirtti.

“DEĞİŞİMİN VAKTİNİN GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Aday olmanızdaki sebep nedir? İMO Başkanlığı’na neden adaysınız?

Öncelikle Kocaeli büyük bir kent. İnşaat Mühendisleri Odası'nın 3 bine yakın üyesi var. Mevcut görevde olan arkadaşlarımız 6 yıldır yönetimdeler. Değişimin vaktinin geldiğini düşünüyoruz. İMO kimsenin tekelinde değil. Daha heyecanlı arkadaşlarımızla yönetimin devam etmesini istiyoruz. Odaya kadın eli değsin istiyoruz. Kadın nüfusu olarak çok az sayıdayız. Bizimle varlığımızı göstermek adına, farkındalık yaratmak adına, kadın mühendislerin adına artış sağlayacağını düşünüyoruz. Bizler de kadın sayısı arttıkça farkındalık yaratacağını düşünüyordum.18 yıldır İnşaat Mühedisliği yapıyorum. 2012 yılına kadar odada 7 yıla yakın proje denetimi görevini yerine getirdim. Odanın duruşunu, ne görevler yapılması gerektiğini iyi biliyorum.

"ODALAR SİYASET ÜSTÜ OLMALI"

İMO’da eksik gördüğünüz unsurlar var mı? Varsa nelerdir?

Birincisi ana sloganlarımızdan birisi odaların siyaset üstü olması gerektiğidir odaların siyaset yapmaması gerek. Biz, her arkadaşımızı yanımıza alıp her görüşten insanı birleştirici, bütünleştirici, ayrıştırmadan bir yönetim oluşturup bu şekilde yönetmeye hazırız. Siyaset, odaya girdiği zaman doğru kararlar alınamayabiliniyor. Siyasete mesafeli durup ama siyasilerle mesafeli bir ilişki geliştirip teknik anlamda sesimizi duyurmamız gerektiğinde o siyasilerle mesafemizi ayarlamamız gerektiğini düşünüyorum. Üye ve İMO arasındaki bağın güçlendirilmesi gerekiyor. Üyenin aidiyet oluşturması gerek. Geçtiğimiz yıllarda üyeler arasında kutuplaşmalar oldu. Birleştirici bir tavır sergilemek istiyoruz. Birlikte üretip birlikte yönetmek için adayım.

“ODAYA NEDEN KADIN ELİ DEĞMESİN?”

Seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor? Bu süreçte neler yapıyorsunuz?

“Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz bu süreçte.Yaklaşık 4-5 aydır sahadayız. Etkileşimde olduğumuz üyelerimiz var ama üye sayılarımız çok yüksek sayıda. Tanıtımlarımızla, mesajlarımızla bizi duyacaklardır. Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Kadınların her alanda, kadın erkek fırsat eşitliğini göstererek desteğe ihtiyacımız var. Kadınlarımızın yöneticilikte de görev alabileceğine inanıyoruz. Pozitif ayrımcılık da bekliyoruz tabii ki. Dengeleri sağlayabilmemiz için kadınların daha çok desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Neden olmasın? Odaya neden kadın eli değmesin? Doğru projeler üretip uygulamak niyetiyle bu yola girdik. Oda kazansın, bu seçimi kim kazanırsa kazansın en iyi yönetecek olan kazansın diyoruz.

“UCUZ PROJELERE PRİM VERİLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Eğer seçilirseniz neler yapacaksınız? Projeleriniz nelerdir?

Mesleğimizin halk tarafından anlaşıla bilirliğinin olmadığını düşünüyoruz. Tam olarak mesleğimizi halka anlatmamız gerekiyor. İyi bir projenin uzun vadede hem mekânsal olarak hem de ekonomik olarak kâr getirdiğinin bilincinde değiller. Ucuz projelere prim verilmesini istemiyoruz. Ekonomik bir proje olduğunu da anlatmamız gerekiyor. Bizim 10 senedir proje fiyatlarımız aynı. Enflasyon aldı başını gitti, her şeye zam geldi ama bizim proje fiyatlarımız aynı, hiç değişmedi. Serbest mühendislik yapan arkadaşlarımızla projelerimiz hakkında irtibat kuracağız. Halka mesleğimizi anlatmak adına gençlere, ortaokul ve lise öğrencilerine, okullara giderek İnşaat Mühendisliği’nin önemini anlatacak projelerimiz var. Deprem konusu mesleğimizi ve odamızı üzerinde sorumluluk hissettiren bir konu. Depremle ilgili daha aktif olunması gerektiğini düşünüyoruz. Öncelikle kamu binalarından başlanmalı. Okullar, hastaneler… 1999 öncesi yapılan tüm yapıların risk analizlerinin yapılması gerektiğini güçlendirilmesi gerekilen binaların güçlendirilmesi, kurtarılamıyorsa bile yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun ehemmiyetini her gittiğimiz yerde dile getiriyoruz. Okullar çok önemli. Halkın duyarlı davranıp bu depremden önce yapılan binaların tamamında performans analizlerinin yapılıp gerekiyorsa güçlendirmelerinin yapılıp kurtarmıyorsa yıkılıp yapılmasını istiyoruz. Eğer seçilirsek bu konu hakkında elimizden geleni yapacağız. 1999 depreminden sonrasında 3 kat diye sınırlandırılan imar yönetmeliğinin değiştirilmesi hakkında çalışacağız. Binaların yıkımı kat adedi değil, uygun olmayan zemine yapılan ve hatalı inşa edilmiş binaların yapılmasıdır. Yönetmeliklere göre daha fazla kat yapılmasının sakıncası yoktur. Kat adedindeki artışında kentsel dönüşümü de hızlandıracağını düşünüyor. Kentin yenilenmesinde de dönüşüm süresini de hızlandıracaktır. Üniversite ve odanın etkileşim halinde olmasını ve birbirini desteklemesini düşünüyoruz. Karşılaşabilecek zorluklarını İMO’ya anlatmayı sağlamasını düşünüyoruz. Onları piyasaya hazırlayacak şekilde donanımlarına katkı sağlamasını istiyoruz.”

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.