Hürriyet tek tek açıkladı… “Belediyeyi arpalığa çevirmişler”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet İzmit Belediyesi’nde önceki dönemlerde yaşanan israfı kalem kalem açıkladı. Daha önceki dönem için Hürriyet: “Belediyeyi arpalığa çevirmişler biz def bunu belgesiyle açıklıyoruz” dedi

Hürriyet tek tek açıkladı… “Belediyeyi arpalığa çevirmişler”
21 Haziran 2019 Cuma 11:13

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet İzmit Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluklar ile ilgili olarak belediye binasında açıklamalarda bulundu. Fatma Kaplan Hürriyet yaptığı açıklamayı iki bölüme ayırarak ilk bölümde TÜGVA ve ENSAR gibi vakıflara harcanan paraları tek tek belgeleriyle açıkladı. Bu vakıf ve cemaatlere verilen binaları da boşalttıracaklarını söyleyen Hürriyet ilk olarak Tepeköy’de bulunan yurttan başlayacağını söyledi. Cemaat ve vakıflara harcanan paraların ardından ikinci bölümde belediye de makam araçlarına, hizmet araçların ve yapılan harcamalara değinen Hürriyet ayrıca mazbata alam sürecinde belediyeden çuvallarla dosya çıkarıldığının bilgisini kendisine ulaştığını söyledi. 


Toplantının başında toplantıyı düzenleme amacına değinen Hürriyet: “Bu açıklamayı siyasi polemik konusu olması için değil toplumun gerçekleri bilmesi için düzenledik. İsraf düzeninin belediyelerde nasıl vücut bulduğunun, belediyenin nasıl arpalık gibi kullanıldığını, kayırmacılık ve torpilin nasıl olduğunu belgesiyle açıklamak istedik. Göreve gelmeden önce birçok bilgi bizde vardı ama belgesi yoktu. Bilgi ve belge ile halkı bilinçlendireceğiz hukuk içinde gereğini yapacağız dedik. 2 ayda hukuki olarak ve müfettişler ile inceleme yaptık ve fatura ile belgelere tek tek baktık. Sürekli belli adreslere verilen işler var ve belli kişileri kayırıldığı torpiller var. Vatandaşımız vergi dönemleri geldiğinde zorla vergi ödemek için kapıları aşındırıyor, vergilerinin nerelere harcandığını hizmete mi yandaş politikayla mı kullanılmış buna ilişkin bir bilgilendirmelerde bulunacağız” dedi. 
 

CEMAATLER HER ŞEYİNİ BELEDİYEYE FATURALANDIRMIŞ
İlk olarak TÜGVA ve ENSAR VAkfılarına belediye üzerinden yapılan harcama ve protokollere değinen Başkan Hürriyet: “Biz uzun zamandır toplumun hassasiyetini dikkate alarak ne yaptığı belli olmayan vakıf ve cemaatler her şeyini belediyeye fatura ettirmiş. ENSAR ve TÜGVA gibi vakıflara neler yapılmış hepsini çıkarttırdık. Bütün haksız kazandırmalar ve kanun  dışı tahsisler olmak üzere özel kalem çıkışlı teftiş kuruluna başvuru yaptık. Bu rapor doğrultusunda tespit edilen hukuksuzlukları yargıya taşıyacağız. Milletin dişinden tırnağında arttırdığı paraların yetim haklarının yerini bulması seçilmiş bir belediye başkanı olarak benim sorumluluğumdur. Eğer bunu sormazsak bu alışılmış üzen haline gelir.  Devletin malı deniz misali belediyeyi arpalık gibi kullanmışlar. 
 

DOĞAN TÜGVA VE ENSAR’A UZUN SÜRELİ PROTOKOL YAPMIŞ
TÜGVA ve ENSAR ile protokol yapılmış bu yetki meclisten çıkmış. Yeni seçilen bir kısım belediye başkanları cemaatler ve vakıflar ile koşulsuz protokol yetkisi istiyor. Büyükşehirde de tartışıldı. Geçmiş belediye başkanı Nevzat Doğan2a bu tarzda bir yetki verilmiş. Nevzat Bey o yetkiye dayanarak TÜGVA ile 25 yıllık ENSAR ile 10 yıllık protokol yapmış. Protokolde bu cemaatler ne istiyorsa kirasından elektriğine terliğinden nevresim takımına kadar harcama yetkisi verilmişi Bu cemaatler yaptığı her şeyi belediyeye fatura etmiş. Hiçbir başkan kendi görev süresini aşacak, bir sonraki başkanların yetkisini gasp edecek şekilde protokol yapamaz. Mecliste bu yetkiyi veremez.  
 

TÜGVA’DA KİLİTLİ ODAYA GİREMEDİM
TÜGVA ve ENSAR ile yapılan protokolde nasıl fesih edileceği bile yazılmamış. Hep buranın başında kalacak gibi protokol yapmışlar.  Bu kadar para vermişiz ama bir de TÜGVA’dan hizmet almışız onlarda bize fatura kesmişler. Hem de vergiden muaf olmalarına rağmen. TÜGVA ile yapılan protokolde 25 yıllık süre ile geçerlidir ve belediye tek taraflı fesih yapamasın diye madde koyulmuş. Bu protokoller hükümsüzdür. Toplantı sonrası yurtları da boşaltmaya gideceğim. Yurdun her şeyi bizim adamlarda anahtar var belediye başkanı olarak kilitli odaya giremedim” ifadelerini kullandı.
 

VAKIFLAR NE İSTESE YAPMIŞLAR BAKMADAN İMZA ATMIŞLAR 
Daha sonrasında TÜGVA’ya belediyeden verilenleri kalem kalem açıklayan Hürriyet: “TÜGVA’dan Seka kampı yaz okulları yarışmaları sonucunda ödül olarak verilmek üzere 3 adet drone 3 adet sanal gerçeklik gözlüğü ve diğer giderlerin karşılanmasını talep ediyoruz diye yazı göndermişler. TÜGVA yaptığı yarışmaları ve bunların ödüllerini bile belediyeye fatura etmiş. Ayaklarına kadar gösteri ekiplerini arabayla göndermişiz bir de aracımız olsa bile dışarıdan araç kiralamış. Ne isterlerse yapmışlar bakmadan imza atmışlar. Sarısu gençlik kampı koşulsuz kullandırılmış. Gezi için masraflarını karşılamış, bilelerini almışız havaalanına gitmeleri için otobüs vermişiz.  Yaz okulu düzenlemişler hepsini karşılamışız. Havuzumuzu onlara kullandırıp üstüne para ödemişiz. 
 

BELEDİYEDEN TÜGVA’YA 500 GOFRET, SINIRSIZ ARAÇ HİZMETİ
Tuvalet kağıdı, havlu kağıdı, lavabo fırçası, kahveler, şekerler, termoslar, kırtasiye malzemeleri, 500 adet çikolatalı gofretine kadar belediyeden ihtiyaç yazısı yollamışlar. Çok sayıda kitaplar alınmış. 30 adet kitaptan her birinden 2’er tane alınmış. Çeşitli şeyleri bittikçe istemişler. Yaz okulu için 20 otobüs istemişler. Bizde 20 otobüs yok demek ki kiralanmış. 2 Trilyona yakın israflarda o otobüsler yok. Bazı birimlerimizden veri almakta zorlandık gizlemeye çalıştılar. Enderun sohbetleri yapılmış 31 Bin TL’ye.  Kendi sistemimizden onların adına defalarca SMS atılmış bunlara her seferde belediyeye ödüyoruz. Biz şu an bile bir mesajı geçmesin diye kılı kırk yarıyoruz.  Mine İpek adında bir konuşmacının İstanbul’da havaalanından alınıp İzmit’e getirilmesi için ulaşım hizmetlerin şoförüyle araç kiralanmış. Oyunlar için hep aynı firmalardan faturalar kesilmiş.  Firma isimleri hep aynı. Bu faturaları müfettiş arkadaş inceliyor. Enderun sohbetlerinin bir tanesine 16 Bin TL ödenmiş bunlardan bir sürü var.  Bir seferde 6 Bin TL’lik yemek yenilmiş. 
 

BELEDİYE REKLAMLARINI ŞEVVAL ORUÇLAR’IN FİRMASINA BAĞLAMIŞLAR
Dil kursları açılmış onları da biz ödemişiz. Bayraklarını biz yapmışız. İhsan Ticaret’ten yapılmış bildiği kadarıyla AK Parti’li Şevval Oruç’ların firması. Bizi bilboardu metrekaresi 16 TL’den giydirilmesi için anlaşma yapılmış. Bir yıl için bu firmadan başka yere yaptıramıyoruz. Her giydirdiğimiz billboard için ayrı faturalandırıyorlar. Belki ben daha uygun fiyata bunları yaptıracağım. İhaleler açısından bunlar tartışılır ben Sayıştay denetçisi değilim belki böylesi daha karlıdır. Ben ahkamda kesmiyorum ama hep aynı kişilere birileri para kazansın başkasına iş gitmesin diye yapılmış iş ve işlemler. En azından doğrudan alımlarda bunları yapabiliriz.  TÜGVA’nın terliklerini bile belediye almış hepsi ‘Gezer’ marka terlikler faturasıyla duruyor. 
 

BUNLARA ONAY VERİLİRKEN İÇLERİ SIZLAMADI MI?
300 adet nevresim, yorgan gibi şeylere 31 Bin TL verilmiş. Üniversite hastanelerinde koruyucu materyaller bile hasta tarafından alınır ama bu adamaların yorganlarını bile belediye almış. Ben bunları okuyunca lanet olsun dedim. Ben açlık yaşadım çok zor koşullarda yaşadım paranın nasıl kazanıldığını iyi bilirim. Şunlara onay verilirken hiç mi içleri sızlamadı merak ediyorum. Gerçekten yiyecek ekmek bulamayan insan akıllarına gelmedi mi acaba. 117 ekran TV’ye 25 Bin TL vermişiz. Fitness aletlerini bile biz almışız. TÜGVA yaz okulu gösterisi için gösteri sunumu almışız. Onlara hizmet verip gösteri yapmaları için hizmet almışız. Kitap alımlarında, mecliste gündeme getirdiğim yazarın, sapıkça yazılarının olduğu kitapları alıp bunlara destek sağlamışlar. Bu adamın kadının nasıl dövüleceğini  anlattığı kitaplarını alarak destek vermişler. 
 

7 MİLYON TL CEMAATLERE HARCANMIŞ
Tepeköy’de bir yurt ve Bekirdere’de Nebi Güdük ismi verilmiş bir yurt var. Bunları tahsis etmişiz hem de koşulsuz şartsız. Belli yerlerin anahtarı bile yok bizde. TÜGVA için 3 Milyonluk bir bina yapmışız. Ensar için 132 BİN TL, İlim Yayma İçin 173 Bin İHH’ya 67 Bin TL’lik yardım yapmışız. Total olarak 6 milyonu aşan 7 milyona varan rakamlar var. 4 milyona yakını bina maliyetleri o binaları geri alacağız ve kullanacağız. Bu değişim olmasaydı bu kadar miktara yaptırılmış binalar koşulsuz şartsız bu yapılara verilecekti bu para harcanmış. 2 milyona yaklaşan vakıflara cemaatlere harcanıp havaya giden para var. Yurtları boşaltmaları için süre tanımayacağız hemen gidip kilitlerini değiştireceğiz. Onlar boşalttıktan sonra nasıl kullanılacağına bakacağız. İlk olarak da Nebi Güdük’ün gidip kilitlerini değiştireceğim.” ifadelerini kullandı. 
 

DOĞAN’IN ARAÇ BEDELİ 862 BİN TL
Daha sonrasında makam araçları konusuna değinen Hürriyet: “bir firmadan makam aracı olarak 3 yıl 3 aylık 862 Bin TL’lik Bedeli var.  7 aylığına tallisman kiralanmış 80 Bin TL gideri var. 1 Milyona yakın sadece başkan kiralanmış bir harcama kalemi. Belediyenin bütün makam araçlarını gönderdim. Başkana, başkan yardımcılarına gönderilen tüm araçlar geri gönderildi içinde bizim yakıtımız varsa onları bile geri aldık. 170 hizmet aracı tespit etmiştik düşürebildiğiniz kadar düşürün dedik. Bazı hizmet birimlerine gerçekten araç lazım. 7 araç teslim ettik başkan yardımcılarının makam araçları yok. Meclis üyesi Mehmet Çetin’ bile araç tahsis edilmiş. Olmayan bir görev olan Muhtarlık masası sorumlusu diye araç verilir mi?” dedi. 

7 ARACIN KARŞILIĞI 10 KİŞİNİN MAAŞI
Benden önce yapılmış ihale bitiyor. İllaki hizmet aracı lazım. Bize ne kadar araç gerektiğine bakacağız. Kiralama bedeli ve satın alma bedellerini karşılaştıracağız. Satın almada peşin istiyorlar ama kasada para yok.  Bir dönem daha kiralama işine gidip daha sonra bütçemizi düzelterek satın alabiliriz. Benim şahsıma ait 2 araç var. Bir vekillik dönemimden kalan minibüs bir de eşimin kullandığı binek araç. Mal varlığımda vekillik dönemimle aynı. Aracımın yakıtını da kendim ödüyorum.  Göreve başladığımda telefon alımı olacak dediler. Başkan yardımcılarının telefonlarını biz almışız hatta eski dönemden bir yardımcı geri vermedi. Artık ne telefon alıyoruz ne fatura ödüyoruz. Bu ciddi bir ödeme kalemi. Geçtiğimiz yıl 400 Bin TL’ye Ramazan etkinliği yapmışlar. Biz 230 Bin TL’ye her şeyiyle mal ettik ve daha kapsamlı yaptık. 7 aracı göndermekle 50 Bin TL kar yapmışız. 7 lüks makam aracının karşılığı 10 kişinin maaşı. Sokak kütüphanesi için hep aynı yeren alınmış. Bir sürü kitabın içinde FETÖ kitapları bile var. 230 Bin TL sadece kitap alımı var” ifadelerini kullandı. 
 

YEREL SEN’DEN ÇIKMIŞIZ BİLGİ VERMEMİŞİZ
Daha sonrasında Yerel Sen konusuna değinen Hürriyet 2009 yılında Yerel Sen’den çıkış kararının verilmesine rağmen sendikaya bilgi verilmediğini söyleyerek: “Yerel sen işveren sendikasıdır ve belediyelere iş sözleşme hizmet sunup görüşmelerde belediye adına masaya oturur. Eski yıllarda encümen kararıyla Yerel Sen’in girmesine karar verilmiş. Aidat ödeniyor her ay aidat ödenmiş. 2009 yılında seçimlerde belediye meclis çoğunluğu bizdeydi. CHP üyeleri bir önerge vererek Yerel Sen’den çıkalım demişler. Yerel Sen’den çıkılmış. Bu meclis kararı resmen sümen altı edilmiş. Yetkili müdürlükler bunu uygulamamış. Bu cezai bir suçtur. Görevi kötüye kullanmaktan ceza çıkar. Hukuk müdürlüğü gerekli suç duyurusunu yapacak. 2009’da alınan kararın altına düşülen notta Yerel Sen’e bilgi verilmeyecek yazmışlar. Yerel Sen’den çıkma kararına rağmen Yerel Sen ile Hizmet İş toplu sözleşme imzalamış. Bir de imza atmışlar. Bunun da bize maliyeti yani kamu zararı 534 Bin TL. yani yarım milyon. Yerel Sen’ den çıkma kararının uygulanmamasının sonucu bu” dedi. 

İSTİHDAM MERKEZİNDE 314 İSTİHDAM 270 BİN TL ÖDEME
İzmit İstihdam Merkezi’nde 314 kişiye iş sunmak için 270 Bin T kullandığını belirten Hürriyet : “İzmit istihdam merkezimiz var. Proje bizim her şeyi belediye kurmuş. 3 genç bir araya gelmiş Baba kariyer adı altında bir hizmet sözleşmesi yapılmış. Bu projeye aylık 20 Bin TL ödenmiş.  Bu merkez 314 kişiyi işe yerleştirebilmek için yıllık 270 Bin TL. Bu bir kişiye para kazandırmanın yolu” dedi. 
 

ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNÜN ANANESİNİN ADINA PARK YAPTIRMIŞ
Başka ilçelere yapılan yatırımlara değinen Hürriyet: “12 Milyonluk başka il ve ilçelere bir şeyler yapılmış kardeş şehirler olabilir yapılabilir ama bu kadar borcu olan bir belediye böyle bir işe girmiş. Asıl olan burada yaşayan insanların vergisiyle öncelikli hizmet alma hakkı bizim insanımızınken başka ilçelere harcama yapılmış. Kayseri de bir park yapılmış. Bu parka eski özel kalem müdürü Gül Aşık’ın ananesinin adı verilmiş. Mesude Aşık Parkı diye İzmit Belediyesi Kayseri Develi’ye park yapmış. Eski Özel Kalem Müdürü’nün ananesinin adının verilmesi ilginç” bilgisini verdi. 
 

TORPİLLİ ATAMALAR
Belediyede seçim öncesi memur atamalarına değinen Hürriyet: “Bir günde memur yapılmış kişiler var. Giderayak seçime bir gün kala Şubat ve Mart aylarında bu kadar memur yapmak, hiç önce çalışması olmayanları memur yapmak. BEKAŞ’tan istifa ettirilip memur yapılan var. ‘Canım Belediyem diyen arkadaş 29 Mart’ta memur yapılmış. Ona da istifasını isteyip istifa ettirdik. Kandıra Belediye Başkanının kayınçosu, AK Parti teşkilat başkanın kardeşi, Doğan’ın yeğeni, Mevcut Belediye üyelerimizden Aysel Demirtaş’ın gelini seçime 2 gün kala 28 Mart’ta memur yapılmış. Yine meclis üyelerimizden Hayrettin Ünlü’nün kardeşi bir günde memur yapılmış. Garibanın çocuğu işsiz gezerken böyle atamalar doğru değil. 
 

MİLYONLAR HARCANAN BİNALAR ÇÜRÜYOR
20 yıldır çalışan adamalar var onlara şans tanı veya sınav aç. Biz yetim hakkının hesabını soracağız. Hukuk önünde memurlar. İşini düzgün yapanları koruyacağız ama bazıları ile torpilli yapılanları yenilemeyeceğiz.  Yaptığımız birimler çürümeye terk edilmiş. Buralara Milyonlar harcanmış.  Neye hizmet ettikleri belli değil. Bunlar milli servet yapıyorsun bari koru ve kullan. Bunları yeniden revize edeceğiz” dedi. Bazı başkan yardımcıları ve müdürlerin haksız kadrolarda olduğu ortaya çıktı diyen Hürriyet, “Koşulları taşımadan yüksek maaşlı derecelere atandığını tespit ettik. Tabi bu bir iddia o yüzden isim açıklamayacağım. Konu müfettişte. Memuriyet kadrolarına baktım hangi şartlarda müdür olabilir onlara baktık. Bazılarının şartları taşımadığını tespit ettik. Bir müdürü 2 yıllık önlisans mezunu ama 4 yıllık gibi lisans mezunu şeklinde gösterilmiş. Müfettişler hepsine tek tek bakıyor” dedi.
 

MAZBATA SÜRECİNDE BELEDİYEDEN EVRAK KAÇIRILMIŞ
Hürriyet mazbata sürecinde belediyeden çıakrılan dosyalar ile ilgili fotoğrafları göstererek: “15 günlük mazbata sürecinde buradan dosya çıkartıldığı, bilgilerin imha edildiği söylendi. Personel çekmiş bunu. Bunun ile ilgili de bilgi almaya çalışıyoruz. Bu çuvallarda dosyalar var. Neden belediyeden böyle çıkarılmışlar. Şaibeli bir durum ve bu şaibenin giderilmesi lazım. Bize personelin söylediği evrak imha edilmiş olabileceği yönünde. Bunlar belediyeden yangın merdiveninden çıkarılmış” dedi. 
 

HASAN AYAZ’IN BİLETİ DE BELEDİYEDEN ALINMIŞ
Belediye gezileri ile ilgili konuşan Hürriyet: “Mardin Kızıltepe’ye pişmaniye festivaline gidildi. Pişmaniye Festivali için buradan Mardin Kızıltepe’ye gidilmiş. O dönem AKP İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz’ın uçak biletinden tutun da bütün kalma masrafına kadar belediye neden karşılar? Aynı şeyi ben yapsam beni topa tutarlar. Ben yapsam da kesinlikle doğru değil. Kaymakam bey karısını götürmüş ve parasını kendi ödemiş. İşte devlet adamlığı budur. Belediye kasasından İstanbul seçimleri için tek kuruş harcamadım. Benim alnım açık. Partimin desteğe ihtiyacı olduğunda kendi cebimden yardım ederim ama belediye kasasından asla olmaz” dedi.

BELEDİYEDE BANA ZARAR VERMEK İSTEYEN MİLİTAN KADRO VAR
Son olarak İzmit Belediye meclisinde yaşananlar ile ilgili konuşan Hürriyet: “Ben yeni siyasetçi değilim. Önerge nedir ne değildir belediye başkanın yetkileri, yetkilerinden alınmasına hangi önerge sebep olur biliriz. Önergeyi okuyorum; Çöp toplama alanlarının ilaçlanması hakkında bir önerge. Gündeme alıp almayacağını oyla sonra kabul edilip edilmeyeceğini oyla diyorlar. Bu bir soru önergesi ve başkan buna yazılı veya sözlü cevap verir.  Bunlar bana her önergeyi getirip oylama yaptırmaya çalışıyorlar. Kiminle uğraştıklarını bilmiyorlar. Dertleri üzüm yemek değil bağıyı dövmek. Amirlerin erken paydos ettirdiği, gölgede yatan işçiler, çöpleri toplamayanlar gibi bana zarar vermek isteyen militan bir kadro var. Beni zor durumda bırakmak amacı güderse kim olursa olsun gözünün yaşına bakmam. Kimse de bana niye yaptın diyemez. Müdürlere talimat verdim kim işini yapmazsa soruşturma açacağım. İşini yapmayan adamın işine son verdiğimde kimse bağırmayacak” ifadelerini kullandı. 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
güzel günler - 4 ay önce
Sn başkan fatma kaplan hürriyet yanında senin gibi düşünen ve senin yanında olan sadece izmit değil tüm türkiye var.yetim hakkı kul hakkı yiyenler haram zehir zıkkım olsun.KAPLAN başkan talana son verecek....HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK...
Avatar
Belediyeci - 4 ay önce
10 senede Gümüşhaneye veya başka yerlere kaç adet çocuk oyun grubu ayrıca piknik masası bank gitmiş onuda araştırsın özellikle eski yeni sorumlu amirlere sorun onlar daha iyi bilir yazık izmite yapılacak hizmet nerelere yapılmış
Avatar
güzel günler - 4 ay önce
Sn başkanım sizler o makama hak hukuk adalet için geldiniz ve bu sloganın anasısınız.biz izmitliler sonuna kadar yanındayız.Billboard giydirilme işlemi metre karesi 5.000 tL ye yapan firmalarimiz var bu soygunculara talancılara aman vermeyin sizinle izmttte....HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK.....
Avatar
Karslı - 4 ay önce
Azeri derneği başkanı Bilal dundarı da kaç kere belediye bütçesinden baküye götürdüler. Kaç para harcadılar. Baküde izmit belediyesinin yaptığı parka ve pişmaniye festivaline ne kadar para harcandı ve kimler gittiler. Lütfen bunları da açıklayın.
Avatar
Ersoy Kandemir - 4 ay önce
Akp ve rezilliklerinin delilleri!
Avatar
4141 - 4 ay önce
Sayın kaplan adalet herkese lazım tarafsızca adil bir şekilde davranın yanınızdayız kim hak yemişse hesap versin yemişlerse haram olsun topuna
Avatar
ÜMİT - 4 ay önce
Kul hakkı değil mi terbiyesiz INSANLAR
HIRSIZLAR..
YETER YA YETER GIDIN ARTIK
BIKTI SIZDEN INSANLAR
Avatar
vatan - 4 ay önce
vay be 28 martta memur ha!bunu yapanlar ALLAH CC neHESAP veremez